Počele konsultacije evroposlanika u parlamentu
Predsednik skupštine Ivica Dačić danas će zakazati razgovore sa političkim strankama koje žele da učestvuju u međustranačkom dijalogu, ali bez međunarodnih posrednika.
Kako je najavio, na te razgovore pozvaće i predsednika Srbije i SNS Aleksandra Vučića, koji je nedavno rekao da bi učestvovao u dijalogu, ali bez posredovanja stranaca. Dačić je rekao da će danas odrediti tačan datum dijaloga i da očekuje da će razgovori početi u narednih desetak dana.
U Skupštini Srbije juče su počele pripremne konsultacije evropskih parlamentaraca sa poslaničkim grupama u okviru međustranačkog dijaloga čiji je cilj poboljšanje izbornih uslova u Srbiji. Onlajn su sa Tanjom Fajon, Vladimirom Bilčkom i Knutom Flekenštajnom najpre razgovarali razgovarali šef poslaničke grupe SNS Aleksandar Martinović i njegova zamenica Sandra Božić, a potom i šef poslaničke grupe SPS Đorđe Milićević i njegov kolega Žarko Obradović. Juče se nije govorilo o detaljima, jer i za ove sastanke važi „četam haus“ pravilo.
Prema agendi, razgovori sa poslaničkim grupama trajaće do 22. aprila, a danas imaju zakazane termine Savez vojvođanskih Mađara i Partija ujedinjenih penzionera Srbije, dok su u sredu to Jedinstvena Srbija i SDPS. U četvrtak će sa predstavnicima EP razgovarati Stranka pravde i pomirenja Muamera Zukorlića.
Dačić je još jednom ukazao da dijalog vodi Skupština Srbije, a da EP pomaže u dijalogu. Kako je podsetio, između ostalih, DSS, SPAS, Dosta je bilo i Srpska radikalna stranka izjasnile su se da ne žele da učestvuju u dijalogu sa evropskim posrednicima.
Dveri: Direktni pregovori da počnu što pre
Predstavnici Pokreta Dveri predali su juče zahteve predsedniku Skupštine, predsedniku Republike i Delegaciji EU za direktne pregovore vlasti i opozicije o unapređenju predizbornih i izbornih uslova. Lider tog Pokreta Boško Obradović predložio je da pregovori počnu odmah i završe se najkasnije u junu. Smatra da dijalogu trebalo pristupiti u formatu da sa jedne strane bude delegacija vladajuće koalicije na čelu sa predsednikom SNS Aleksandrom Vučićem i predsednikom SPS Ivicom Dačićem, a na drugoj delegacija opozicije koja je bojkotovala prošlogodišnje izbore ili ih označila kao neregularne. Tu drugu delegaciju činili bi osim Dveri, Narodna stranka, SSP, DS i Pokret D JB.
Macura: Srpske stranke nisu na poslužavniku
Kopredsednica Stranke moderne Srbije Tatjana Macura demantovala je izjavu Tanje Fajon, da su pozvali sve opozicione stranke koji žele da učestvuju u međustranačkom dijalogu.
- Prema mojim neposrednim saznanjima iz razgovora sa kolegama iz opozicije izjava gospođe Fajon odnosi se samo na deo opozicije koji je bojkotovao prethodne izbore. Nije tačno da su stupili u kontakt sa svima i nije tačno da su sa svima odredili vremenske okvire, za koje se čeka, ne znam čije, odobrenje – podvukla je ona. - Neutralan pristup i objektivnost svih predstavnika EP kao posrednika u međustranačkom dijalogu ovaj put, upravo zbog iskustva koje imamo od ranije, mora biti na visokom nivou. Nisu političke stranke u Srbiji na poslužavniku sa kojeg vi birate sagovornike prema ličnim afinitetima – poručila je Macura.
- Moja obaveza kao predsednika parlamenta je da saslušam i razgovaram i sa tim političkim strankama. Pozivam sve političke stranke bez obzira da li učestvuju u jednom ili drugom formatu da pripreme svoje političke platforme – apeloveo je on i dodao da kroz oba dijaloga treba da se dođe do najprihvatljivijih rešenja, koja bi omogućila da na izborima svi učestvuju. Smatra da je teško postići opšti konsenzus, ali da treba ići ka održivim rešenjima, uz poruku „da ne treba očekivati da će Evropski parlament nekog naterati da prihvati neke uslove“. Izvestio je novinare da od opozicije koja sebe naziva “jedinom”, a čiji su deo Dragan Đilas i Vuk Jeremić, nije dobio platformu, ali da je grupacija oko Borisa Tadića dostavila.
Predsednik skupštine podvlači da dinamika razgovora uz učešće evroposlanika zavisi od predstavnika EP. Napominje da je tražio još početkom marta da se odmah počne sa dijalogom, ali su se oni ipak odlučili za to da pripremna faza bude u aprilu i maja. Posle razgovora sa poslaničkim klubovima, slede konsultacije sa vanparlamentarnim strankama, a orijentacioni plan je da 7. maja informišu Dačića o čemu su razgovarali.
Povodom nastavka procesa međustranačkog dijaloga, posrednici Evropskog parlamentu poručili su u svom pismu da se on vodi u korist građana Srbije, koji, kako su rekli, zaslužuju mogućnost da biraju svoje predstavnike u izbornom procesu koji je maksimalno slobodan i pravedan. Naglašavaju da EU i njene države članice snažno podržavaju proces međustranačkog dijaloga i da im nije cilj da donesu gotova rešenja, niti da nameću ili zagovaraju stavove jedne ili druge političke partije.
- Očekujemo od svih učesnika u dijalogu da pristupe ovim razgovorima na pozitivan i konstruktivan način, pun poštovanja. Razgovaraćemo i što je još važnije pažljivo ćemo slušati šta poslaničke grupe u Narodnoj skupštini i političke platforme koje su trenutno van parlamenta imaju da kažu o nekim od najvažnijih pitanja za demokratiju Srbije - navodi se u pismu. Kažu da će im pojedinačni sastanci pomoći da ocene nivo posvećenosti, spremnost i sposobnost za postizanje konsenzusa kako bi se poboljšala politička klima uoči narednih izbora. „U tom pogledu racunamo na to da Vlada, vladajuca parlamentarna vecina i opozicija preuzmu punu odgovornost i rade zajedno ka tom cilju”, ističu evroparlamentarci. Oni navode i da će se ove nedelje pojedinačno sastati sa predstav-
nicima poslaničkih grupa u Narodnoj skupštini, a nakon Uskrsa će imati pojedinačne sastanke sa opozicionim platformama koje su bile odlučile da ne učestvuju na prošlim opštim izborima.
S. Stanković