ALEKSANDAR INĐIĆ ZA „DNEVNIK” O ISTORIJSKOM USPEHU: Težak put do evropskog šahovskog trona
Istorijski uspeh stoji iza velemajstora Aleksandra Inđića iz Stare Pazove, koji je postao šampion Evrope, prvi iz Srbije kome je to pošlo za rukom.
Crna gora je za naše šahiste mesto uspeha jer je posle prošlogodišnjeg osvajanja ekipne titule prvaka Evrope u Budvi i Inđić sada obradovao naciju, postavši prvak Starog kontinenta u pojedinačnoj konkurenciji u Petrovcu.
U konkurenciji 388 učesnika iz 42 federacije Srbiju je predstavljalo 24 aduta. Igralo se 11 kola, po klasičnom tempu igre, prema Švajcarskom sistemu parovanja. Tokom čitavog turnira naš velemajstor, prošlogodišnji „Dnevnikov“ laureat za šah, igrao je fantastično, što dokazuje podatak da je turnir osvojio bez poraza, u toliko jakoj konkurenciji. Remizirao je samo četiri partije, uz rejting performans 2820. Kvalitetna igra mu je, pored pehara donela i dodatnih 26 rejting poena.
Jutro posle istorijskog uspeha na pitanje kakav je osećaj biti prvi iz Srbije na krovu Evrope, Inđić je za „Dnevnik” odgovorio:
– Još se nisu slegli utisci, ali prvi osećaj je, pored naravno zadovoljstva, umor, koji tek sada stiže. Posle jedanaest dana borbi popusti adrenalin i jedina stvar koju želim u ovom trenutku je da odem kući i odmorim se nekoliko dana.
Kako kaže, cilj nije bio osvajanje prvog mesta.
– Pred odlazak na prvenstvo glavni cilj je bio plasman na Svetski kup, a to je ulazak u prvih dvadeset. Sve preko toga je bilo bonus i naravno dobro došlo – otkrio je Inđić, koji će 2025. treći put u karijeri učestvovati na Svetskom kupu.
Naš velemajstor je u nekoliko navrata imao i čitav poen prednosti ispred rivala. Na kraju je remijem protiv osvajača srebrne medalje, velemajstora iz Belgije Danijela Darde, uspeo da obezbedi titulu, u poslednjem, jedanaestom kolu.
– Da sam izgubio tu poslednju partiju ne bih bio prvak. Uprkos tome što sam igrao prvih deset dana odlično nije bilo garancija ako ne odigram jedanaesti kako treba da će se stvari završiti dobro. Pred poslednje kolo, naravno uvek postoje želja, ambicija i očekivanja i hteo ne hteo moraš uvek da se nosiš, ne bih rekao s tremom, nego s mislima koje ti prolaze kroz glavu, kako će krenuti partija, da li sam dobro spreman, da li ću biti na visini zadatka? Vremenom sam, pošto igram dugo, naučio kako da kontrolišem to i da me takve misli ne ometaju toliko – opisao je Staropazovčanin osećaj pred odlučujuću partiju.
Tako da mi sada, u ovom trenutku, izgleda kao da sam igrao dva dugačka turnira. S te strane se osećam i iscrpljeno, ali naravno sreća preovladava
Aleksandar, koji je ove godine peti put postao prvak Srbije, je bio 33. nosilac na šampionatu, a došao je do titulu.
– Bio je to veoma težak put jer sam od polovine turnira zauzeo lidersku poziciju i nisam popuštao do kraja. To je bio mali dodatni pritisak, jer odmah naravno i rastu očekivanja, tenzija i pritisci iz dana u dan oko toga šta će biti, da li ću zadržati poziciju, ili ću da pokleknem pred kraj i slična razmišljanja. Tako da mi sada, u ovom trenutku, izgleda kao da sam igrao dva dugačka turnira. S te strane se osećam i iscrpljeno, ali naravno sreća preovladava – istakao je Inđić.
Na putu do trona Aleksandar je pobedio i prvog nosioca, ruskog velemajstora Vladimira Fedosejeva, koji igra pod slovenačkom zastavom.
– Imao sam negativan skor protiv njega u klasičnom šahu, a onlajn sam uspevao da ga pobedim nekoliko puta i tu smo razmenjivali udarce. Prvi put sam ga sada pobedio za tablom u klasičnom šahu, u sedmom kolu i to je bio dobar znak – rekao je Inđić.
ODLIČNI REZULTATI OSTALIH REPREZENTATIVACA
Injac prva, Ivić na SK
Pored Aleksandra Inđića, sjajne rezultate su postigli i velemajstor Velimir Ivić, intermajstor Teodora Injac i ženski intermajstor Sofija Pogorelskih. Ivić je, nakon nešto sporijeg starta, furiozno završio turnir, nanizavši četiri trijumfa. Pobedom u poslednjem kolu, obezbedio je plasman na Svetski kup, osvojivši 13. mesto.
Prva tabla reprezentacije Srbije, intermajstor Teodora Injac je bila najuspešnija šahistkinja na turniru. Koliko je dobro igrala pokazuje i podatak da je u poslednjih šest kola za rivale imala šest velemajstora, a nije pretrpela ni jedan poraz. Treće mesto je pripalo ženskom intermajstoru Sofiji Pogorelskih, koja je jedno od najprijatnijih iznenađenja. Imala je rejting performans od 2504, i pored novih 67 rejting poena, došla je i do norme za ženskog velemajstora i intermajstora.
Velemajstori Aleksandr Predke i Ivan Ivanišević, kao i intermajstor Nikola Radovanović su završili u prvih 150 u Evropi.
K. Bugarski, S. Kostić