Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

U junu bezbedni ako ubrzamo vakcinaciju

26.04.2021. 13:11 13:38
Piše:
Foto: Tanjug

BEOGRAD: Danas pristigli kontigent od pola miliona vakcina Sinofarm, pomoći će Srbiji da ubrza proces masovne imunizacije i omogućiti da se do kraja aprila dostigne više od 37 odsto vakcinisanih, izjavila je premijerka Ana Brnabić.

"Danas je stigao još jedan značajan kontigent od pola miliona doza Sinofarm vakcina i sa današnjim kontigentom našoj zemlji isporučceno je tri miliona doza kineskog cepiva, čime je omogućena masovna imunizacija u našoj zemlji", rekla je Brnabić na Aerodromu Nikola Tesla, gde je dočekala novi kontigent vakcina kineskog proizvođača.
 
Ona je dodala da je Srbiji do sada isporučeno više od 4,5 miliona doza vakcina protiv virusa korona, od čega tri miliona doza kineskih.
 
Brnabić je ukazala da je u Srbiji prvu dozu vakcine protiv virusa korona primilo oko 34 odsto punoletnih građana, a cilj je da se proces masovne imunizacije ubrza i da do kraja aprila dostigne više od 37 odsto vakcinisanih.
 
Premijerka je rekla da je u Srbiji do danas blizu 1.950.000 građana primilo prvu dozu vakcine, što je oko 34 odsto punoletnih građana, a cilj je da do kraja aprila bude vakcinisano više od 37 odsto stanovništva.
 
Brnabić je istakla da je Beograd najuspešniji u masovnoj imunizaciji navodeći da je u opštini Stari grad prvom dozom vakcinisano 61 odsto punoletnih, u opštini Savski venac 60 odsto,a u opštini Vračar 59 odsto.
 
"Moramo da ubrzamo vakcinaciju i u drugim delovima Srbije kako bismo kraj juna dočekali potpuno bezbedni", rekla je Brnabić.
 
Apelovala je na građane koji se nisu vakcinisali da ne veruju lažnim vestima i antivakserskim kampanjama i teorijama zavere koje se, kako kaže, posebno šire na društvenim mrežama.
 
"Vakcina je jedino što nas spasava i omogućava da pobedimo korina virus i konačno stavimo tačku na epidemiju", kazala je premijerka.
 
Ambasadorka Kine u Srbiji Čen Bo izrazila zadovoljstvo što se u Srbiji smanjuje broj novozaraženih virusom korona i istakla da masovna imunizacija daje rezultate u prevenciji i kontroli epidemije.
 
Posebno mi je drago što kineska vakcina doprinosi procesu masovne imunizacije u Srbiji", rekla je Čen.
 
Naglasila je da je vakcina važno oružje u borbi protiv virusa i dodala da i Kina ubrzava proces masovne imunizacije iako je, kakobkaže, epidemija u toj zemlji pod kontrolom.
 
Do sada je u Kini dato više od 220 miliona doza vakcina.
 
"Nadam se da ćemo zajedničkim naporima pobediti epidemiju i što pre se vratiti normalnom životu", rekla je ambasadorka.
 
Potreban društveni dogovor o ekološkom razvoju
 
Zaštitom životne sredine treba da se bavimo na najodgovorniji način - bez manipulacija - i dogovorimo se šta u vezi sa tim, kao društvo, želimo u budućnosti, poručila je danas predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić.
 
U dijalogu sa članovima Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji na temu održivi razvoj sa fokusom na pitanja zaštite životne sredine i pitanja energetike, Brnabić je rekla da kao zemlja treba da se dogovorimo koji je naš "energetski miks" i da u tome ne vidi konstruktivan predlog, već samo početno protivljenje vetroparkovima, solarima, malim hidrolektranama i termoelektrane.
 
"Osim ako želimo da živimo bez električne energije, ne vidim konstruktivan predlog", rekla je Brnabić i navela da na kraju današnjeg sastanka kao rezultat očekuje konkretne zaključke i to na kojim se konkretnim stvarima zajednički nastavlja rad i na koji način.
 
Ona je istakla da je zaštita životne sredine kompleksno pitanje i finansijski izuzetno skupo, ali da ništa nije skuplje i važnije od ljudskih života.
 
Bez obzira kolika su velika ulaganja potrebna u oblasti zaštite životne sredine, kaže Brnabić, Vlada je ne samo spremna da to uradi, nego je i odredila zelenu agendu i zelenu tranziciju u oblasti zaštite životne sredine i energetike kao jedan od njena tri ključna prioriteta.
 
Navela je da je završena pregovaračka pozicija za poglavlje 27 koje će biti otvoreno kroz klaster i da se o tome razgovara sa partnerima iz EU.
 
Navela je da je jasno da je poglavlje 27 poglavlje koje je najskuplje za implementaciju i za koje će biti potrebno najviše ulaganja da bismo dostigli standarde EU.
 
"To je poglavlje u koje ćemo još dugo, nadam se nakon što postanemo punopravni član EU i dalje usaglašavati naše standarde, kao što to rade trenutno neke od zemalja članica EU", kaže Brnabić.
 
Naglasila je da se pitanjem zaštite živiotne sredine bave vlade od 2014. i tvrdi da se od tada mnogo toga promenilo.
 
"Pre 2014. nismo imali izgradnju čak nijednog jedinog filtera na našim termoelektranama. Vlada tadašnjeg premijera Aleksandra Vučiha je 2014. počela da investira u postrojenje za odsumporavanje na termolektranama", rekla je Branbić.
 
Tako je, navodi, od 2014. do danas država uložila oko 600 miliona evra samo u izgradnje postrojenja za odsumporavanje, a da u poslednje tri godine nikada nije bilo više energetskih objekata koji prozvode električnu energiju iz obnovljivih izvora energije, pre svega vetroelektrane, nešto malo malih hidroelektrana i jako malo solara.
 
"Uložili smo 600 miliona u postrojenja za odsumporavanje u našim termoelektranama. To deluje mnogo, ali to je ništa u odnosu na to koliko mi treba da uložimo kako bi obezbedili i usaglašsenost sa zahtevima iz direktiva EU u oblasti upravljanje vodama. Procena je da tu treba da uložimo gotovo šest milijardi evra, ali smo krenili", rekla je Brnabić.
 
Navela je da do kraja godine počinje izgradnja postrojenja za prečišćavanje voda u 27 jedinica lokalne samouprave, a da je u prvih šest meseci aktuelne vlade obezbeđana sredstva za rešaanje pitanja deponija.
 
Podsetila je i da je na predlog vlade u martu ove godine usvojen Zakon o klimatskim promenama za koji kaže da je prvi sistemski zakon za ograničenje emisije gasova sa efektom staklene bašte, da je završena javna rasprava o izmenama Zakona o zaštiti prirode, a da su usvojeni važni zakoni iz oblasti eneregtike, među kojima je Zakon o obnovljivim izvorima energije.
 
"Imamo problem upravljanja otpadom, imali smo dijametralno suprotne zahteve, da dozvolimo spaljivanje otpada uz stroge kontrole kao u EU i istovremeno zahtev na ustanku da nikako ne dozvoljavamo spaljivanje optada", rekla je Brnabić.
 
Navela je i da imamo mnogo lažnih vesti i kotroverzi u vezi sa tim da vlada štiti investitore što, naglašava, nikada nije bio slučaj od 2014. godine i poručila da je zaštita životne sredine važna tema kojom ne treba manuipulisati, posebno ne politički.
Piše:
Pošaljite komentar
Ursula fon der Lajen razgovarala sa Brnabić o vakcinama

Ursula fon der Lajen razgovarala sa Brnabić o vakcinama

20.04.2021. 16:06 16:07