Русија сумња да САД раде на биолошком оружју
МОСКВА: Русија има довољно разлога да сумња да лабораторије под контролом САД у различитим земљама широм света раде на биолошком оружју, изјавио је је секретар Савета безбедности Николај Патрушев.
Патрушев је у интервјуу дневном листу Комерсант указао на то да се све више биолошких лабораторија под контролом САД појављује широм света, углавном у близини руске и кинеске границе, преноси Tass.
Рекао је и да ове лабораторије из неког разлога веома личе на Форт Детрик у Мериленду, где су Американци деценијама спроводили биолошка истраживања за војне потребе.
Упитан да ли покушава да каже да Сједињене Државе развијају биолошко оружје, Патрушев је одговорио: „Имамо солидне разлоге да сумњамо да је то заиста тако“.
Уверавају нас да су то истраживачки центри где Американци помажу локалним научницима да пронађу нове начине борбе против опасних болести. Истина, власти држава где се налазе ти објекти немају праву слику о томе шта се у њима догађа, рекао је Патрушев.
Такође је указао да се у областима где постоје такве лабораторије појављују болести нетипичне за те регионе.
Патрушев је рекао и да САД не журе да униште хемијско оружје и да су продужили рокове за његову ликвидацију до 2023. године, а при томе оптужују Русију која такво оружје нема.
Америка је првобитно имала мање хемијског оружја од Русије, за трећину, али ми га више немамо, а код њих ено га у складиштима. Они га уништавају лагано и продужили су рокове до 2023. Организацију за забрану хемијског оружја таква ситуација не брине, сувишна питања Вашингтону не упућују, рекао је он.
Патрушев је говорио о бројним аспектима америчко-руских односа за које је оценио да се тренутно налазе на најнижем нивоу од времена Хладног рата.
Ипак, очекује да у Вашингтону преовлада здрав разум и да почне дијалог о питањима која се без конструктивне сарадње две земље не могу ефикасно решити.
Полазимо од тога да би у данашњој сложеној међународној ситуацији сценарио нормализације наших односа био оптималан. Он би одговарао не само интересима Москве и Вашингтона, већ би то било боље за читаво човечанство, оценио је Патрушев.
Према његовим речима, област стратешке стабилности и контроле наоружања је главно питање дијалога две земље, а позитиван пример било је продужење Споразума о стратешком офанзивном наоружању (СТАРТ 3).
Високи руски званичник прокоментарисао је и "грубе" речи америчког председника Џозефа Бајдена на рачун руског председника Владимира Путина, истакавши да Русија не жели да такве неприхватљиве речи униште перспективу руско-америчких сусрета на највишем нивоу.
Иначе, Бајденове изјаве о Путину оценио је као речи без преседана и додао се нада да и у Вашингтону схватају насталу ситуацију, док у Кремљу, додао је, не очекују извињење од Американаца.
Бајден је у недавном интервјуу изјавио да ће руско руководство морати да „плати цену“ у вези са покушајима мешања у америчке изборе, које се приписује Москви. Осим тога, председник САД потврдно је одговорио на питање да ли Путина сматра "убицом".
Путин је реагујући на ту изјаву америчком лидеру пожелео здравље. Касније је предложио Бајдену јавну онлајн дискусију, што је Вашингтон одбио.