Plenković : HR će Pelješki most graditi na svojoj teritoriji
LIVNO : Hrvatski premijer Andrej Plenković izjavio je u utorak u Livnu, gde je započeo dvodnevni posetu BiH, da će Hrvatska graditi Pelješki most na svojoj teritoriji i tako odbacio mogućnost odlaganja realizacije tog projekta na čemu insistiraju bošnjački politički čelnici povezujući to sa pitanjem razgraničenja dve države na moru i slobodnim izlaskom na otvoreno more.
„Pelješki most gradiće se na hrvatskoj teritoriji i ta je činjenica najvažnija. Sva pitanja u pogledu tehničkih gabarita su godinama usuglašavana na stručnom nivou.
Ako bilo šta treba da se pojasnim našim prijateljima u BiH, sve nadležne službe, od vlade, MVPEI-a i Ministarstva mora, prometa i infrastrukture će to učiniti", reka je Plenković upitan a prokomentariše stav ministra civilnih poslova BiH Adila Osmanovića, inače, člana Stranke demokratske akcije.
Plenković je objasnio da je o izgradnji Pelješkoga mosta razgovarao telefonom sa predsedateljem Saveta ministara BiH Denisom Zvizdićem dodajući da će Pelješki most biti od koristi i za Neum.
Mislim da će taj projekt povezivanja juga Hrvatske s ostalim delom Hrvatske biti u suštini i izrazito koristan za BiH, posebno oko Neuma jer će tokom sezone olakšati veliki pritisak i gužve koje nastaju i zagušuju i tamošnji turizam“, dodao je.
Inače, Plenkovića je u Livnu dočekao predsedavajući BiH Predsedništva Dragan Čović, koji je i čelnik HDZ-a BiH.
Čović je rekao je da u dogovoru sa Hrvatskom želi da ojača Hrvate u BiH kroz posebnu demografsku strategiju.
„Mi želimo posebno da naglasimo izradu demografske strategije hrvatskog naroda koja će se raditi u Hrvatskoj pri čemu će Hrvati zauzeti posebno mesto kao konstitutivni narod u BiH. Sada treba promeniti proces i jačati ambijent za normalan život tako da mladi ljudi ostaju kako bi revitalizovali ovaj prostor“, rekao je Čović.
Hrvatski premijer nakon Livna će posetiti Široki Brijeg gde obići Franjevački samostan. Predviđena je i poseta Mostaru, gde će učestvovati na akademiji povodom 100. godišnjice akcije fra Didaka Buntića koji je 17.000 dece spasio od gladi odvozeći ih za vreme i nakon Prvog svetskog rata iz Hercegovine u Slavoniju.