Pokrajina i Inđija zajednički ulažu u vodosnabdevanje
INĐIJA: Pokrajinski sekretar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo dr Vuk Radojević posetio je Inđiju i sa predsednikom te sremske opštine Vladimirom Gakom obišao radove na izgradnji komunalne infrastrukture, čiju realizaciju je finansijski podržao resorni sekretarijat.
Reč je o u ukupno četiri projekta, čija realizacija će doprineti poboljšanju uslova za život stanovnika, posebno u oblasti vodosnabdevanja.
- S obzirom na to da je pitanje vodosnabdevanja jedno od gorućih i da spada u prioritete za rešavanje, rukovodstvo Opštine Inđija, u interesu njenih građana, preduzelo je sve neophodne aktivnosti na pripremi adekvatne projektno-tehničke dokumentacije. Na osnovu toga smo zajednički finansirali nekoliko kapitalnih investicija u vodosnabdevanju na teritoriji opštine Inđija - izjavio je nakon puštanja u rad dva nova bunara dr Vuk Radojević.
Radi se o dva bunara B24 koji imaju kapacitet blizu 18 litara u sekundi, čime će se dodatno povećati stabilnost u vodosnabdevanju same Inđije, ali i ostalih naseljenih mesta – Novih Karlovaca, Novog Slankamena, Starog Slankamena, Ljukova i Jarkovaca. Vrednost ove investicije je oko 24 miliona dinara, a od toga je Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu izdvojio oko 19 miliona dinara, a Opština Inđija oko pet miliona. Sekretar Radojević je napomenuo da su mnogi bunari na teritoriji opštine Inđija stari 30 i više godina, da su u značajnoj meri izgubili izdašnost, jer su u dugoj eksploataciji i zato je neophodno da se u kontinuitetu investira u nove bunare i njihovo opremanje.
- Posebno treba naglasiti najnoviji projekat za koji je ugovor potpisan 31. maja, vredan oko 28 miliona dinara, gde je Pokrajina obezbedila oko 20 miliona dinara, za nove bunare B25, koji će dodatno povećati kapacitet inđijskog izvorišta i na taj način ćemo biti u prilici da stavimo u funkciju fabriku vode, gde je projektovani minimum od 150 litara u sekundi. Inđija sa dva nova bunara ima kapacitet oko 140 litara u sekundi, a sa još nova dva imaće preko 160 litara u sekundi. Konačno imaćemo mogućnost da pustimo u rad i fabriku vode - rekao je Radojević. On je dodao da je prošle godine potpisan i ugovor za izgradnju poveznog cevovoda između Inđije i Beške, dugog oko četiri kilometra, i taj projekat se upravo završava ovih dana. Počinje u industrijskoj zoni kod „Grundfosa“ a završava se kod stanice Beška-Jug. Na taj način, i stanovnici Beške će imati dodatno vodosnabdevanje. Vrednost ove investicije je preko 28 miliona dinara.
U radove na kanalizaciji u industrijskoj zoni, koje su juče obišli Radojević i Gak, zajednički je investirano oko 12 miliona dinara, što stvara uslove, kako je rekao Radojević, i za privlačenje investicija i otvaranje novih radnih mesta.
Predsednik opštine Vladimir Gak je podsetio da je do 2016. godine u letnjim mesecima područje Inđije imalo restrikcije i nestašicu vode, ali da je od tada mnogo urađeno u domenu vodosnabdevanja.
- Ovo je peti bunar urađen za manje od tri godine i tako smo obezbedili dovoljnu količinu vode da inđijsku fabriku vode stavimo u funkciju - rekao je Gak.
Ukupna vrednost zajedničkih investicija u protekle dve-tri godine bila je blizu 100 miliona dinara, pri čemu je Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu opredelio oko 65 miliona dinara, a ostatak opština Inđija.
V. H.