Sahranjen je u bazilici Santa Marija Mađore
(FOTO) SAHRANJEN PAPA FRANJA Njegova poslednja želja ispunjena - jednostavan kovčeg, mala niša, veliki odjek SVETSKI LIDERI NA ISPRAĆAJU
RIM: Papa Franja sahranjen je danas u rimskoj bazilici Santa Marija Mađore, nakon ceremonije ispraćaja na Trgu Svetog Petra kojoj je prisustvovalo oko 170 delegacija iz celog sveta, a Srbiju je predstavljao premijer Đuro Macut.
Ispraćaju pape na Trgu Svetog Petra u Vatikanu prisustvovalo je oko 250.000 vernika, a na putu od Vatikana do bazilike Santa Marija Mađore okupilo se još oko 150.000 ljudi, prenose italijanski mediji.
Sahrana je počela u 10 časova, a obred je počeo iznošenjem kovčega iz bazilike Svetog Petra.
Pogrebnu misu na Trgu Svetog Petra predvodio je kardinal Đovani Batista Re, poručivši da je papa dopro do srca ljudi na direktan i neposredan način, a potom je molitva za pokoj duše pape Franje izrečena na šest jezika - italijanskom, francuskom, arapskom, portugalskom, poljskom i nemačkom.
Sveštenici su najpre kardinalima, a potom i što većem broju prisutnih ljudi, podelili hleb i vino, koji predstavljaju telo i krv Isusa Hrista, a na Trgu Svetog Petra danas se pojavilo oko 200.000 vernika.
Kardinali, svetski lideri i vernici su, takođe, obavili obred u kojem pojedinci izražavaju mir, zajedništvo i humanost jedan prema drugom, okrećući se osobi do sebe i rukujući se sa njom, s rečima: "Mir s tobom".
Tako se, između ostalih, predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp rukovao sa francuskim kolegom Emanuelom Makronom.
Sahrani su takođe, između ostalih, prisustvovali i predsednik Vlade Srbije Đuro Macut, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, britanski premijer Kir Starmer, italijanska premijerka Đorđa Meloni i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.
Osim njih, sahrani su prisustvovali i papini rođaci, koji su u Rim stigli iz grada Asti, u Pijemontu, a u petak su mu odali poštu u bazilici Svetog Petra.
Nakon završetka mise na Trgu Svetog Petra, kovčeg sa papinim telom je sproveden kroz Kapiju Peruđino, u vatikanskim zidinama, a povorka ga je pratila kroz Rim, prošavši kroz drevnu Papsku ulicu i centralnu ulicu Vitorio Emanuele do Trga Venecija, zatim pored Foruma do Koloseuma, kao i pored Lateranske bazilike do Trga Santa Marija Mađore.
Ispred te bazilike, udaljene oko šest kilometara od Vatikana, kovčeg sa papinim telom je dočekalo 40 pripadnika marginalizovanih grupa, za koje se on posebno zalagao tokom službe, uključujući migrante, beskućnike, zatvorenike i transrodne osobe.
Papin jednostavan, drveni kovčeg je dočekan uz zvona.
Sahrani u bazilici Santa Marija Mađore prisustvovali su samo najbliži, a privatna ceremonija trajala je oko pola sata.
Papa Franja je, prema sopstvenoj želji, sahranjen u grobnici u podu, u maloj niši, između Kapele Paolina i Kapele Sforca, što je prvi put od 1903. da je poglavar Rimokatoličke crkve sahranjen van Vatikana, kada je papa Leon XIII sahranjen u Lateranskoj bazilici.
Na grobnoj ploči od ligurskog mermera biće ispisano samo ime pape Franje na latinskom - Franciscus, a sam obred sahrane prošao je jednostavno, takođe prema želji pokojnog rimokatoličkog poglavara.
U bazilici Santa Marija Mađore je tokom vekova sahranjen broj umetnika, uključujući Đan Lorenca Berninija, ali i sedam poglavara Rimokatoličke crkve, a poslednji papa koji je tu sahranjen bio je Klement IX 1669. godine.
Širom Rima i iznad italijanske prestonice bili su raspoređeni moderni odbrambeni i bezbednosni mehanizmi, uključujući oružje protiv dronova, zonu zabrane letova kojom patroliraju borbeni avioni, kao i antiterorističke jedinice i jedinice protiv sabotaže.
Pored crkve Svetog Petra i u njenoj okolini patroliralo je više od 2.000 policajaca, uz podršku 400 saobraćajnih policajaca, koji su pomogli pri kretanju diplomatskih konvoja.
Kovčeg pape Franje zapečaćen je u petak uveče tokom liturgijskog obreda koji se održao u bazilici Svetog Petra, što je označilo kraj izlaganja njegovog tela u Vatikanu, gde mu je od srede poštu odalo najmanje 250.000 vernika.
Nakon sahrane, poštovaće se tradicionalnih devet dana žalosti, tokom kojih će biti održane brojne molitve i mise za papu Franju, a zatim će u Vatikanu biti organizovana konklava, na kojoj će biti izabran novi poglavar.
Papa Franja preminuo je u ponedeljak, 21. aprila, od posledica srčane insuficijencije i moždanog udara, nakon borbe sa obostranom upalom pluća zbog koje je bio hospitalizovan.