Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Stefanović: Poziv za parlamentarne izbore, i ja sam „za” 

12.03.2018. 20:27 09:00
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Beograd: Ministar unutrašnjih poslova i funkcioner SNS-a Nebojša Stefanović rekao je juče da negodovanje opozicije u parlamentu shvata kao poziv na nove parlamentarne izbore. Poslanici su juče debatovali o amandmanima na Predlog zakona o strancima, a predstavnici opozicije bili su nezadovoljni time što su poslanici SNS-a i njihovih koalicionih partneri na njega podneli 350 amandmana.

Stefanović je kazao da kritike o broju podnetih amandmana vladajuće koalicije tumači kao poziv da se proveri mišljenje građana o tome kako je radio SNS.

– To je legitiman predlog – naglasio je Stefanović. – Ja bih se založio, i to je moje privatno mišljenje, da imamo izbore što pre i da narod kaže šta misli. Možda je to dobra prilika i da se vidi šta građani misle o ostalima, kao i da se oni uvere u to šta narod misli o njima.

On je podsetio na to da su građani Beograda to rekli pre desetak dana, a da je možda vreme da to učine i građani u ostatku Srbije.

Šef poslaničkog kluba SDS-a Marko Đurišić najavio je da ta stranka neće učestvovati u raspravi o amandmanima na Predlog zakona o strancima. Toliki broj amandmana koje je podnela vladajuća koalicija Đurišić je nazvao „farsom vlasti”, čiji cilj je da amandmani opozicije ne dođu na dnevni red.

– Vreme koje nam preostaje iskoristićemo da govorimo o amandmanima na druge zakone koje smo podneli – rekao je Đurišić. – Žao nam je što se Skupština pretvara u ovo. To je odluka vladajuće većine i bilo bi sasvim prigodno da nagradu za najbesmisleniju i najpoltronskiju diskusiju dodeli Nebojši iz Beograda.

Stefanović je kazao da kritike o broju podnetih amandmana vladajuće koalicije tumači kao poziv da se proveri mišljenje građana o tome kako je radio SNS

Poslanik SNS-a Milimir Vujadinović Đurišićeve reči shvata kao „nameru manjine koja predstavlja dva odsto birača da ućutka većinu koja ima podršku polovine građana”. On je zamolio predsedavajućeg Veroljuba Arsića (SNS) da to ubuduće ne dozvoli, kao ni uvrede koje se, naglasio je, izriču na račun ministra i poslanika.

– Možda biste bili u pravu u nekim drugim okolnostima, ali Đurišić i njegovi politički istomišljenici Srbiju hoće da prikažu kao fašističku zemlju u kojoj je zabranjeno da poslanici govore u Skupštini i zato sam ga pustio. Hoće da prikažu da SNS i Vučić vrše diktaturu i da oni ne mogu da govore, a situacija je obrnuta – odgovorio je Arsić.


(Ne)realna slika

– Pred Srbijom su teška iskušenja i pitanje je da li treba trošiti vreme na nove parlamentarne izbore, ali ako opozicija insistira, onda ćemo razmisliti o tome da proverimo ko ima kakav legitimitet – kazao je poslanik SNS-a Vladimir Đukanović.

On je ocenio da su beogradski izbori pokazali da sadašnje slika u parlamentu nije realna i da većina partija, posebno u opoziciji, ne bi imala legitimitet. Smatra i da broj mandata koji ima SNS kao vladajuća stranka, takođe ne oslikava realno stanje, i misli „da bi bio značajno veći”.

Na pitanje zbog čega su poslanici većine podneli više od 300 amandmana na Predlog zakona, Đukanović kaže da oni žele da pokažu da su aktivni u Skupštini i da opravdaju poverenje građana.


Kako je objasnio, pojedini poslanici opozicije bi hteli da oni koji podržavaju Vladu Srbije nemaju pravo da govore, a da oni govore koliko hoće.

– Možete da zamislite kako bi bilo da su oni na vlasti, onda bismo videli šta je diktatura. Molim vas da uvažite moje obrazloženje – rekao je Arsić.

Reagovao je Đurišić i pozvao Arsića da poslanicima odgovara iz skupštinskih klupa, a ne kao predsedavajući.

– Javite se za reč pa da onda objasnite da li ja želim Srbiju da predstavim kao fašističku zemlju ili ovo što vi radite uvodi Srbiju u fašizam – rekao je Đurišić.

Ni poslanici Pokreta „Dosta je bilo” neće učestvovati u raspravi o amandmana na Zakon o strancima.

– Mi prisustvujemo 'bravo' amandmanima koji hvale izvršnu vlast, a posao poslanika je da kritikuje i kontroliše izvršnu vlast – zaključila je Branka Stamenković.


Školski primer

Poslanici opozicije smatrali su da su amandmani vlasti „besmisleni” i da ne doprinose poboljšanju zakona, a kako ističu, čak sa zakonom nemaju i nikakve veze, poput amandmana o kojem se najviše polemisalo, a koji predviđa da se „stranim investitorima omogući brže dobijanje ličnih dokumenata u cilju razvoja nedovoljno razvijenih krajeva i povećanja investicija u poljoprivredi”.

Opozicionar Đorđe Vukadinović smatra da je podnošenje više od 350 amandmana poslanika vladajuće koalicije „školski primer opstrukcije da bi se minirao glas opozicije u parlamentu”.


Uz ocenu da SNS time želi samo da opstruiše rad parlamenta i ućutka opoziciju, ona  je poručila da će ĐB sačuvati vreme za raspravu u amandmanima koje su podneli njihovi poslanici na druge zakone, poput zakona o DNK registru.

Šefica kluba NS – Za spas Srbije Sanda Rašković Ivić kaže da se u Skupštini nastavlja njeno urušavanje, nazivajući „pravnim sileyijstvom” to što je 36 poslanika SNS-a podnelo više od 350 amandmana na jedan zakon. Rekla je da svaki poslanik ima po dva minuta za raspravu, što je više od 700 minuta, dok je ukupno vreme za raspravu po Poslovniku 600 minuta.

S. Stanković

Piše:
Pošaljite komentar