Delegacija Skupštine Srbije napustila zasedanje PS SE
STRAZBUR: Delegacija Skupštine Srbije je u znak protesta napustila zasedanje Parlamentarne skupštine Saveta Evrope, koje se održava u Francuskoj, u Strazburu, i vratila se za Beograd.
Kako je saopštila Skupštine Srbije, delegacija osuđuje sramotnu odluku francuskog suda u Kolmaru da oslobodi Ramuša Haradinaja koga Srbija tereti za ratne zločine.
Istražno veće Apelacionog suda u Kolmaru odbilo je danas zahtev Srbije za izručenje Ramuša Haradinaja i ukinulo mu meru zabrane napuštanja Francuske, ali nije dao obrazloženje svoje odluke.
F. Artman: Francuska ima komplikovane procedure za izručenja
BEOGRAD: Nekadašnja portparolka Tužilaštva Haškog tribunala Florans Artman nije iznenađena negativnim mišljenjem francuskog suda povodom zahteva Srbije za izručenje Ramuša Haradinaja ne iznenađuje, jer, kaže, ta država ima komplikovane procedure za izručenje propisane njenim zakonodavstvom.
“Ovaj predmet treba staviti u kontekst Francuske, gde su apsloutno sve procedure za ekstradiciju, bez obzira da li se traži Haradinaj ili neko manje poznat, jako komplikovane kada su u pitanju ratni zločini, zločini protiv čovečnosti i genocid”, rekla je Artman Tanjugu.
Ona je ukazala da je Francuska odbijala izručenje i za mnogo teža krivična dela zbog neispunjenosti formalinh uslova, napominjući da je do sada odbila sve ekstradicije za genocid, među kojima je niz primera optuženih za genocid u Ruandi.
Suština je, kako je navela, da zahtev za izručenje treba da ispunjava sve uslove koje predviđa krivični zakon Francuske, a pored toga i niz drugih pravnih uslova.
Procedure u Francuskoj za odlučivanje o zahtevu za izručenje traju jako dugo, dok se u drugim državama završavaju za dve do tri sedmice, napomenula je Artman u telefonskom razgovoru za Tanjug.
Janjić: Odluka će ojačati "svealbansku saradnju"
Odluka francuskog suda da ne uvaži zahtev Srbije za izručenje Ramuša Haradinaja za političkog anačitičra Dušana Janjića je očekivana, a očekivano je i da će ona imati i produžene političke i bezbednsone posledice, kao što je taj slučaj to imao sve vreme.
U izjavi Tanjugu Janjić kaže da je u svemu dobro što sada kosovska strana neće više imati opravdanje za prekid dijaloga.
"Sada su obavezni da dođu na nastavak razgovora u Brisel, što bi moglo da unapredi ocenu koju EK ima i da doprinese, pre svega Beogradu, da se otvore nova poglavlja", ocenjuje Janjić.
To bi, dodaje, na javnost Srbije ili one koji podržavaju vlast Beogradu delovalo relaksirajuće.
Janjić kao negativne posledice odluke francuskog suda vidi i to što će ona ojačati "svealbansku saradnju" na čitavom Balkanu, ali i u dijaspori.
Albanski faktor, kaže Janjić, sad postaje ozbiljan izazov i lokalnim političarima, ali i Evropskoj Uniji.
Kad je reč o Srbiji, Janjić smatra da ovakva odluka odgovara pre svega onima koji su protiv dijaloga i protiv člansta u EU i pribojava se da će sve više biti zagovaranja da se ujedini Srbija sa RS.
Kaže da je ovo momenat u kojem pre svega politika treba da položi ispit, ali upozorava da je ova odluka i signal lošeg stanja u srpskom tužilaštvu, i pravosuđu uopšte.
Dodaje u prilog tome da je samo u jednom slučaju optužnica po poternici koju je Srbija izdala za ratni zločin ispoštovana u drugoj zemlji i ta je osoba izručena - iz Crne Gore.
Vreme je zato, ocenjuje Janjić, da se sa dobrim brojem sudija i tužilaca, a često su to ljudi iz 90-tih i s Kosova, država pozdravi.
"To mora da bude prvi zadatak i ministra pravde i vlade", kaže Janjić.
Francuski sud danas je odbio zahtev Srbije za izručenje Haradinaja, koga Srbija tereti za ratne zločine.
Stratulat: Teško do spuštanja tenzija i nastavka dijaloga
Ekspert za Zapadni Balkan u Centru za evropsku politiku u Briselu, Korina Stratulat smatra da će se odluka suda u Francuskoj o Ramušu Hardinaju loše odraziti na odnose Beograda i Prištine i njihov napredak na evropskom putu, ali i na stabilnost u regionu.
Upitana za uticaj odluke francuskog suda o oslobađanu bivšeg premijera Kosova Ramuša Haradinaja koji je priveden na osnovu poternice Republike Srbije, a zbog optužbi za počinjene ratne zločine, na odnose i stabilnost u regionu, Korina Stratulat za Tanjug navodi da će to pogoršati ionako zategnute odnose Beograda i Prištine.
"Ovo neće pomoći spuštanju tenzija, zato što razbija šanse da dve strane uskoro nastave dijalog”, ocenila je Korina Stratulat.
Ona podseća da su bez napretka u dijalogu koji se odvija pod pokroviteljstvom EU smanjene šanse za napredovanje i Beograda i Prištine na evropskom putu.
”Takođe, bez dobrih bilateralnih odnosa regionalni mir i stabilnost mogu biti dovedeni u rizik”, kaže Stratulat.
Ukazuje i na činjenicu da su incidenti, koji su se od početka godine događali, negativno uticali na raspoloženje među opozicijom i javnosti na Kosovu, što se pokazalo paralizujuće za vlasti u Prištini i njihovu mogućnost da reaguju konstruktivno.
”Generalno, ova situacija ne donosi dobre vesti nikome: ni Srbiji, ni Kosovu, Ni Balkanu ni EU”, zaključila je Korina Stratulat u razgovoru za Tanjug, a povodom odluke o neizručivanju Haradinaja Srbiji i posledica koje to može imati na odnose u regionu.
LDP: Odluka ne sme biti izgovor za eventualni prekid dijaloga
Lider LDP-a Čedomir Jovanović izjavio je danas da odluka Apelacionog suda u Francuskoj o puštanju na slobodu Ramuša Haradinaja ne sme biti izgovor za eventualni prekid razgovora predstavnika Beograda i Prištine.
Time dovodimo u opasnost celo kosovsko društvo i sve građane Srbije, pošto se nalazimo u periodu konstantnog podizanja tenzija i pretnji novim ratovima i sukobima, naveo je Jovanović u izjavi za javnost.
Naše tužilaštvo za ratne zločine sve dokaze o zločinima Ramuša Haradinaja treba da preda nedavno formiranom specijalnom tužiocu za ratne zločine OVK na Kosovu i na taj način stvarno zaštiti porodice svih žrtava rata na prostoru Kosova i pruži im bar malo pravde posle razočarenja koje su danas osetili, rekao je Jovanović.
Prema njegovim rečima, Francuska je procenjivala koja će odluka biti manje štetna - da li ona koja će pratiti našu ljutnju i osećaj velike nepravde ili bes kosovskih Albanaca, koji bi nastao u slučaju izručenja Haradinaja Srbiji, smatra Jovanović.
Svi narodi na Balkanu već dve decenije pokazuju samo razumevanje za svoje žrtve i u isto vreme veličaju kao heroje one koji su počinili najteže zločine i koji su bili predvodnici politike koja se završila u krvi.
Šešelj: Upozoravali smo, politička igra
BEOGRAD: Predsednik SRS Vojislav Šešelj izjavio je da nije iznenađen odlukom francuskog suda da se oslobodi Ramuš Haradinaj odnosno da se odbije njegovo isporučenje Srbiji.
Šešelj je rekao da su radikali od početka znali da je reč samo o jednoj igri - poigravanju Srbijom s jedne strane, a sa druge strane o nastojanju da Haradinaj među kosovskim Albancima dobije što veću popularnost pred predstojeće izbore, saopštila je SRS.
"To je bio smisao njegovog hapšenja. Nijednog trenutka nije postojala mogućnost da ga zaista isporuče", naveo je Šešelj.
On je kazao da je ovo jedno od poslednjih upozorenja vlastima u Beogradu da treba napokon da preispitaju svoju politiku učlanjivanja u EU, "jer tamo nemamo prijatelje, niti iskrene saradnike".
"Treba reći Evropi da, ako hoće, možemo da sarađujemo na ravnopravnim osnovama, ali u EU ne treba da se učlanjujemo, jer nemamo šta tamo da tražimo", dodao je Šešelj.
Dodik: Puštanje Haradinaja - tu nema ni pravde, ni prava
BEOGRAD: Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je danas da je puštanje Ramuša Haradinaja na slobodu nedopustivo i da se vidi da tu nema ni pravde niti prava.
"To je nedopustivo, to diskavalifikuje bilo kakve predznake o neutralnosti, tu nema ni pravde ni prava, nažalost. Ovo je jedan tužan dan, ali Srbi su naučili na te udarce", rekao je Dodik, prenosi RTS.
Prema njegovim rečima, Haradinaj ovde ostaje zločinac koji je počinio zločine nad Srbima.