Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Đula Mešter, predsednik OSS: Spreman na odgovornost i izazove

29.11.2022. 11:50 11:56
Piše:
Foto: Odbojkaški savez Srbije/Đula Mešter

Na mesto jedne legende došla je druga. Naš proslavljeni trener Zoran Gajić otišao je sa mesta predsednika Odbojkaškog saveza Srbije na čelo Ministarstva omladine i sporta, a njega je nasledio čuveni srednji bloker, zlatni olimpijac, Đula Mešter (50), koji je najveće uspehe ostvario upravo pod dirigentskom palicom čoveka čiju funkciju je preuzeo.

Osim najsjajnije medalje iz Sidneja 2000, u riznici ima i bronzu sa Igara u Atlanti 1996, srebro sa Svetskog prvenstva 1998, zlato (2001), srebro (1997) i dve bronze (1995. i 1999) na šampionatima Starog kontinenta, kao i bronze u Svetskom kupu izazivača (1996) i Svetskom kupu šampiona (2001).

U narednih pet godina rođeni Subotičanin vodiće srpsku odbojku sa ostalim članovima predsedništva OSS, generalnim sekretarom Ivanom Kneževićem, prvom potpredsednicom Jelenom Nikolić i potpredsednicima Petrom Bogunovićem i Vesnom Đurišić.

Od 2016. godine bili ste potpredsednik, a od 2019. do sada prvi potpredsednik u Odbojkaškom savezu Srbije. Smatrate li da ste imali pravi put do najviše funkcije?

– Naravno. Imao sam priliku da se upoznam sa radom u savezu, ali velika je razlika između predsednika i potpredsednika. Odgovornost je veća i za mene je ovo ogroman izazov. Prihvatio sam se posla, pošto smatram da mogu da dam doprinos u razvoju naše odbojke. Sigurno je to da neće da bude lako, jer ima mnogo izazova u budućnosti. Već 2023. godine nam predstoji težak kalendar. Imamo Ligu nacija, posle evropska prvenstva i na kraju kvalifikacije za OI u Parizu 2024.

Da li ste spremni za odgovornost koju sa sobom nosi funkcija prvog čoveka srpske odbojke?

– Jesam. Pored domaćeg prvenstva i nacionalnih selekcija, bitno mi je da ispratim i međunarodne odnose. Očekujem da nastavimo uspešnu saradnju sa mađarskom i kineskom federacijom, a želeo bih da razmenim iskustva i sa Italijanima, jer od njih možemo mnogo da naučimo. Oni dobro rade sa mlađim kategorijama i tu bismo mogli da pokupimo dosta korisnih stvari.


Za titulu opet SpartakVojvodina, što da ne

Đula Mešter je ponikao u subotičkom Spartaku, a potom je igrao i za novosadsku Vojvodinu. Prati, naravno, oba kluba, koja su se prošle sezone borila za titulu.

– Spartak je tada napravio fenomenalan rezultat. Sa petog mesta je stigao do finala, preuzeo je i prvu poziciju na tabeli i imao je prednost domaćeg terena. Odigrao je sjajne dve utakmice, a hala je bila puna posle dosta godina. Kada sam ja igrao uvek smo bili na malom terenu, nikada nije bilo velikog interesovanja. Verovatno su i u Subotici bili željni vrhunske odbojke. Ipak, Vojvodina je ekipa koja igra Ligu šampiona. Novosađani su u finalu bili bolji i zasluženo su osvojili titulu. Moguće je da bude repriza ove sezone, što da ne. Svakako će biti neizvesno prvenstvo, ima dosta ekipa koje pretenduju na trofej kupa i titulu – istakao je Mešter.


Na mesto potpredsednika izabrali ste Vesnu Đurišić, koja je sa ženskom reprezentacijom na Svetskom prvenstvu 2006. godine donela prvu medalju Srbiji. Da li ste njenim dovođenjem sproveli u delo Vaše prethodne izjave da nekadašnji vrhunski sportisti mogu mnogo da pruže?

– Apsolutno. Mislim da od nas ljudi stvarno mogu nešto da nauče. Mlađim generacijama mnogo znači i za motiv u radu i napredak u karijerama kada vide Jelenu Nikolić i Vesnu Đurišić. Vesna je spremna da novom energijom puno doprinese. Baviće se, pre svega, ženskom linijom, od mlađih kategorija do seniorki. Bitno je da podelimo posao, svi moraju da daju doprinos, ne samo da budu figure, nego i da naprave nešto pozitivno.

Koji je glavni petogodišnji cilj?

– Stvarno mi je velika želja da otvorimo nacionalni odbojkaški centar. Moj prethodnik Zoran Gajić je pokrenuo tu priču, došli smo do određenog nivoa i verujem da bi to u sledeće dve–tri godine trebalo da se završi. U pitanju je lokacija na Tošinom bunaru na Novom Beogradu. Gledali smo da lokacija bude blizu auto-puta, aerodroma i u glavnom gradu, pošto je tu najviše klubova. Uz to i naše selekcije se pripremaju tamo. Centar bi koristili i klubovi i predviđeno je da bude sve vreme na usluzi odbojke.

Kakva su očekivanja od kvalifikacionih turnira za OI 2024. godine koje naše seniorske selekcije očekuju krajem sledeće godine?

– To su nam sigurno najbitniji turniri. Od ženske reprezentacije, aktuelnog svetskog prvaka i osvajača olimpijskih i evropskih medalja, očekujem da se plasira na smotru u Parizu. Kod muškaraca to će da bude malo teže, ali verujem da imaju ogroman motiv, jer u ovoj generaciji većina igrača nije imala priliku da se nađe na Olimpijskim igrama. Godine idu i za neke je ovo poslednja šansa da se nađu na tom takmičenju i probaju nešto da ostvare. Možda ispada da je teže kvalifikovati se na Igre, nego osvojiti medalju, ali takav sistem takmičenja je napravila Svetska odbojkaška federacija. Moramo da se prilagodimo situaciji. Po meni je najbitnije to da su svi zdravi, to je uvek preduslov za dobre rezultate, naročito kada imate igrače koji su već, da kažem, u ozbiljnim sportskim godinama. Oni su, ipak, profesionalci, znaju šta treba da rade i verujem u stručni štab da će da ih pripremi.


Šansa mladima u Superligi

Novi predsednik OSS osvrnuo se i na domaća prvenstva.

– Proširili smo ligu na 12 timova i mislim da je to dobra stvar. Očekujem da mladi igrači i igračice dobiju šansu. Vidim da se vraćaju iskusni igrači iz inostranstva i to je dobro. Oni moraju da donesu kvalitet i neki klubovi su s njima napravili pravi potez. Skoro svake sedmice imamo prenos utakmica na televiziji, što je veoma značajan podatak, jer moramo da budemo prisutni u medijima. Najbitnije je, ipak, da mladi dobijaju šansu, jer samo kroz utakmice mogu da postanu igrači. Zadržaćemo pravilo sa samo dva stranca u ekipi, kako bi naši imali više prostora – smatra prvi čovek OSS.


Nažalost, nastavlja se trend u Srbiji da je malo dečaka koji se bave odbojkom, za razliku od devojaka. Da li će i taj problem biti deo Vaše strategije u narednih pet godina?

– Sigurno da ćemo da obratimo pažnju na to, ali najveći posao moraju da odrade klubovi i treneri mlađih kategorija, da probaju da ih animiraju i privuku na odbojkaški teren. Znam da to nije lako. Neko ko ima visinu, možda će da izabere košarku zato što je popularnija, potom više utakmica je dostupno na televiziji, gledaju NBA igrače, na kraju krajeva vide i kolike su im zarade, jer mi u odbojci nikada nismo mogli da se merimo sa košarkašima. Sigurno je neko talentovaniji za odbojku i to treba prepoznati na vreme i potruditi se da se mladi tu zadrže i motivišu da dolaze na treninge. Znam da mlađima nije lako, vidim i ja to kada dođem na neke treninge. Treba da budemo strpljivi. Sada svi hoće sve preko noći, ali u sportu nema prevare, sve mora da se odradi. Sigurno je uticalo i to što dva puta nismo bili na OI, pošto automatski mladi nisu toliko zainteresovani za odbojku. To je i razumljivo. Svi volimo da gledamo pobednike, da vidimo kako se osvajaju medalje na velikim takmičenjima.


Orlovine smeju da propuste i Pariz

Muška seniorska reprezentacija Srbije nije uspela da se kvalifikuje na Olimpijske igre u Riju 2016. i Tokiju 2021. Sledeće godine joj sledi kvalifikacioni turnir za Pariz 2024. Da li je potrebno da se podmladi muški nacionalni tim?

– To je pitanje za selektora, ali jasno je to da postoji problem jer nemamo puno mladih igrača. Treba istaći i to da je bio jedan period u prethodnih desetak godina kada se nismo plasirali na evropska i svetska prvenstva za mlađe kategorije i te generacije su jednostavno ispale iz te priče i sada to dolazi na naplatu. Vidimo da naši igrači i sa 35, 36 godina moraju i dalje da se bore, ali su naravno svojim kvalitetom zaslužili da i dalje budu u reprezentaciji. Nažalost, nema mladih koji bi preuzeli njihovu poziciju, ali borimo se. Poslednja dva puta nismo uspeli da odemo na Olimpijske igre i ne bismo smeli da dozvolimo da se to desi i treći put – jasan je Mešter.


Kada je reč o ženskoj reprezentaciji, posle dve decenije sa selektorom Zoranom Terzićem na čelu, kada su postignuti ogromni uspesi, na klupu je seo Danijele Santareli. S obzirom na to da je bilo dosta kritika i sumnjičavih prognoza jer nam je na čelu nacionalnog tima stranac, posle osvojene bronze u Ligi nacija i odbrane titule svetskog prvaka, smatrate li da je italijanski stručnjak bio pravi izbor?

– Mnogo smo razmišljali koga da postavimo umesto Terzića, koji je za 20 godina zaista napravio istorijski rezultat, koji će teško neko da ponovi. Jednostavno, bilo je potrebno da dođe neki novi čovek, da donese novu energiju, da devojke nađu nove motive i promene nešto u radu, a jesu koliko sam video na nekoliko treninga. Zadovoljan sam jer je Santareli maksimalno profesionalno odradio sezonu. Osvojena je bronza u Ligi nacija, što možda niko nije ni očekivao. Bilo je to veliko iznenađenje, jer smo igrali i bez Tijane Bošković, ali ekipa je pokazala kompaktnost i možda su neke igračice, koje u nekom momentu nisu bile u prvom planu, na tom takmičenju došle do izražaja i pokazale da mogu da preuzmu odgovornost. Svetsko prvenstvo je stvarno neverovatna priča, pobedili smo svih 12 utakmica, a izgubili smo samo pet setova, što je isto fascinantan podatak. Pokazali smo da smo trenutno najbolja ekipa na svetu, bez obzira na to koliko je bilo promena u timu. Angažovanje Santarelija je bio pravi potez. Sada treba da nastavimo u tom smeru, svi očekuju olimpijsko zlato jer nam to jedino nedostaje. Sve reprezentacije se spremaju i prave ekipe za Olimpijske igre, ali bićemo i mi spremni – uvereno je istakao za naš list prvi čovek OŠ Đula Mešter.

Kristina Bugarski

Piše:
Pošaljite komentar