Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

U Kulu stiže hiljadu novih radnih mesta

02.04.2019. 11:06 11:17
Piše:
Foto: Dnevnik/Radivoj Hadžić

Sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka, prisećaju se stariji, u opštini Kula nije radio samo onaj ko nije hteo. Privredni giganti, poput „Istre“, kroz čije slavine je tekla voda na svim kontinentima, „Kulskih štofova“, „Jafe“, šećerane u Crvenki, zapošljavali su na hiljade ljudi, a BDP koji je opština proizvodila bio je veći od bruto društvenog proizvoda Crne Gore.

U Kulu se dolazilo zbog posla. Raspad države i ratovi u okolini i nepovoljna ekonomska i privredna dešavanja u okrnjenoj zemlji stavili su katance na mnoge firme, a radnici su ostali bez posla. U potrazi za boljim šansama, mladi su počeli da napuštaju Kulu, ali oni stariji.

Na području kulske opštine ima šest naseljenih mesta i svako ima pozorišnu salu. Kula je i mesto suživota brojnih nacionalnih zajednica – Srba, Crnogoraca, Ukrajinaca, Rusina, Mađara i drugih. Ruski Krstur je centar rusinske nacionalne zajednice, gde je i sedište Nacionalnog saveta, ali i Gimnazije „Petro Kuzmjak“, jedine gimnazije na području kulske opštine, jedine na svetu, gde se nastava, osim na srpskom jeziku, odvija i na rusinskom. U Kuli se nalazi i prvi vetropark s tri vetrogeneratora.

U političkom smislu, posebnost Kule je i u tome da su birači od 2005. godine čak četiri puta izlazili na vanredne lokalne izbore. Poslednji put 16. decembra 2018. godine, nakon čega je kontituisana nova opštinska vlast, a krajem januara i izabran novi predsednik opštine – Damjan Miljanić, kandidat Srpske napredne stranke, koji je do izbora na tu funkciju bio direktor JKP „Komunalac“ u Kuli.


Kanalizacija i prečistač

Govoreći o višedecenijskom ekološkom problemu zagađenja Velikog bačkog kanala, Miljanić navodi da je do 31. aprila planiran završetak izgradnje kanalizacione mreže u Kuli i Crvenki, pa će oba mesta biti povezana s potisnim vodom prema Vrbasu na prečistač i više se kanalizacija neće ispuštati u lateralne kanale.


U razgovoru za „Dnevnik“ Miljanić ističe da postoje tri ključna problema s kojima se opština suočava već duže. Prvi je ekologija, s ogromnim problemom zagađenosti i Velikog bačkog kanala i lateralnih kanala koji prolaze kroz naseljeno mesto, drugi je nezaposlenost, a treći migracija stanovnika, kako u veće gradove, tako i u inostranstvo.

Govoreći o rešavanju problema nezaposlenosti, Miljanić navodi da po trenutnim podacima, u kulskoj opštini ima nešto više od 3.000 nezaposlenih, dodajući da je taj broj 2012. godine bio oko 5.500, ali je i opština imala više stanovnika nego danas: pp popisu iz 2011. godine bilo ih je oko 48.000, a danas nešto više od 40.000. Dva brenda opštine, Šećerana i „Jafa“ u Crvenki i dalje su poslodavci s najviše zaposlenih. Ali, potreba za novim investicijama i novim radnim mestima je izražena.

U industrijskoj zoni na potesu ka Vrbasu već svoje pogone imaju investitor iz Holandije, dva iz Italije, a početkom marta opština je prodala parcelu od šest hektara u industrijskoj zoni nemačkom investitoru (Damjan Miljanić)

Miljanić navodi da će nove investicije otvoriti oko 1.000 novih radnih mesta. On dodaje da u Industrijskoj zoni na potesu ka Vrbasu već svoje pogone imaju investitor iz Holandije, dva iz Italije, a početkom marta opština je prodala parcelu od šest hektara u Industrijskoj zoni nemačkom investitoru „Njitzenmann“ koji planira da zaposli 300 radnika.

Dva domaća investitora takođe su kupila parcele u Industrijskoj zoni i trebalo bi ove ili naredne godine da počnu izgradnju objekata. Kako navodi, u toku ovog meseca imali su nekoliko razgovora s investitorima zainteresovanim za kupovinu placa u toj radnoj zoni.


Obilaznica i putevi

Jedan od strateški najvažnijih projekata za opštinu u narednoj deceniji je izgradnja saobraćajne obilaznice od Vrbasa prema Somboru i dalje proširenje graničnog prelaza prema Mađarskoj.

Govoreći o značajnijim infrastrukturnim radovima na teritoriji opštine, predsednik kulske opštine najavljuje izgradnju puta Sivac–Stapar, koja bi trebalo da počne ove godine, ali i da se završi gradnja puta Kruščić–Gračac. Tim radovima Kruščić se otvara prema Odžacima i Somboru i neće biti više saobraćajno „slepo crevo“.

U planu je i uređenje otvorenih igrališta, kao i izgradnja nove zgrade Narodne bibilioteke u Kuli, koja je trenutno podstanar. Miljanić najavljuje da bi novi prostor trebalo da dobije i muzejsku postavku posvećenu poznatom Kuljaninu, kompozitoru Isidoru Bajiću.


– Dobili smo od Pokrajine 58 miliona dinara za gradnju nedostajuće infrastrukture u Industrijskoj zoni, a planiramo da u narednom periodu opremimo još jednu industrijsku zonu, na potesu Crvenka–Sivac. Imamo jednog investitora koji je već kupio parcelu i ove godine bi trebalo da počne da gradi svoj objekat u Ruskom Krsturu, gde takođe postoji opremljena industrijska zona. Osim razvoja Industrijske zone u Kuli, ići ćemo i prema drugim naseljenim mestima i tu opremati zone jer investitori, između ostalog, biraju lokaciju i u odnosu na mesto gde im je sirovina za njihov proces prerade. Tako je firma koja se bavi otkupom i preradom povrća izabrala Ruski Krstur za investiciju, što je potpuno logično- ističe Miljanić.


Gradi se sportski centar

Počela je i prva faza izgradnje sportskog centra u Kuli, vrednosti oko 300 miliona dinara, koja će obuhvatiti izgradnju otvorenih bazena i trim-staze, druga faza, planirana za sledeću godinu, predviđa gradnju zatvorenog bazena i sportske hale, a radovi bi trebalo da budu okončani do  2021. godine. Taj projekat važan za opštinu finansiraju Pokrajina i opštinski budžet.

– Dinamika radova predviđena je tako da će bazeni biti završeni ove godine, ali  će za kupanje biti otvoreni tek naredne sezone – kazao je Miljanić.


– Potencijalne investitore veoma zanima kakve škole imamo, koja je obrazovna struktura i koliko nezaposlenih ima iz određenog obrazovanog profila. I ove godine, sada je već izvesno, u školsko infrastrukturno opremanje će biti uloženo više od 100 miliona dinara. Nadamo se da će se taj tempo održati da se škole po pitanju infrastrukture urede – kaže Miljanić. On ukazuje na to da nije samo mogućnost zaposlenja i zarade razlog koji može sprečiti iseljavanje, odnosno migraciju stanovnika, već je to i infratstruktura, dobar vrtić, dobra škola.

–To su uslovi kojima se, osim ekonomske situacije, predstavljamo kao opština povoljna za život – napominje naš sagovornik.

Aleksandar Savanović

Piše:
Pošaljite komentar