KAD SE SASTAJE KONKLAVA? Ceo svet čeka trenutak kada će početi izbor za novog papu EVO KAD NAJRANIJE MOŽEMO DA GA DOČEKAMO
Izbor novog pape jedan je od najtajanstvenijih i najznačajnijih događaja u životu Rimokatoličke crkve.
Proces se odvija u strogoj privatnosti tokom takozvane konklave, koja počinje 15 do 20 dana nakon smrti prethodnog pape.
U ovom slučaju, posle sahrane pape Franje u bazilici u Rimu i okončanja perioda devetodnevne žalosti — „novendiale“, konklava se očekuje između 6. i 11. maja.
Na konklavi, pravo glasa imaju isključivo kardinali mlađi od 80 godina. Trenutno, od 135 kardinala s pravom glasa, čak 108 je imenovao sam papa Franja, što znači da će više od 80 odsto birača biti njegovi kandidati.
Očekuje se da će ova konklava biti jedna od najraznovrsnijih u istoriji Crkve, sa kardinalima iz zemalja u razvoju, kao što su Mongolija, Laos, Papua Nova Gvineja i Mali.
Holivud kao uvertira
Proces konklave inspirisao je i filmsku industriju. Film „Konklava“ iz 2006. godine, u režiji Kristijana Dugeta, prikazuje izbor pape u XV veku, iz perspektive mladog kardinala Rodriga Bordžije (budućeg pape Aleksandra VI). Film oživljava atmosferu napetosti, političkih igara i ličnih dilema koji prate izbor novog pape, otkrivajući koliko su vera, ambicija i borba za uticaj tesno isprepleteni u ovom drevnom ritualu.
Sam proces izbora pape podrazumeva glasanje iza zatvorenih vrata, u Sikstinskoj kapeli.
Da bi neki kandidat bio izabran za papu, mora da dobije dvotrećinsku većinu glasova.
Konklava traje dok se ta većina ne postigne — što može da traje danima, nedeljama, pa čak i godinama, kao što se događalo u istoriji.
Van zidova kapele, vernici pomno prate dim koji se vije iznad Vatikana: crni dim znači da papa nije izabran, a beli dim označava da je Crkva dobila novog poglavara.
Kada se pojavi beli dim, sa balkona Sikstinske kapele oglašavaju se istorijske reči: „Habemus Papam!“ (Imamo papu!) nakon čega novi papa prvi put izlazi pred narod.