Tadić: SDS neće podržati novu vladu
Predsednik Socijaldemokratske stranke Srbije (SDS)
Boris Tadić izjavio je danas da poslanički klub te stranke neće podržati novu vladu i najavio da će SDS u parlamentu biti "oštra opozicija".
Tadić je na konferenciji za novinare rekao da su poslanici te stranke juče napustili skupštinsku salu u vreme izlaganja mandatara iz protesta jer, kako tvrdi, sednica nije bila zakazana u skladu sa Poslovnikom.
"SDS će učestvovati u radu parlamenta, zastupajući građane koji su glasali za nas ali bićemo oštra opozicija", rekao je Tadić.
On je kazao da SDS neće podržati novu vladu jer smatra da ona sprovodi "politiku tavorenja".
Tadić je se novinarima obratio tokom rasprave u parlamentu o predlogu budućeg kabineta premijera Aleksandra Vučića i mandatarovom ekspozeu, ocenivški da "Vučić nije u stanju da razazna prioritete razvojne politike i da nema jasan razvojniplan".
Lider SDS-a je kritikovao, kako je rekao, lošu kadrovsku politiku premijera Vučića uz podsećanje da je u poslednje četiri godine promenjeno 36 ministara.
SDPS i PUPS podržavaju vladu
Poslanici SDPS i PUPS najavili su danas da će podržati formiranje nove vlade.
Šef poslaničke grupe SDPS Milorad Mijatović rekao je da će ta stranka podržati buduću vladu jer uspešno može da se suoči sa svim problemima.
"Imamo puno razloga da podržimo mandatara, što ćemo i učiniti", rekao je Momo Čolaković iz PUPS-a novinarima u parlamentu.
On je dodao da treba pre svega nastaviti ekonomske reforme i da se bori za penzionere.
"Podrzavamo posebno zalaganje za razvoj Srbije, investicionu izgradnju Srbije, Srbije koja ide u smeru brige o starijima, porodici i osoba sa invaliditetom kao najosetljivijim kategorijama", rekao je Čolaković.
Palma: Ne podržavam gej paradu i brakove, ali glasam za vladu
Lider Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma rekao je danas da i dalje ne podržava gej paradu i legalizaciju homoseksualnih brakova, ali da će glasati za ovu vladu čija je ministarka pripadnik LGBT populacije, kao i da je poziva da dođe u Jagodinu.
"Pričaćemo o razvoju lokalnih samouprava", rekao je Marković i obraćajući se mandataru dodao da je najviše "problema imao sa poslanicima naprednjaka", te da su da svakih deset minuta pitali kako će glasati zbog toga što je jedan član vlade pripadnik LGBT.
"Gospodine Vučiću, vama se obraćam i vi niste nešto voleli pa ste prihvatili zbog Srbije. Neka mi ne zameri LGBT populacija, iako su me tužili, platiću kaznu, moj stav nije promenjen", rekao je Marković.
Kako je rekao, ako je neko stručan treba da vodi određene resore, ali, ponovio je, on nikada neće podržati gej paradu i legalizaciju homoseksulanig brakova.
Zukorlić podržava formiranje vlade
Poslanik Bošnjačke demokratske zajednice Sandžaka Muamer Zukorlić kaže da će ta partija podržati formiranje vlade u skladu sa dogovor koji ima sa SNS.
"Naša ambicija je da kroz ovu vladu damo doprinos u kvalietetu, a akcenat našeg učešća je pre svega kroz ideju o formiranju Nacionalnog saveta za pacifizaciju društva", rekao je Zukorlić novinarima u skupštini.
On je dodao da će Bošnjačka demokratska partija podržati vladu jer je dogovor sa SNS i suštinski i formalno, kako je rekao, zadovoljio programsku orjentaciju te partije.
"Što se ekspozea tiče, on je bio veoma opsežan i u značajnoj meri sadrži nastavak onoga što je vlada činila i u prethodnom sazivu i sa izvesnim inovacijama, odnosno osveženjima", prokomentarisao je Zukorlić.
Kako je istakao, dva poslanika Bošnjačke demokratske zajednice su svesna dometa svog broja i u skladu sa tim će se i ponašati.
Zukorlić kaže da će u vladi imati i svoje predstavnike, na funkcijama državnih sekretara, ali i u nekim drugim institucijama.
(Tanjug)