ŠTA SU REKLI PREDSTAVNICI KINE, SAD I RUSIJE NA SAVETU BEZBEDNOSTI UN: Sudbina Kosova i Metohije i Unmika na globalnom raskršću
Na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, tri velike svetske sile – Kina, Sjedinjene Američke Države i Rusija – iznele su svoje stavove o budućnosti Kosova i Metohije, kao i o ulozi Unmika u ovom regionu.
Svako od ovih velikih igrača ima različite prioritete, ali su svi naglasili značaj stabilnosti i mira na ovim prostorima.
Kina: Podrška teritorijalnom integritetu
Kineski ambasador pri UN je na sednici Saveta bezbednosti ponovo potvrdio čvrstu podršku teritorijalnom integritetu Srbije i nastavku rada Unmnika, misije Ujedinjenih nacija koja je prisutna na Kosovu i Metohiji.
Ambasador je izrazio zabrinutost zbog aktivnosti koje su usmerene protiv srpskih institucija na Kosovu, poput njihovog zatvaranja, te je pozvao na smirenje napetosti i odgovornost u postupcima vlasti u Prištini.
On je takođe naglasio da je neophodno formiranje Zajednice srpskih opština, što je jedan od ključnih elemenata budućeg dijaloga između Beograda i Prištine. Kina je ponovila svoj stav da podržava mir i stabilnost na Balkanu i pozvala sve relevantne aktere na konstruktivan pristup, kako bi se izbegle dalje destabilizacije u ovom osetljivom regionu.
SAD: Kraj Unmika
Sjedinjene Američke Države su na ovoj sednici istakle svoj stav o budućnosti Unmika i njegovoj ulozi u regionu. Američki ambasador pri UN, Džon Keli, pozvao je na ukidanje ove misije, ističući da je Unmik postao "mirovna misija bez miroljubivih snaga", i da veliki deo njenog budžeta odlazi na isplatu plata.
Keli je naglasio da je najvažniji cilj koji moraju da ostvare Srbija i Kosovo uzajamno priznanje i formalizovanje odnosa, što je, prema njegovom mišljenju, ključno za stabilnost na Zapadnom Balkanu.
Američki ambasador je predložio da se budući sastanci o Kosovu i Metohiji održavaju samo jednom godišnje i to iza zatvorenih vrata, kako bi se izbegli neproduktivni nastupi.
Rusija: Potrebna istraga zločina
Ruski ambasador pri UN, Vasilij Nebenzja, na ovoj sednici je oštro kritikovao Evropsku uniju zbog njenog nedostatka uticaja na vlasti u Prištini, ističući da je jasno da EU nije u mogućnosti da izvrši pritisak na premijera Albina Kurtija da formira Zajednicu srpskih opština, što je jedan od ključnih elemenata Briselskog sporazuma.
Nebenzja je optužio Prištinu za šovinistički odnos prema Srbima na Kosovu i Metohiji, dodajući da je osnovni cilj vlasti u Prištini da proteraju Srbe sa ovih prostora. On je takođe izrazio zabrinutost zbog isporuke vojne opreme Prištini, što je, po njegovom mišljenju, u direktnoj suprotnosti sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN.
Nebenzja je završio svoje izlaganje pitanjem: "Da li će se 'ikda' čuti glas iz Brisela koji će se zauzeti za postignute sporazume?", pozivajući na istragu zločina koje su počinili lideri takozvane Oslobodilačke vojske Kosova.
Dok Kina ističe važnost stabilnosti i podrške teritorijalnom integritetu Srbije, SAD se zalažu za formalizovanje odnosa između Srbije i Kosova, a Rusija oštro kritikuje nedostatak efektivnosti Evropske unije, ova sednica Saveta bezbednosti UN ponovo je pokazala da je budućnost Kosova i Metohije i dalje jedno od najosetljivijih pitanja na globalnoj političkoj sceni.