Vizna liberalizacija nije ugrožena, nema razloga za brigu
BEOGRAD: Srbija nema razloga da brine za viznu liberalizaciju, izjavila je ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović.
Govoreći za RTS o tome zašto Brisel zamera Srbiji ukidanje viza za pojedine zemlje poput Irana, Joksimovićeva je rekla da EU prati kretanja svih državljana zemalja koje su na njenoj negativnoj listi.
Srbija je 2015. godine pokazala koliko je odgovorna i na pravi način smo učestvovali u evropskoj politici rešenja migranstskog problema, istakla je Joksimović.
Kako je dodala, Srbija, zajedno sa predstavnicima FRONTEX-a, vrlo revnosno kontroliše sve sumnjive konekcije i letove koji dolaze.
Mi smo odgovorni i nema razloga da se brinemo za viznu liberalizaciju, napomenula je ministarka.
Srbija može 2025. u EU ako se reforme ubrzaju
Srbija u ponedeljak otvara dva nova poglavlja, izjavila je ministarka za evropske integracije i dodala da se u zajedničkoj Rezoluciji Odbora za stabilizaciju i pridruživanje našeg i Evropskog parlamenta navodi da 2025. nije nerealna kao godina učlanjenja Srbije u EU, ukoliko se ubrzaju reforme.
Joksimović je podsetila da je u aprilu bio izveštaj o napretku Srbije, koji sačinjava Evropska komisija, ocenivši da je to najvažniji izveštaj na osnovu koga se meri koliko je Srbija spremna za otvaranje novih poglavlja.
Prošle nedelje smo imali u Evropskom parlamentu zajednički odbor za stabilizaciju i pridruživanje naših i poslanika Evropskog parlamenta i usvojena je vrlo pozitivna deklaracija koja je na pozitivan način govorila o reformama u Srbiji i njenom evropskom putu, istakla je Joksimović.
Ona je dodala da su evropski poslanici pozvali Evropski savet i Evropsku komisiju da otvori nova poglavlja u pregovorima sa Srbijom.
Čak je u toj rezoluciji, koja je prošla nezapaženo, a vrlo je važna jer je zajednička rezolucija našeg i Evropskog parlamenta, rečeno da 2025. nije nerealna za Srbiju ukoliko se reforme ubrzaju, naglasila je ministarka.
Ukazala je da je reč o prvom nacrtu te rezolucije, koja će tek ići na amandmane nekih evropskih poslanika.
Na redu finansije i ribarstvo
Tako da će tek u novembru biti uvojena u Evropskom parlamentu. Biće amandmana, ali generalno je pozitivan ton. Pohvaljena je ekonomija, makroekonomska stabilnost, regionalna saradnja, proces pomirenja i naglašeno da su vladavina prava, reforma pravosuđa, borba protiv korupcije ključne teme, napomenula je Joksimović.
Ministarka je dodala da Srbija otvara dva poglavlja - Poglavlje 33 (budžetske i finasijske odredbe) i Poglavlje 13 (ribarstvo), ali da je možda mogla i više.
Moramo da imamo strpljenja i da budemo rešeni. Ako počnemo sa frustracijama, nećemo daleko dogurati. Ja sam za to da i malim koracima, ali redovno i uporno, postižemo neki napredak, smatra Joksimović.
Napomenula je da ta poglavlja nisu nevažna.
Budžetske i finansijske odredbe su važne zato što se mi time pripremamo za članstvo u EU u smislu našeg doprinosa zajedničkom budžetu EU. Naš BDP će biti nešto niži od onih koji su odavno u EU i naše uplate će biti manje u odnosu na ono što ćemo dobijati iz budžeta EU za ukupan razvoj, rekla je ona.
Govoreći o poglavlju 13, koje se odnosi na ribarstvo, Joksimović je ukazala da Srbija nije zemlja koja izlazi na more, ali da ima dosta reka i jezera zbog čega je to poglavlje važno.
Uvešćemo standarde protiv nelegalnog ribarstva i svi koji se time bave moći će ozbiljno da nastupe na evropskom tržištu, objasnila je ministarka.
Navela je i da će kroz poglavlje 13 biti obezbeđena sredstva za obnavljanje ribljeg fonda, što je značajno za one koji se bave ribarstvom.