Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Tema: Skupština Vojvodine 31. avgusta o drugom rebalansu budžeta

21.08.2017. 08:30 08:32
Piše:
Foto: Dnevnik/R. Hadžić

Skupština Vojvodine će, po nezvaničnim saznanjima „Dnevnika”, 31. avgusta održati sednicu na kojoj poslanici treba da usvoje Predlog pokrajinske skupštinske odluke o drugom rebalansu budžeta Vojvodine u ovoj godini.

Po Predlogu Pokrajinske vlade, budžet treba da bude uvećan 1,24 milijardu dinara. Povećanje je rezultat uštede i rasta prihoda naplatom poreza na dobit i naknada. Novac treba da bude usmeren za kapitalna ulaganja u i otplatu dela javnog duga Vojvodine koji će pristići u naradenoj godini. Namera je da se ta godina rastereti da bi se mogao nastaviti postignuti nivo investicija u Vojvodini.  

Dan pre sednice parlamenta, Odbor za budžet i finansije razmatraće  eventualne amandmane koje će poslanici uložiti i zauzeće stav i predloženoj odluci o rebalansu budžeta.  

– Kao predsednik Odbora, izražavam zadovoljstvo što opet imamo rebalans i uravnotežujemo budžet s novom 1,24 milijardom dinara, što je oko 1,9 odsto više od obima rebalansiranog budžeta koji smo usvojili u junu i što je gotovo šest odsto više od osnovnog budžeta koji smo doneli u decembru prošle godine – kaže za naš list predsednik Odbora za budžet i finansije Jovan Lazarov. – To je u odnosu na operativni deo budžeta izuzetno povećanje, s tim novcem može dosta stvari da se uradi u Vojvodini da bi se kvalitet života građana poboljšao.

On podseća na to da je Pokrajinska vlada prilikom rebalansa budžeta u junu predložila konzervativnu metodu projekcije poreza na dobit i bilo je rečeno da će se, ukoliko tendencija rasta poreza na dobit bude takva kakva je bila u junu, uraditi još jedan rebalans koji će uravnotežiti pokrajinsku kasu na novom nivou. Lazarov kaže da je cilj rebalansa da se novac koji je na raspolaganju što pre stavi u funkciju i da se karakterom rebalansa fokusira na investiciona ulaganja, znači na podršku kapitalnim projektima u iznosu od 780 miliona dinara. Od tih para će se za saobraćajnu infrastrukturu izdvojiti 430 miliona dinara, za lokalni i regionalni ekonomski razvoj 200 miliona, a za vodoprivredu i zaštitu životne sredine 150 miliona. Takođe, po Predlogu odluke, 126 miliona dinara će biti usmereno na izradu tehničke dokumentacije i tehničku kontrolu sistema za navodnjavanje, a 44 miliona za izradu tehničke dokumentacije investicionih ulaganja u objekte socijalne zaštite.

– Dakle, i kroz taj deo izdvajanja vidimo da Pokrajinska vlada izuzetno vodi računa o kapitalnim projektima, ne razmišlja od danas do sutra i taj novac ne ide u tekuću potrošnju nego najvećim delom u investiciona ulaganja kapitalnog karaktera – ističe Lazarov. 

Pokrajinska vlada izuzetno vodi računa o kapitalnim projektima, ne razmišlja od danas do sutra i taj novac ne ide u tekuću potrošnju nego najvećim delom u investiciona ulaganja kapitalnog karaktera (Jovan Lazarov)

Navodi da će se za otplatu javnog duga usmeriti 491 milion dinara, od čega će 470 miliona biti izdvojeno za prevremenu otplatu duga.

– Poštanskoj štedionici ide 450 miliona dinara, a ostatak od 21 milion po osnovu prve emisije obveznica biće usmeren na otplatu rate kredita Fonda za razvoj Srbije uzet za podsticaj građevinske industrije – navodi on.

Kaže i da će se tim rebalansom i stalna budžetska rezerva ojačati s 30 miliona dinara i da taj rebalans daje opšti doprinos fiskalnoj konsolidaciji države jer pokrajinski budžet, kao deo budžeta države, time smanjuje deficit 497,4 miliona dinara.

SRS smatra da rebalans budžeta i uvećanje od nepuna dva procenta neće suštinski promeniti prilično sumornu stvarnost u AP Vojvodini (Đurađ Jakšić)

Poslanici su već dobili Predlog pokrajinske skupštinske odluke o rebalansu. Poslanička grupa SPS–JS-a će, kako to za „Dnevnik” navodi potpredsednica pokrajinskog parlamenta Aleksandra Đanković iz te poslaničke grupe, podržati dokument.

– Uvećanje budžeta iznosom od 1,24 milijardu dinara rezultat je realne mogućnosti rasta prihoda naplatom poreza na dobit i naknada, što predstavlja pozitivan signal privrede – kaže za „Dnevnik” Skupštine Aleksandra Đanković (SPS). – Odluka da se novac usmeri za smanjivanje javnog duga AP Vojvodine i ulaganja u kapitalne projekte u skladu je s politikom Pokrajinske vlade. Smatramo da su u Vojvodini potrebne velike investicije, kako u oblasti infrastrukture, tako i u zdravstvu, privredi, kulturi i drugim oblastima od kojih će koristi imati građanke i građani Vojvodine – navela je ona.

S druge strane, predloženi rebalans budžeta neće podržati opoziciona Srpska radikalna stranka. Šef poslaničke grupe radikala Đurađ Jakšić je rekao da su srpski radikali ostali u „čudu” jer se prvi put u istoriji Skupštine Vojvodine dešava da se u razmaku od dva meseca usvaja i drugi rebalans budžeta APV.

Smatramo da su u Vojvodini potrebne velike investicije, kako u oblasti infrastrukture, tako i u zdravstvu, privredi, kulturi i drugim oblastima (Aleksandra Đanković)

– Nema sumnje da naprednjačka vlast u Vojvodini nema plan, program i viziju razvoja, niti zna da odredi šta su prioriteti u pokrajini – naveo je Jakšić. – Naime, zbog lošeg planiranja imamo nesvakidašnju situaciju da se u razmaku samo od dva meseca ponovo predlaže rebalans. SRS je mišljenja da rebalans budžeta i uvećanje od nepuna dva procenta neće suštinski promeniti prilično sumornu stvarnost u AP Vojvodini.

SRS ocenjuje da od najavljenog investicionog buma u 2017. godini „nema ništa” i da su „najveće investicije naprednjačke vlasti poslednju godinu kupovina luksuznih automobila, uređenje sopstvenih kabineta i vila po Fruškoj gori”.

– SRS zahteva od Pokrajinske vlade da prekine da se bavi sama sobom i hitno, u saradnji s Ministarstvom poljoprivrede, sve svoje snage i kapacitete usmeri na pomoć poljoprivrednicima da bi se donekle sanirale katastrofalne posledice suše – poručio je Jakšić. 

E. Marjanov

Piše:
Pošaljite komentar