Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Premijer Vučević: Zabrinut sam zbog dešavanja u regionu, naša zemlja treba da koristi prirodne resurse

13.06.2024. 20:00 21:24
Piše:
Foto: Screenshot Euronews

Premijer Srbije Miloš Vučević govorio je o Svesrpskom saboru, reakcijama na Deklaraciju, KiM, kao i daljim planovima Vlade Srbije, u emisiji "Direktno", na Euronjuz televiziji, gde je istakao da je poruka sabora u Beogradu bila "sabornost, zajedništvo, racionalan i odgovoran odgovor na sve ono što je aktuelno ili na niz nadolazećih događaja".

-Utisak mi je da nama ne dozvoljavaju da se sami dogovorimo. Bilo je pokušaja, mahom neuspešnih. Verujem kada bi Balkan pripadao balkanskim narodima lakše bismo postigli dogovor. Ovo što nam se danas dešava mi govori da neko ko nije sa Balkana nas vraća u prošlost. Nisam protiv dobrih usluga, ali niste imali priliku da Srbi i Albanci sami pričaju. U Bosni niste imali 29 godina da ostanu Srbi, Bošnjaci i Hrvati da sami pričaju. Izazovi su veliki, idemo ka složenijim odnosima. To je bio argument Srbije kada se pričalo o Rezoluciji o Srebrenici. Niko ne može da objasni zašto sad nakon 29 godina ta Rezolucija i šta je donela? Donela je da imamo složenije odnose, niti je Bosna danas funkcionalnija država. Bojim se da ćemo od jeseni, ili početkom 2025. godine, čuti rafale inicijativa da treba da se menja Dejtonski sporazum. Naš sabor je priziv i poziv našem narodu da bude sabran i da razume geopolitičke okolnosti. Mislio sam da će biti i glasnije reakcije. Iznenadila me je reakcija ambasade SAD iz Sarajeva, jer elementarno ne poznaju sporazum. Dejtonski sporazum je praktično ustav BiH. Umesto da idemo dalje, da se više razumemo, da pričamo kako da nam narod ne odlazi, mi pričamo čija je suza bila teža i uzdah glasniji. Kada bi pogledali Dejtonski sporazum, pogledajte za koliko ingerencija je nadležna Republika Srpska. A znate šta će ostati od Republike Srpske kada joj oduzmu imovinu? Prazna ljuštura. Fer bi bilo da uđemo u njihove cipele. Isto važi i za Srbe na KiM. Srbija priznaje BiH, za razliku od političkog Sarajeva. Mi samo vidimo da je Dejtonski sporazum u interesu srpskog naroda. Ja da sam Bošnjak, ja bih prigrlio Republiku Srpsku. Time ćete najbolje konsolidovati narode. Gospodin Dodik iz svog života vidi da sporazum ne može da opstane, jer druga i treća strana ne želi to. A moja želja je da Dejtonski sporazum opstane- naglasio je Vučević i dodao da bi voleo da je to bio sabor i sa Crnom Gorom. 

Nema Velike Srbije, potpuno je suprotno

Efekte Rezolucije ćemo tek videti u celom regionu, ali ništa pozitivno nije donela, rekao je premijer i ukazao da ono što je Srbija i predsednik uradio u UN bio politički šamar.

-Mi imamo moralno zadovoljenje, da većina sveta nije glasala, a treba biti realan da i među državama koje nisu glasale nemaju identičan pogled sa nama za ono šta se desilo u Srebrenici, ali nisu glasali iz svojih razloga. Nema projekta Velike Srbije, potpuno je suprotno. Srbija ne osporava suverenitet ni BiH, ni Mađarskoj, ni Hrvatskoj, ni Crnoj Gori, a većina tih država osporava nama. Nama govore da KiM nije naša teritorija. Pa, neko je sproveo etničko čišćenje na tim prostorima i više nigde nismo uspeli da povratimo naše ognjište. Proterani, oterani, sa najvećim žrtvama u 20. veku i stalno smo mi neki hegemoni. I onda nam se priča kada je dobro da nam uzmu deo teritorije, tada ćemo biti relaksirani- rekao je premijer i dodao:

- Mir jeste ugrožen, jer imate konstantni teror nad Srbima na KiM. Ali, on nije ugrožen u intenzitetu da se zvecka oružjem, ali poruke od onih koji donose odluke, govorim o Prištini i ono što nazivamo Zapadni Balkan, što nam nameću, su uzmemirujuće. BiH je najklompleksnije pitanje, a ono što radi Kurti je igra sa živcima i nije dugoročno. Pokazuje svoju neodgovornost i nestabilnost. Sutra je godinu dana od zabrane robe iz centralne Srbije. Moramo pojačati politički pritisak na međunarodnu zajednicu, ne biti obehrabreni i uvređeni. Verujem da treba da ponavljamo da smo spremni za dijalog, sve drugo bi nas vodilo u ćorsokak. Mi ne treba da zaboravimo da smo okruženi članicama NATO komponenti, treba ekonomski da osnažujemo Srbe, da pružamo civilizovan otpor. Treba da budemo strpljivi i taktični. To očekivanje da treba unapred da pokažemo sve karte je neozbiljno. 

Imali smo i mi puno doktora na listi, imali smo prof. dr Vesnu Turkulov u Novom Sadu

On je naglasio da je na izborima održanim 2. juna koalicija oko SNS ostvarila ozbiljan rezultat, ne lako ponovljiv i naglasio da se čekaju odgovori sudova po prigovorima i žalbama.

-Ne vidim nijednu okolnost da Aleksandar Šapić ne bude gradonačelnik. Čekamo da se završe žalbe u Nišu i ako bude odluke ponoviće se izbori tamo gde treba. Imali smo i mi puno doktora na listi, imali smo prof. dr Vesnu Turkulov u Novom Sadu. Nestorović ima kredit iz svoje profesionalne karijere. Kod dr Milića je poruka nama kako je naša koalicija vodila Niš. To su ljudi koji nisu hteli da podrže liste Manojlovića, Đilasa. To je bila opomena lokalnim odborima SNS i SPS. Ne znam zašto je dr Milić dobio otkaz na fakultetu, kao da je neko njemu radio u korist. Treba nam period političke stabilnosti i rada. Imali smo spojene i razdvojene izbore, da vidimo kada smo bolji, sve smo opcije proverili. Ovo je period kada bi pozicija i opozicija trebalo da bolje sarađuju. Nisam zadovoljan sa medijskom slikom u Srbiji i mislim da je sve suprotno od onoga što opozicija kaže. Ne mogu da prihvatim depolitizaciju političkog sistema. Političke stranke prikazujemo kao da smetaju demokratiji, a proglašavamo da ne treba da postoje, ne smeju kol centri, vođenje evidencije. Pa, šta treba da rade političke stranke? Naše društvo je medijski podeljeno. Mnogo je manje podela u društvu nego što se to medijski pokazuje. 

Molim sve učenike i roditelje, da razumeju zašto ćemo pomeriti ispite

Govoreći o prvih sto dana nove Vlade, koje će biti 10. avgusta, premijer je najavio da se čeka usvajanje Zakona o finansijskoj podršci sa više dece.

- Biće izdvojeno za prvo i drugo dete 500.000, odnosno 600.000 dinara. Osnažićemo kulturne institucije. Imaćemo pad inflacije, pre svega za prehrambenu industriju. Bićemo sedište Evropske asocijacije plivačkih sportova. Čeka nas razgovor oko rudarstva ili energetike, to je pitanje budućnosti. Verujem u održivi razvoj, strateška prednost Srbije je u rudama. Treba da čuvamo interese građana, a ne firmi. Srbija nije kolonija, ona je suverena i nezavisna država koja ima pravo da koristi svoje prirodne resurse kako bi njeni građani bolje živeli. Ali, ja ne govorim samo o rudnicima, već i o fabrici baterija. Ne treba da žurimo, već da ozbiljno razgovaramo o tome. Struka treba da nam kaže i ne smemo da se plašimo ono što koriste druge države. Po prvi put je Vlada usvojila molbu Islamske zajednice da Bajram bude neradan dan. On je kliznog karaktera, pa to neće svaki put biti 17. juna. Molim sve učenike i roditelje, da razumeju zašto ćemo pomeriti ispite. Možda je to i prednost za naše učenike. To je bila namera da pokažemo da su Bošnjaci, Aškali, Romi, Goranci, imaju pravo da obeleže svoje praznike. Ovo je zemlja srpskog naroda, ali i svih građana jednakih u pravima i obavezama. Krećemo 18. juna u završne ispite i biće sve u redu. 

Piše:
Pošaljite komentar