Vučić uoči nove runde dijaloga BG i PR: Crvene linije Srbije ostaju nepromenjene
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti sastaće se danas u Briselu, na poziv visokog predstavnika EU za spoljne poslove i bezbednost Džozepa Borelja. Uz podršku specijalnog predstavnika EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslava Lajčaka, Borelj će najpre odvojeno razgovarati sa Vučićem i Kurtijem, s početkom u 15 sati, posle čega će uslediti zajednički sastanak.
Kako se navodi, na briselskom stolu je jedna tema, predlog EU o normalizaciji odnosa između tzv. Kosova i Srbije, a na kraju svih razgovora planirana je izjava za medije Džozepa Borelja.
Crvene linije sa kojim srpski predsednik putuje u evropsku prestonicu, odavno su poznate i izrečene kategorično u više navrata. Pre svega da nema priznanja nezavisnosti tzv. Kosova, niti njegovog članstva u UN, ali i da Priština mora ispuniti svoju obavezu potpisanu još pre 10 godina i formirati ZSO.
- Sve što sam rekao u skupštini, a razumem brigu i mnogo teških noći je pred nama, jeste da će se Srbija držati onoga što sam govorio u Narodnoj skupštini - ma šta da bude i ma kako da bude – poručuje Vučić.
Razgovorima u EU prethodila je živa diplomatska aktivnost. Najpre je u subotu na adrese Vučića i Kutrija stiglo pismo koje su zajedno potpisali predsednik Francuske Emanuel Makron, kancelar Nemačke Olaf Šolc i premijerka Italije Đorđa Meloni. Dok Beograd nije izneo detalje poruke koja je upućena na Andrićev venac, “Koha ditore” je prenela da je u zajedničkom pismu zatraženo sprovođenje obaveza koje su strane preuzele u dijalogu, uključujući i stvaranje Zajednice srpskih opština. U pismu je, otkrivaju, istaknuto da je Evropski savet u zaključcima od 9. februara izrazio podršku ovom važnom sporazumu i istovremeno pozvao Beograd i Prištinu da u potpunosti i bezuslovno sprovode obaveze preuzete u dijalogu, uključujući sporazume iz 2013. i 2015. o stvaranju ZSO. Troje evropskih zvaničnika su naveli da predstojeći koraci u implementaciji moraju odražavati ovaj politički pristup, obezbeđujući da se i na adekvatan način i bez odlaganja rešavaju pitanja “okvirnog sporazuma” i preostalih obaveza. Očekuju da će se i o jednom i drugom razgovarati na današnjem sastanku na visokom nivou u Briselu.
Predsednik Srbije razgovarao je juče telefonom sa specijalnim savetnikom u američkom Stejt Dipartmentu Derekom Šoleom, koji mu je preneo stavove zvaničnog Vašingtona uoči današnjeg sastanka u Briselu. Sa Andrićevog venca je saopšteno da je Vučić rekao da očekuje veoma težak sastanak, ali da je Srbija privržena miru i stabilnosti u regionu, te da je u tom kontekstu spreman da radi na konceptu i primeni ponuđenog plana uz jasno određena ograničenja. Američki diplomata je istakao da SAD potpuno podržavaju predlog EU o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine i da očekuje da sastanak u Briselu bude konstruktivan, uz primetan napredak ka dogovoru.
Šole je ponovio da treba da budu primenjeni sporazumi, ranije potpisani u procesu dijaloga, što podrazumeva i uspostavljanje ZSO. Njih dvojica su, navodi se u saopštenju, razgovarali i o evropskoj budućnosti Srbije, koju SAD podržavaju, kao i o značajnim mogućnostima za razvoj srpsko - američke saradnje u različitim oblastima, posebno ekonomskoj.
Specijalni savetnik u američkom Stejt departmentu saopštio je na Tviteru da je juče razgovarao telefonom sa Vučićem kako bi izrazio snažnu podršku SAD sastanku u Briselu. Šole je na Tviteru naglasio da je pozdravio kontinuiranu posvećenost Srbije konstruktivnom angažovanju na predlogu EU, kako bi se obezbedili mir i stabilnost u regionu. On je ranije na Tviteru izvestio i da je dan ranije razgovarao i sa Kurtijem.
- SAD podržavaju konstruktivan sastanak koji potvrđuje privrženost obe strane predlogu EU. Rekao sam da je sada vreme da se razgovara o ZSO sa srpskom većinom. I Kosovo i Srbija treba da sprovode sporazume koje su već potpisali kroz proces dijaloga, uključujući napredak ka uspostavljanju ZSO - napisao je Šole, posle razgovora sa Kurtijem. Vučić je juče upoznao i predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana sa stavovima zvaničnog Beograda uoči nastavka dijaloga sa Prištinom. Dvojica državnika su se saglasila da je najvažnije održati mir na Zapadnom Balkanu. Sagovornici su tim povodom rekli da će, radeći na jačanju srpsko - turskih odnosa, davati i snažan doprinos regionalnoj stabilnosti.
Pre manje od tri meseca za istim stolom Vučić i Kurti takođe su sedeli u Briselu. Borelj je povodom ovog novog susreta izjavio da je “papir na stolu“ i da se nada da će ga učesnici dijaloga prihvatiti, uz opasku da strane imaju ceo dan na raspolaganju da dođu do tog cilja. I Lajčak ističe da je bitno da ga “strane prihvate formalno i javno, i da razgovaramo o ostalim detaljima”.
- Sastanak je značajan, a od stavova stranaka će zavisti sledeći koraci i prihvatanje našeg predloga koji podržavaju sve članice EU i SAD - naveo je Lajčak.
Izvestilac za KiM u Evropskom parlamentu Viola fon Kramon rekla je za “Albanijan post” da Kurti i Vučić dobro znaju da će strana koja odbije francusko-nemački sporazum ili strana koja nije konstruktivna biti sve više međunarodno izolovana i okrivljena za neuspeh.
S. Stanković