Čomić: Razgovarati o stvarima koje utiču na sve građane
BEOGRAD: Ministarka za ljudska i manjinska prava i socijalni dijalog Gordana Čomić izjavila je danas da je zadatak ministartsva na čijem je čelu da izgradi ideju i koncept dijaloga, kao ključni instrument demokratije.
"Ono što naše Ministarstvo mora da uradi i ono što mora da nametne kao ideju i koncept je da je dijalog ključan za razumevanje, čak i kada se suoče dvoje koji se međusobno ne podnose i najrađe bi živeli na dve različite planete", rekla je Čomić na otvaranju on lajn skupa - NATO nedelja, u organizaciji CEAS.
Uvek je, kaže Čomić, neophodno sesti za isti sto i dati šansu drugoj strani i razgovarati o stvarima koje utiču na sve građane.
"Nekada smo imali koncept dijaloga i on je u našem društvu nekako ''ispario", rekla je Čomić i izrazila nadu da će Ministarstvo dati priliku svima da diskutuju "o bilo čemu" sa nekim ko je na poziciji donosioca odluka, iz čega će se, uverena je, izroditi nešto pozitivno.
"Ako mrzite dijalog i negativno definišete suprotnu stranu - svi gube. Izgubili smo 30 godina zbog nedostaka takvog otvorenog dijaloga sa političarima koji su nam samo ''jeli'' vreme", rekla je Čomić.
Dijalog bi, kako je rekla trebalo da stvori političare koji izgrađuju, a ne koji "troše" vreme.
"I mislim da i ovde u Evropi i u SAD moramo da nađemo ljude koji izgrađuju vreme, budućnost i doprinose izgradnji boljeg doba za sve nas", rekla je Čomić.
Podsetila je da je dijalog osnovni instrument demokratije i da sve zemlje zapadnog sveta kao ključni element posebno razvijaju dijalog.
"To je i zadatak našeg ministarstva. Kao što vidite zadatak je lak", našalila se Čomić, kojoj je učešće na NATO nedelji bila prilika da naznači kako vidi svoj posao na čelu resora koji je preuzela u vladi Ane Brnabić.
Čomić: Ne očekujem promenu politike SAD prema Srbiji
Ministarka za ljudska i manjinska prava i socijalni dijalog Srbije Gordana Čomić izjavila je danas da ne očekuje promenu politike SAD prema Srbiji nakon nedavno održanih predsedničkih izbora u SAD, ali očekuje da će uloga NATO u regionu biti intenzivirana, proširena i izmenjena.
Čomićeva je na početku digitalnog skupa "NATO nedelja" u Beogradu rekla da se zbog korona virusa promenilo sve, pa će se promeniti i uloga NATO-a.
Ona takođe najavljuje u svom, inače prvom obraćanju u javnosti od izbora za ministra, da će se zalagati za razvoj saradnje Srbije i NATO-a, pre svega kroz program Partnerstvo za mir i drugim platformama.
"Veliki sistemi kao NATO se sporo menjaju, ali treba ohrabrivati razvoj odnosa s NATO-om. Smatram da postoji puno prostora za saradnju", rekla je Gordana Čomić.
Ministarka je istakla da posle pandemije koronavirusa ni uloga NATO-a neće biti isti kao do sada.
Prema njenim rečima, trebalo bi razmišljati o povratku stanovišta da se ljudska prava sagledavaju kao mera bezbednosti ljudi.
Kako je rekla, NATO bi trebalo da se fokusira na ulogu žena, naročito u post-kovid situaciji.
"Trebalo bi da se fokusira na obrazovane žene ovog regiona i da nam da ideju šta da radimo. Ako budemo sledili evropski duh nakon otvaranja granica, ako budemo mogli da pratimo opšti duh Evrope, otvaranja, trgovinske saradnje, nadam se da ćemo biti u stanju da ih sledimo kada se radi o ljudskim pravima. Ljudska prava i bezbednost moraju da idu ruku pod ruku", rekla je Čomićeva.
Ona je kazala i da je ključni događaj iz njene perspektive to što je Kamala Haris postala prva žena potpredsednica SAD.