BRITANCI TVRDE: Ukrajince u napredovanju usporili KOROV I ŠIBLJE, Amerikanci kažu NIJE ISTINA
Britansko Mnistarstvo odbrane ocenilo je danas da su biljke koje su izrasle na bojnom polju verovatno jedan od faktora koji doprinosi sporom napretku ukrajinske kontraofanzive.
"Pretežno obradivo zemljište u zoni borbenih dejstava ostavljeno je na ugaru već 18 meseci, a ponovni rast korova i šiblja ubrzan je u toplim, vlažnim letnjim uslovima", navodi se u saopštenju, koje prenosi Gardijan.
To je, kako se navodi, verovatno jedan od faktora koji doprinosi generalno sporom napretku borbi u južnoj Ukrajini.
Istovremeno, taj dodatni biljni pokrivač pomaže u kamufliranju ruskih odbrambenih pozicija i otežava čišćenje minskih polja, piše u saopštenju britanskog Ministarstva odbrane.
S druge strane, "Njujork tajms" u velikoj analizi situacije na frontu ima drugačije objašnjenje razloga zbog kojih je ukrajinska kontraofanziva sporija od očekivanog.
Naime, kako navodi taj list, prvih nekoliko nedelja dugoočekivane kontraofanzive nisu bile dobre po ukrajinske snage koje su obučavale i naoružavale SAD i njihovi saveznici. Iako opremljene naprednim oružjem i najavljene kao avangarda velikog napada, trupe su se zaglavile u gustim ruskim minskim poljima pod stalnom vatrom artiljerije i helikoptera.
Gubljenje na frontu
Takođe, jedinice su se izgubile. Jedna je odložila noćni napad do zore, izgubivši prednost. Druga je prošla tako loše da su je komandanti u potpunosti povukli sa bojnog polja.
Sada ukrajinske brigade obučene na Zapadu pokušavaju da preokrenu stvari, kažu američki zvaničnici i nezavisni analitičari, navodi NYT. Ukrajinski komandanti promenili su taktiku, fokusirajući se na iscrpljivanje ruskih snaga artiljerijom i projektilima dugog dometa umesto da uleću u minska polja pod vatrom. U toku je povećanje broja trupa na jugu zemlje, sa drugim talasom snaga obučenih sa Zapada koje su pokrenule uglavnom manje napade kako bi probile ruske linije.
Ali rani rezultati su pomešani, navodi se u analizi NYT. Iako su ukrajinske trupe ponovo zauzele nekoliko sela, tek treba da ostvare one vrste velikih uspeha poput onih u strateški važnim gradovima Hersonu i Harkovu prošle jeseni. Komplikovana obuka u zapadnim manevrima dala je Ukrajincima oskudnu utehu pred baražom za baražom ruske artiljerije.
Odluka Ukrajine da promeni taktiku je jasan signal da se nade NATO-a za veliki napredak ukrajinskih formacija naoružanih novim oružjem, novom obukom i ogromnim količinama artiljerijske municije nisu ostvarile, barem za sada.
Pitanja o kvalitetu obuke
To postavlja pitanja o kvalitetu obuke koju su Ukrajinci dobili od Zapada i o tome da li su desetine milijardi dolara vredno oružja, uključujući gotovo 44 milijarde dolara od Bajdenove administracije, uspešno transformisale ukrajinsku vojsku u NATO-standardne borbene snage.
"Sama kontraofanziva nije propala; potrajaće nekoliko meseci do jeseni", rekao je Majkl Kofman, viši saradnik Karnegijeve zadužbine za međunarodni mir koji je nedavno posetio linije fronta. "Problem je verovatno bio u pretpostavci da bi uz nekoliko meseci obuke ukrajinske jedinice mogle da se bore onako kako to rade američke, vodeći napade na dobro pripremljenu rusku odbranu."
Ruski predsednik Vladimir Putin sve više signalizira da je njegova strategija da sačeka Ukrajinu i njene saveznike i pobedi u ratu tako što će ih iscrpeti. Američki zvaničnici su zabrinuti da povratak Ukrajine na staru taktiku stvara rizik da će imati problem sa zalihama dragocene municije, što bi moglo da ide na ruku Putinu da Ukrajinu stavi u nepovoljan položaj u ratu iscrpljivanja.
Zvaničnici Bajdenove administracije su se nadali da će devet brigada obučenih na Zapadu, oko 36.000 vojnika, pokazati da je američki način ratovanja superiorniji od ruskog pristupa. Dok Rusi imaju strogo centralizovanu komandnu strukturu, Amerikanci su učili Ukrajince da osnaže starije vojnike da donose brze odluke na bojnom polju i da primenjuju taktiku kombinovanog naoružanja — sinhronizovane napade pešadijskih, oklopnih i artiljerijskih snaga.
Zapadni zvaničnici zagovarali su taj pristup kao efikasniji od skupe strategije ruskih snaga, koja preti da iscrpi ukrajinske zalihe municije.
Različite taktike
Veliki deo obuke uključivao je podučavanje ukrajinskih trupa kako da pređu u ofanzivu umesto da ostanu u odbrani. Godinama su ukrajinske trupe radile na odbrambenoj taktici dok su separatisti koje podržava Rusija započinjali napade na istoku Ukrajine. Kada je Moskva započela invaziju u punom obimu prošle godine, ukrajinske trupe su ubacile u igru svoje odbrambene operacije, uskrativši Rusiji brzu pobedu koju je očekivala.
Ali brigade obučene na Zapadu dobile su samo četiri do šest nedelja kombinovane obuke, a jedinice su napravile nekoliko grešaka na početku kontraofanzive početkom juna koje su ih unazadile, tvrde američki zvaničnici i analitičari koji su nedavno posetili linije fronta i pri;ali s ukrajinskim trupama i komandantima.
Neke jedinice nisu pratile očišćene puteve i naletele su na mine. Kada je jedinica odložila noćni napad, prateće artiljerijsko bombardovanje koje je pokrilo njeno napredovanje je krenulo prema rasporedu, otkrivajući Rusima početak akcije.
U prve dve nedelje kontraofanzive, čak 20 odsto naoružanja koje je Ukrajina poslala na bojno polje je oštećeno ili uništeno, prema američkim i evropskim zvaničnicima. U cenu su bile uključene i neke od strašnih zapadnih borbenih mašina — tenkova i oklopnih transportera.
Vojni eksperti su rekli da je upotreba novonaučene taktike prvi put uvek teška, posebno imajući u vidu da je ruski odgovor bio da pređeu defanzivu i odgovori masivnim artiljerijskim udarima.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski priznao je krajem jula da kontraofanziva njegove zemlje protiv ukopanih ruskih trupa napreduje sporije nego što se očekivalo.
"Imali smo planove da počnemo na proleće, ali nismo jer, iskreno, nismo imali dovoljno municije i naoružanja i dovoljno obučenih brigada – mislim, propisno obučenih za ovo oružje", rekao je Zelenski.
On je dodao da je "zato što smo to počeli malo kasno", Rusija "imala vremena da minira svu našu zemlju i izgradi nekoliko linija odbrane".
Ukrajina bi se mogla vratiti američkom načinu ratovanja ako probije ukopanu rusku odbranu, kažu neki vojni stručnjaci. Ali napad je teži od odbrane, kao što je Rusija pokazala prošle godine kada je odustala od svojih prvobitnih planova da napreduje do Kijeva.
"Ne mislim da napuštaju taktiku kombinovanog naoružanja", rekao je Filip M. Bridlav, penzionisani general vazduhoplovnih snaga sa četiri zvezdice koji je bio vrhovni saveznički komandant NATO-a za Evropu. "Ako bi prošli kroz prvu, drugu ili treću liniju odbrane, mislim da ćete videti definiciju dejstva kombinovanog oružja."
Čekanje trenutka
Džejk Salivan, savetnik predsednika Džoa Bajdena za nacionalnu bezbednost, rekao je: "Ukrajina ima značajnu količinu borbene moći koju još nije upotrebila, jer pokušava da izabere svoj trenutak da je iskoristi tako da ima maksimalan uticaj na bojnom polju.”
Činilo se da je taj trenutak došao prošle nedelje kada je Ukrajina značajno pojačala kontraofanzivu sa dva napada prema jugu, očigledno usmerenih na gradove u regionu Zaporožja: Melitopolj, blizu Azovskog mora, i Berđansk, na istoku na obali Azova. U oba slučaja, Ukrajinci su napredovali samo nekoliko kilometara i imaju još desetine do kraja.
Ali analitičari postavljaju pitanje da li će ovaj drugi talas, koji se oslanja na napade manjih jedinica, generisati dovoljno borbene snage i zamaha da omogući ukrajinskim trupama da probiju rusku odbranu.
Rat iscrpljivanja
Đan Luka Kapovin i Aleksander Stronel, analitičari britanske bezbednosno-obaveštajne firme Džejns, rekli su da će strategija napada malih jedinica "izuzetno verovatno dovesti do masovnih žrtava, gubitka opreme i minimalnih teritorijalnih dobitaka" za Ukrajinu.
Američki zvaničnici su, međutim, rekli da je porast ukrajinskih snaga u protekloj sedmici došao u vreme kada su Ukrajinci čistili puteve kroz neke od ruskih odbrambenih snaga i počeli da iscrpljuju ruske trupe i artiljeriju.
Zapadni zvaničnik, koji je pod uslovom anonimnosti razgovarao o operativnim detaljima i procenama obaveštajnih službi, rekao je da su Rusi iscrpljeni i da i dalje imaju problema sa logistikom, snabdevanjem, osobljem i oružjem.
Bridlav se složio i rekao da i dalje očekuje da će ukrajinska kontraofanziva dovesti Rusiju u nepovoljan položaj.
"Ukrajinci su sada na mestu gde razumeju kako žele da angažuju svoje snage", rekao je on. "I počinjemo da primećujemo kako se Rusi povlače."
Telegraf