Tema „Dnevnika” - Nacionalni investicioni plan: Rešavanje vodosnabdevanja u Vojvodini
Uz finansijsku podršku Nacionalnog investicionog plana, Pokrajinska vlada će se uhvatiti u koštac s višedecenijskim problemima u vodosnabdevanju u Vojvodini.
Ona je i u proteklim godinama uložila više stotina miliona dinara u izgradnju i rekonstrukciju vodovodne mreže širom Vojvodine, ali je stanje u toj oblasti i dalje loše.
U međuvremenu je saopštena dobra vest da je država finansijski sposobna da odvoji onoliko novaca koliko je potrebno da se problemi u vodosnabdevanju reše. To je, kako je pre nekoliko dana novinarima kazao predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović, predstavnicima lokalnih samouprava i delegaciji Pokrajinske vlade jasno rečeno na sastanku u Vladi Srbije i kabinetu predsednika republike.
– Vodosnabdevanje je višedecenijski problem i trebaće dosta vremena, sigurno od četiri do šest godina, da ga rešimo u celini, ali mi smo krenuli u taj posao i ja sam sada mnogo veći optimista nego pre – izjavio je Mirović.
On je podsetio na to da je krajem prošle nedelje u Pokrajinskoj vladi održan sastanak s predstavnicima svih lokalnih samouprava na osnovu smernica koje je izdao predsednik Srbije Aleksandar Vučić u smislu finansijskog potencijala Nacionalnog investicionog plana i velike sume novca koji se preko Vlade Srbije može staviti u funkciju, pre svega za izgradnju postrojenja za pitku vodu, ali i prečistača i drugih važnih projekata u opštinama.
Napreduje zgrada pokrajinskog javnog servisa
– Vidi se kraj i završetak ove impresivne građevine i velike investicije, na radost svih učesnika u izgradnji, a pre svega Republičke i Pokrajinske vlade, rukovodstva RTV-a i Ministarva kulture i informisanja – izjavila je nakon jučerašnjeg obilaska radova na novoj zgradi pokrajinskog javnog servisa pomoćnica ministra kulture i informisanja Slavica Trifunović. U izgradnju nove zgrade pokrajinskog javnog servisa do sada je uloženo oko četiri milijarde dinara.
– Dogovoreno je da se u najhitnijem roku izdvoji dodatna svota. Mi ćemo izdvojiti novac i od januara novim buyetom za pripremu projekata, projektne dokumentacije za izgradnju novih postrojenja za pitku vodu u velikom broju opština – naveo je Mirović. – Ipak, želim da vas podsetim na to da se i minulih godina dosta radilo, ne toliko, naravno, koliko treba u odnosu na problem.
On je podsetio na to da su puštene u rad fabrike vode u Vršcu i u Kovačici, a predstoji javna nabavka za izgradnju fabrike vode u Kikindi. U međuvremenu je i Novi Bečej završio projektnu dokumentaciju, i u Pokrajinskoj vladi očekuju da im ona bude predati u narednih nekoliko dana. Pokrajina je prošle godine pokrenula i pitanje izgradnje prečistača otpadnih voda. Sada je raspisana javna nabavka za izgradnju prečistača otpadnih voda u Malom Iđošu i priprema se raspisivanje javne nabavke za njihovu izgradnju u Bačkoj Topoli i Srbobranu, a od januara, kako je najavio Mirović, Pokrajinska vlada počinje finansiranje izgradanje prečistača u Temerinu.
– Ima i pozitivnih stvari, ali vodosnabdevanje je višedecenijski veliki problem u Vojvodini i nismo zadovoljni stanjem u toj oblasti, iako smo negde i uradili važan deo posla. Najvažnije pitanje je brza i koordinisana izrada projekata. To je naša poslovična slabost. Novca imamo, dali smo zadatak opštinama i verujem da ćemo u naredne tri-četiri godine moći da kažemo da smo makar polovinu problema u Vojvodini rešili.
Na pitanje koliko para je potrebno da se reši vodosnabdevanje u Vojvodini, Mirović je odgovorio da su potrebne ogromne svote, i da će projekti pokazati tačno koliko.
Eržebet Marjanov