Vrbas poboljšava vodosnabdevanje
VRBAS: Uporedo s velikim prečišćivačem otpadnih voda, Vrbas radi i na energetskoj efikasnosti, pitanju vodosnabdevanja, reciklaže...
- Problem nastaje što morate i sugrađanima da objasnite da to ne ide dan za danom, već je potrebno tri, pet, deset godina – kaže predsednik opštine Milan Glušac. -Trudimo se koliko možemo da te velike projekte ubrzamo, čak smo dobili priznanje da smo ispred drugih opština u Srbiji. Ekologija je poglavlje koje je tek otvoreno i koje ima na hiljade procedura koje će morati da se implementiraju, što će biti izuzetno teško, a mi smo već na pola puta, ali i nadomak rešenja mnogih problema, što je zaista retko u Srbiji.
Kada je reč o vodosnabdevanju, obezbeđen je novac za zamenu ventila i armatura u vodovodnih šahtovima, i nakon kraka sever koji je završen, u toku su radovi na kraku jug.
- Bitno je naglasiti da ventili nisu menjani 50 godina i nakon pola veka više nisu bili ni funkcionalni, imali smo velike gubitke na mreži i u saradnji sa Pokrajinskom vladom uspeli smo da rešimo i taj deo problema, a krajnji cilj je uređenje kompletnog vodosnabdevanja u čitavoj opštini Vrbas, što nam je jako važno. Iako imamo dobar kvalitet vode u Vrbasu, radimo na mreži kako ne bi dolazilo do većih gubitaka - napominje Glušac. -U domenu reciklaže dobili smo kamion, kompostilište, imamo u planu formiranje transfer stanice, što će na kraju biti investicija vredna oko milion evra.
U prethodnom periodu uz pomoć Pokrajinske vlade i Uprave za kapitalna ulaganja Vrbas je dobio 56 miliona dinara za uređenje parkinga u centru Vrbasa. To je veliki problem jer se u centru nalaze sedište Opštinske uprave, Sud i druge ustanove, te će tu biti napravljena 64 nova parking mesta.
Vrbašani se svakodnevno interesuju šta se dešava u pogledu čišćenja Velikog bačkog kanala, jer doživljaju to kao veliki problem.
- Želja svih nas je da se konačno skinemo sa te crne tačke Evrope, a da sa druge strane damo primer kako se implementira zdrava zaštita životne sredine u Vrbasu, ali i koriste drugi fondovi, a sve za zdravlje naših građana, što je najpreče – kaže Glušac.
- Opremamo radnu zonu za jednog investitora koji je već kupio tu parcelu, gde će biti otvoren određeni broj radnih mesta i za to je izdvojeno 56 miliona dinara, dok smo za ugovore o pronatalitetnim merama dobili 4,5 miliona dinara od Republičke vlade i Ministarstva za populacionu politiku- kaže Glušac. -Konkurisali smo i za kupovinu ultrazvuka i auta za patronažu, ali smo dobijali novac za različite namene, od kanalizacione mreže, javne rasvete, opremanje poljočuvarske službe, prevoza studenata, poljoprivrednih konkursa i prepoznati smo i tu kao opština koja najviše konkuriše i uz svoje učešće, trudimo se da stvorimo što bolje uslove za život naših sugrađana.
M. Stakić