Vučić: Mnogo teških reči, bolje i to ali da bude mir
KRANJ: Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas, nakon plenarnog sastanka Procesa "Brdo- Brioni" da u regionu nema ljubavi, ali da postoji potreba da se razgovara i čuva mir i stabilnost.
Vučić je u izjavi za medije u Brdu kod Kranja rekao da je zajedno sa makedonskim predsednikom Đorđom Ivanovim razmenio "teške i oštre reči sa albanskim predstavnicima", ali da je i to bolje nego da se takve stvari prenesu na ulice.
Predsednik Srbije je rekao da ne pamti tako oštru i tešku diskusiju sa kosovskim predsednikom Hašimom Tačijem, ali da je, zajedno sa Ivanovim, nedvosmisleno pokazao šta je istina u ponašanju ljudi iz Prištine i zagovaranju velike Albanije.
"Pokušali su da kažu da su to izmišljotine Beograda i moram da kažem da je makedonski predsednik Đorđe Ivanov u potpunosti podržao sve argumente koje sam izneo i bio veoma oštar, tako da je nekome izgledalo kao da smo pravili blok Srbija i Makedonija protiv dvojice albanskih predstavnika, što nije bio slučaj", rekao je Vučić.
On je ipak naglasio da je dobro što je rasprava bila oštra i otvorena i što znamo da će biti potrebno mnogo truda da se ulolži kako bi svi u Evropi i svetu razumeli poziciju Srbije.
"I danas sam im rekao da mi razumemo da Albanci Kosovo smatraju nezavisnim, ali da oni moraju da uđu u naše cipele i da razumeju da Srbija ne smatra Kosovo nezavisnom državom i da oko toga nema nikakve saglasnosti", rekao je Vučić.
Predsednik je dodao da je najvažnije da svi dobro razumeju da probleme treba rešavati dijalogom.
"I bolje je da mi na ovakav način razgovaramo nego da se to preseli na teren. Dokle god je to u tim vodama, to je dobro, ali su velike razlike prikazane", rekao je Vučić.
Vučić je rekao i da je nemački predsednik Frank Valter Sstajnmajer rekao da svi, kada odu kod predsednika Evropske komisije Zzana Kloda Junkera, govore o ljubavi u regionu, koje nema.
"Ali ima potrebe da se razgovara i čuva mir i stabilnost, ali to nije ljubav. Imamo dramatično različite interese koji će postojati i u budućnosti, dobro je da ih na takav način definišemo i tu nikakve ljubavi nema", zaključio je Vučić.
Hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović izjavila je danas na Brdu kod Kranja da je izuzetno važno da prostor jugoistočne Evrope bude stalno na agendi EU i da se konsoliduje unutar EU, dodajući i da ne voli termin zapadni Balkan, jer "getoizira" to područje.
"Ponoviću da ne volim da se ovih šest država koje još nisu u EU ili NATO-u zove zapadni Balkan iz više razloga. Taj termin getoizira podrucje koje stagnira u podrucju evroatlantskih integracija. Negativne konotacije Balkana utiču i na psihološko okruženje oko proširenja EU. Ovo je deo Evrope koji treba konsolidovati unutar EU", istakla je Kitarović na sastanku lidera zapadnog Balkana, prtenosi regionalna N1.
Ona je ocenila i da je proces Brdo-Brioni proces koji održava "momentum" i da je jedan od nacina da se izazove pažnja NATO-a i drugih na ovaj deo Evrope, na izazove s kojima se susrećemo, a oni nisu mali.
"Nemojmo se zavaravati da ako sada imamo stanje mira i stabilnosti, da se neka pitanja ne mogu razbuktati u šire probleme i zato o tome treba razgovarati sada", rekla je Kitarović na konferenciji posle sastanka.
Ona smatra i da se trenutno prostor jugoistočne Evrope nalazi u "prostoru vakuuma".
"Došlo je do zamora proširenja i zamora reformama i procesa. Iznimno je bitno da prostor JI Evrope ne bude samo periodicno na agendi EU-a, inego da bude stalno", poručila je Kitarović.
Govoreći o diskusiji sa Tačijem, Vučić je rekao da je bilo i smešnih optužbi, poput unutrašnjih političkih argumenata, gde su albanski predstavnici govorili kakav je odnos srpskih vlasti prema civilnom društvu i sve ono što može da čuje od svojih političkih protivnika u Beogradu.
"Na to se nasmejete i onda sam im odgovorio sve što sam znao o Ramušu Haradinaju i od svih drugih, na šta nema odgovora sem da kažu da ga ni Haški tribunal nije osudio", rekao je Vučih.
Vučić je rekao i da je tražio da Srbija konačno dobije "nešto ohrabrujuće sa nivoa Evropske unije, jer i Srbi i Makedonci kao u pretis loncu čekaju nešto dobro da dobiju kao rešenje".
"Ostaje da se vidi šta je to rped nama, ali dobro je da smo imali prikike da jedni druge upoznamo, jer su glupi i dosadni sastanci na kojima ponavljamo jedno isto, a kada se raziđemo krenu žestoke optužbe i sasvim drugačija argumentacija", rekao je Vučić.
Oštra diskusija, primetio je Vučić, takođe je put ka smirivanju tenzija u regionu.
"Bar smo otvoreno razgovarali. Bolje je da tako razgovarate nego da se međusobno lažemo, zato je ovakav razgovor uvek bolji od onog u kojem je sve divno, a posle čujete druge priče. Bolje je što više teških razgovora da imate, to će manje teških posledica da imate na terenu", smatra Vučić.
Upitan da li je, kao što je najavljivao, bilo reči i o zajedničkom tržištu, Vučih je rekao da je i tu došlo do sukoba sa Tačijem koji je, nakon izjava kosovskog ministra spoljnih poslova Envera Hodžaja da je to ruska ideja, rekao da je to ideja stvaranja mini-Jugoslavije.
"Rekao sam im da prekinu sa tim besmislicama, da Rusi o tome ne znaju ništa i nemaju ništa , i da ne izmišljaju u svemu Ruse, jer je to moja ideja. Ruse niti sam pitao, niti su mi tražili da im objašnjavam, niti mi je bilo ko šta tražio. Tačiju sam rekao da ne izmišlja, da to ima veze sa ekonomskim povezivanjem", rekao je Vučić.
Kako je objasnio, u odnosu na CEFTU, ideja zajedničkog tržišta je da se u regionu izjednače poreske i carinske stope koliko god je to moguće, kako bi se omogućio najbrži mogući promet preko granica zemalja zapadnog Balkana i administrativnih linija na Kosovu.
"Ideja je da pokušamo da izjednačimo i subvencije za dolazak stranih investitora, na naše teritorije, jer kada to uradimo imaćemo jedinstveno tržište i privućićemo najmanje tri puta više investitora nego što ih ima danas", rekao je Vučić.
Dodao je da bi Srbija, koja ima više stranih investicija od ostalih, privukla možda dva puta više, a ostali 3-4 puta više.
"A kada neko neće da sluša nego je a priori protiv toga jer je to predložila Srbija, postoji ta mantra da šta god predloži Srbija, rekla im je Rusija... i to jeste moja ideja i neću da odustanem od nečega zato što se nekome ne sviđa jer dolazi iz Beograda", poručio je Vučić.
Naveo je i da su ostali lideri gledali šta se zbiva, ali da je dobro što je Sstajnmajer mogao da čuje drugačije argumente.
"Pričali smo o pozivnim brojevima, regionalnoj policiji, o pravosuđu, mi smo ispunili sve iz Briselskog sporazuma. Jedan i najvažniji deo iz Briselskog sporazuma, Zajednica srpskih opština, oni nisu ništa uradili, a prošlo je više od četiri godine. Ne postoji niko koji može da kaže da to nije tačno", zaključio je Vučić.
BRDO PRI KRANJU: Slovenija i Hrvatska nastaviće zajedničkim snagama da se zalažu za pristupanje država zapadnog Balkana Evropskoj uniji, kako bi pojačale poverenje i stabilnost u regionu.
To su danas na sastanku šefova diplomatije u okviru samita "Brdo-Brioni" saopštili slovenački i hrvatski ministri spoljnih poslova Karl Erjavec i Davor Ivo Štir, prenosi STA.
"Slovenija podržava proces proširenja i jasno je da region već pripada EU... Ipak, potrebno je da i države zapadnog Balkana takođe sprovedu reforme, izgrade institucije, pojačaju vladavinu prava i izbore se sa korupcijom i organizovanim kriminalom", rekao je slovenački ministar Erjavec.
On je priznao da se EU suočila sa mnogobrojnim izazovima, uključujući migracije, terorizam, "Bregzit", ali je rekao da proces proširenja mora da "ostane ključni cilj za EU".
"Ne možemo da zamislimo 'zeleno područje' na teritoriji (Evrope). Uvereni smo da stabilan zapadni Balkan donosi stabilnost čitavoj EU", rekao je Erjavec.
Slično njemu, hrvatski ministar Davor Ivo Štir istakao je da je kredibilitet procesa proširenja veoma značajan.
Države koje žele da postanu članice EU moraju da sprovedu reforme "ali kada kriterijumi budu ispunjeni, vrata članstva mortaju da budu otvorena", rekao je Štir.
Štir je izjavio da će države težiti da održe proširenje na dnevnom redu EU, napominjući da je taj proces zapravo više proces konsolidacije Evrope nego proširenja.