VELIKA NAGRADA AUSTRIJE  Lekler slavio na „Red Bul ringu“

10.07.2022. 17:14 17:15

Šarl Lekler vozač Ferarija slavio je u veoma uzbudljivoj trci voženoj za Veliku nagradu Austrije na stazi „Red Bul ring“ u Špilbergu. Monegašanin je i pored problema sa papučicom gasa u finišu trke uspeo da zadrži vodeće mesto i slavi ispred Maksa Ferštapena iz Red Bula.

Sasvim zasluženo Lekler je prekinuo post koji je trajao od 10. aprila, i to na Red Bulovom domaćem terenu, pred velikim brojem Ferstapenovih navijača koji su Špilberg obojili u narandžasto. Čak ga je tri puta obišao direktno na pisti i ovo mu je bila treća pobeda ove sezone, a peta u karijeri. Lekler je Feriju doneo prvu pobedu na ovoj stazi prvi put od 2003. godine kada je tu slavio Mihael Šumaher.

Ferštapen je tako morao da se zadovolji drugim mestom, ali je zadržao lidersku poziciju u šampionatu, tao da u nastavku sezone možemo da očekujemo žestoku borbu za titulu.  Holanđaninu je pripao i bod za najbrži krug. Treće mesto u Austriji osvojio je višestruki svetski prvak Luis Hamilton za volanom Mercedesa. Britancu je ovo treći podijum za redom, a do njega je došao najviše zahvaljujući odustajanu Karlosa Sajnca, čiji je Ferari otkazao u finišu trke, bolid se čak zapalio i on je morao da odustane.

Odličan nastup imali su i Džordž Rasel iz Mercedesa, Esteban Okon iz Alpine i Mik Šumaher iz Hasa. Naime, Rasel je na startu trke imao incident sa Serhiom Perezom iz Red Bula, koji je ubrzo morao da odustane i tako ostane bez vrednih bodova. Perez je na trenutak izleteo sa sateze, a onda završio na poslednjem mestu. Njegov tim je odlučio da odustane od trke još u prvoj polovini iste kako bi se bolid sačuvao. Rasel je zatim dobio kaznu zbog ovog incidenta, koju je odradio prilikom prve zamene pneumatika, a onda udspeo odličnom borbom na stazi da dođe do odlične četvrte pozicije. Pohvale zaslužuje i Okon koji je zauzeo petu poziciju što mu je rezultat karijere, te odlični Mik Šumaher koji je trku završio kao šesti, posle više kvalitetnih borbi na stazi iz kojih je izašao kao pobednik. Sedmi je kroz cilj prošao Lando Noris u Meklarenu, a bodove su još osvojili i Kevin Magnusen iz Hasa, Danijel Rikardo iz Meklarena i Fernando Alonso.

Nažalost Ferari nije bio potpuno zadovoljan u Austriji, jer je zamalo dvostruko slavlje pokvarilo odustajanje Karlosa Sajnca. Naime Španac je zbog kvara na motoru morao da u 57. Krugu parkira bolid kraj staze, a taman je krenuo u napad na Ferštapena. Dim je kuljao iz bolida dok je izlazio sa staze, gorivo je prskalo na sve strane, a ubrzo je vozilo počelo i da gori. Srećom Sajnc je uspeo da bezbedno izađe iz bolida. Za to vreme na stazi je istaknut period virtuelnog bezbednosnog vozila, što je vodeći dvojac iskoristio da uzme nove pneumatike, ali do kraja trke nije bilo promena.

Trku je obeležio i veliki broj kazni praćenih crno-belim zastavama. Žalili su se svi na te odluke, ali uzalud. Pored incidenta na startu između Rasela i Pereza, tokom trke viđen je još jedan sličan, u kojem je vozač Alfa Taurija Pjer Gasli sa staze izbacio Sebastijana Fetela u Aston Martinu. Francuz je kažnjen sa pet sekundi i trku je završio kao 15, dve pozicije ispred četvorostrukog svetskog šampiona, koji je imao još jedan vikend za zaborav.

Ferštapen vodi u generalnom plasmanu vozača sa 208 bodova, a prati ga Lekler sa 170, dok je Peres treći sa 151. U konkurenciji konstruktora Red Bul je sakupio 359, a sledi Ferari sa 303.

Naredna trka vozi se 24. jula za Veliku nagradu Francuske.