Премијер Вучевић: Забринут сам због дешавања у региону, наша земља треба да користи природне ресурсе
Премијер Србије Милош Вучевић говорио је о Свесрпском сабору, реакцијама на Декларацију, КиМ, као и даљим плановима Владе Србије, у емисији "Директно", на Еуроњуз телевизији, где је истакао да је порука сабора у Београду била "саборност, заједништво, рационалан и одговоран одговор на све оно што је актуелно или на низ надолазећих догађаја".
-Утисак ми је да нама не дозвољавају да се сами договоримо. Било је покушаја, махом неуспешних. Верујем када би Балкан припадао балканским народима лакше бисмо постигли договор. Ово што нам се данас дешава ми говори да неко ко није са Балкана нас враћа у прошлост. Нисам против добрих услуга, али нисте имали прилику да Срби и Албанци сами причају. У Босни нисте имали 29 година да остану Срби, Бошњаци и Хрвати да сами причају. Изазови су велики, идемо ка сложенијим односима. То је био аргумент Србије када се причало о Резолуцији о Сребреници. Нико не може да објасни зашто сад након 29 година та Резолуција и шта је донела? Донела је да имамо сложеније односе, нити је Босна данас функционалнија држава. Бојим се да ћемо од јесени, или почетком 2025. године, чути рафале иницијатива да треба да се мења Дејтонски споразум. Наш сабор је призив и позив нашем народу да буде сабран и да разуме геополитичке околности. Мислио сам да ће бити и гласније реакције. Изненадила ме је реакција амбасаде САД из Сарајева, јер елементарно не познају споразум. Дејтонски споразум је практично устав БиХ. Уместо да идемо даље, да се више разумемо, да причамо како да нам народ не одлази, ми причамо чија је суза била тежа и уздах гласнији. Када би погледали Дејтонски споразум, погледајте за колико ингеренција је надлежна Република Српска. А знате шта ће остати од Републике Српске када јој одузму имовину? Празна љуштура. Фер би било да уђемо у њихове ципеле. Исто важи и за Србе на КиМ. Србија признаје БиХ, за разлику од политичког Сарајева. Ми само видимо да је Дејтонски споразум у интересу српског народа. Ја да сам Бошњак, ја бих пригрлио Републику Српску. Тиме ћете најбоље консолидовати народе. Господин Додик из свог живота види да споразум не може да опстане, јер друга и трећа страна не жели то. А моја жеља је да Дејтонски споразум опстане- нагласио је Вучевић и додао да би волео да је то био сабор и са Црном Гором.
Нема Велике Србије, потпуно је супротно
Ефекте Резолуције ћемо тек видети у целом региону, али ништа позитивно није донела, рекао је премијер и указао да оно што је Србија и председник урадио у УН био политички шамар.
-Ми имамо морално задовољење, да већина света није гласала, а треба бити реалан да и међу државама које нису гласале немају идентичан поглед са нама за оно шта се десило у Сребреници, али нису гласали из својих разлога. Нема пројекта Велике Србије, потпуно је супротно. Србија не оспорава суверенитет ни БиХ, ни Мађарској, ни Хрватској, ни Црној Гори, а већина тих држава оспорава нама. Нама говоре да КиМ није наша територија. Па, неко је спровео етничко чишћење на тим просторима и више нигде нисмо успели да повратимо наше огњиште. Протерани, отерани, са највећим жртвама у 20. веку и стално смо ми неки хегемони. И онда нам се прича када је добро да нам узму део територије, тада ћемо бити релаксирани- рекао је премијер и додао:
- Мир јесте угрожен, јер имате константни терор над Србима на КиМ. Али, он није угрожен у интензитету да се звецка оружјем, али поруке од оних који доносе одлуке, говорим о Приштини и оно што називамо Западни Балкан, што нам намећу, су узмемирујуће. БиХ је најкломплексније питање, а оно што ради Курти је игра са живцима и није дугорочно. Показује своју неодговорност и нестабилност. Сутра је годину дана од забране робе из централне Србије. Морамо појачати политички притисак на међународну заједницу, не бити обехрабрени и увређени. Верујем да треба да понављамо да смо спремни за дијалог, све друго би нас водило у ћорсокак. Ми не треба да заборавимо да смо окружени чланицама НАТО компоненти, треба економски да оснажујемо Србе, да пружамо цивилизован отпор. Треба да будемо стрпљиви и тактични. То очекивање да треба унапред да покажемо све карте је неозбиљно.
Имали смо и ми пуно доктора на листи, имали смо проф. др Весну Туркулов у Новом Саду
Он је нагласио да је на изборима одржаним 2. јуна коалиција око СНС остварила озбиљан резултат, не лако поновљив и нагласио да се чекају одговори судова по приговорима и жалбама.
-Не видим ниједну околност да Александар Шапић не буде градоначелник. Чекамо да се заврше жалбе у Нишу и ако буде одлуке поновиће се избори тамо где треба. Имали смо и ми пуно доктора на листи, имали смо проф. др Весну Туркулов у Новом Саду. Несторовић има кредит из своје професионалне каријере. Код др Милића је порука нама како је наша коалиција водила Ниш. То су људи који нису хтели да подрже листе Манојловића, Ђиласа. То је била опомена локалним одборима СНС и СПС. Не знам зашто је др Милић добио отказ на факултету, као да је неко њему радио у корист. Треба нам период политичке стабилности и рада. Имали смо спојене и раздвојене изборе, да видимо када смо бољи, све смо опције проверили. Ово је период када би позиција и опозиција требало да боље сарађују. Нисам задовољан са медијском сликом у Србији и мислим да је све супротно од онога што опозиција каже. Не могу да прихватим деполитизацију политичког система. Политичке странке приказујемо као да сметају демократији, а проглашавамо да не треба да постоје, не смеју кол центри, вођење евиденције. Па, шта треба да раде политичке странке? Наше друштво је медијски подељено. Много је мање подела у друштву него што се то медијски показује.
Молим све ученике и родитеље, да разумеју зашто ћемо померити испите
Говорећи о првих сто дана нове Владе, које ће бити 10. августа, премијер је најавио да се чека усвајање Закона о финансијској подршци са више деце.
- Биће издвојено за прво и друго дете 500.000, односно 600.000 динара. Оснажићемо културне институције. Имаћемо пад инфлације, пре свега за прехрамбену индустрију. Бићемо седиште Европске асоцијације пливачких спортова. Чека нас разговор око рударства или енергетике, то је питање будућности. Верујем у одрживи развој, стратешка предност Србије је у рудама. Треба да чувамо интересе грађана, а не фирми. Србија није колонија, она је суверена и независна држава која има право да користи своје природне ресурсе како би њени грађани боље живели. Али, ја не говорим само о рудницима, већ и о фабрици батерија. Не треба да журимо, већ да озбиљно разговарамо о томе. Струка треба да нам каже и не смемо да се плашимо оно што користе друге државе. По први пут је Влада усвојила молбу Исламске заједнице да Бајрам буде нерадан дан. Он је клизног карактера, па то неће сваки пут бити 17. јуна. Молим све ученике и родитеље, да разумеју зашто ћемо померити испите. Можда је то и предност за наше ученике. То је била намера да покажемо да су Бошњаци, Ашкали, Роми, Горанци, имају право да обележе своје празнике. Ово је земља српског народа, али и свих грађана једнаких у правима и обавезама. Крећемо 18. јуна у завршне испите и биће све у реду.