Novog predsednika SAD cenićemo po delima
Za Srbiju je jako bitno da se permanentno unapređuje saradnja sa Sjedinjenim Državama i da ovaj region ostane u sličnom formatu u fokusu američke administracije
kao i za vreme mandata Baraka Obame, izjavio je za „Dnevnik” član Predsedništva Socijaldemokratske partije Srbije Vladimir Marinković, koji je prisustvovao Konvenciji Demokratske partije SAD, održanoj sredinom sedmice u Filadelfiji.
– Pored svih globalnih problema i pretnji, s kojima se Amerika kao najveća svetska sila suočava, potrebno je da budemo proaktivni i iskoristimo poziciju koju imamo u svetlu trenutnih odnosa. To se posebno odnosi na polje ekonomije i privlačenje američkih investicija, koje imaju višestruke pozitivne efekte na domaću privredu. I što ih više bude bilo, u Srbiju će po automatizmu za američkim investitorima dolaziti i svi drugi, i to iz svih krajeva sveta. Naravno, mi moramo, kao i do sada, imati proaktivnu ulogu i održati poziciju kredibilnog i pouzdanog partnera – naveo je Marinković sumirajući utiske iz Filadelfije
Hilari Klinton je na konvenciji demokrata formalno osvojila nominaciju demokrata za predsednika SAD, postavši tako prva žena kojoj je to pošlo za rukom. Može li ona realno postati i prva žena na čelu jedne od najmoćnijih država sveta?
– Hilari Klinton, uprkos tome što je percipirana kao kandidat establišmenta, ima ozbiljne adute, posebno kada je u pitanju drastično veća podrška Afro-Amerikanaca, Hispano-Amerikanaca, ženske populacije, pripadnika LGBT zajednice... u odnosu na protivkandidata Donalda Trampa. I samim tim ima veliku šansu da pobedi i uđe u istoriju kao prva žena predsednik SAD. Ipak, ono što obeležava ovu kampanju je ogromna neizvesnost i uzdržanost svih da projektuju potencijalni rezulat izbora, iako se analize rade svakodnevno. Suština je, naime, u tome da su predstojeći izbori zapravo borba između dva kandidata koji imaju veliki procenat negativnih poena i samim tim im je umanjen manevarski prostor, što govori u prilog tome da će verovatno mnogi birači 8. novembra ostati kod kuće, a da će Hilari Klinton i Donald Tramp morati da se do kraja bore za svaki preostali glas, te da će rezultati biti veoma neizvesni.
Da li je „Sanders skandal”, odnosno mejlovi koje je objavio Vikliks, a koji svedoče o miniranju kampanje stranačkog protivkandidata Hilari Klinton, pokvario atmosferu na konvenciji, pa čak i okrnjio unutarstranačku podršku na koju računa bivša državna sekretarka?
– Taj događaj je zasigurno pokvario atmosferu u samoj partiji. I to je bilo itekako vidljivo na samoj konvenciji, pogotovo imajući u vidu ponašanje Sandersovih pristalica. Videli smo da je zbog toga šefica Nacionalne demokratske konvencije Debi Vaserman Šulc morala da podnese ostavku tik pred početak konvencije. A očito i da je, samo zarad smirivanja strasti, involvirano u partijsku platformu niz tipičnih Sandersovih ideja, kao što je podizanje nivoa minimalne zarade na 15 dolara po satu ili protivljenje TTIP sporazumu između SAD i EU. Tim idejama se, inače, u prethodnom periodu Hilari Klinton ozbiljno protivila. I mislim da je taj kompromis očito sada postignut kako se cela njena predsednička kampanja, ali i samo jedinstvo stranke, ne bi dovodili u pitanje.
U Srbiji je mnogo navijača Donalda Trampa. Da li je u pitanju samo odijum prema porodici Klinton, ili tu uticaj ima i njegovo izvinjenje Srbiji zbog bombardovanja, kao i potencijalna bliskost sa Putinom? Vodi li se naša javnost u ovom slučaju više emocijama nego raciom?
– Veoma je moguće da većina građana Srbije podržava izbor Donalda Trampa, koji je u kampanji pomenuo Srbiju i izrekao izvinjenje za bombardovanje. To je u svakom slučaju dobra poruka Srbiji, ali i srpskoj zajednici u SAD. No, ipak mislim da moramo sačekati i videti kakvi će biti konkretni potezi budućeg predsednika SAD kada su u pitanju Srbija i region. Mi kao nosioci vlasti u Srbiji imamo veoma pragmatičan i praktičan pristup spoljnoj politici u kojem je conditio sine ljua non interes naših građana i poboljšanje kvaliteta njihovih života. I na te interese ćemo biti fokusirani i nadalje. A što se tiče navodne Trampove povezanosti sa Rusijom i predsednikom Putinom, mislim da se to samo koristi kao legitimno sredstvo političke borbe u kampanji. U svakom slučaju, krajnji sud će dati građani Sjedinjenih Država.
Gleda li se u SAD (ponovo) na Srbiju kao na potencijalnu sferu uticaja Rusije?
– U Filadelfiji sam imao priliku da razgovaram sa donosiocima odluka u Kongresu i Senatu, i kao uvek mogu da konstatujem da oni imaju krajnje pragmatičan pristup, kako regionu tako i Srbiji pojedinačno. Imajući, recimo, u vidu razgovore sa kongresmenima Hoyerom i Vargasom, najviše je potencirana činjenica da je Srbija politički stabilna, da pored problema istrajno nastoji da doprinese stabilnosti regiona, ali i da je postala regionalni ekonomski hab sa veoma povoljnom poslovnom klimom i da danas američki političari bez razmišljanja mogu da pozovu američke firme da ulažu u Srbiji zbog stabilnosti i permanentog političkog i ekonomskog razvoja. Kao ozbiljna zemlja, mi odlučujemo o našem odnosu sa drugim državama. Ruska Federacija je za nas važan partner i nastojaćemo da razvijamo, pogotovo ekonomske odnose, ali je, takođe, naš strateški cilj u srednjem roku punopravno članstvo u EU.
Kakvo je američko viđenje našeg odnosa prema NATO?
– Što se tiče saradnje sa NATO savezom, ona je već na visokom nivou. Na nama je da procenimo koji format odnosa je za našu zemlju najbolji u budućnosti, vodeći računa o interesu građana i obezbeđivanju sigurne i mirne budućnosti, koja je preduslov rasta i razvoja.
Možemo li u perspektivi očekivati ozbiljniji pritisak Vašingtona i na Prištinu u svetlu realizacije dogovora postignutih u Briselu?
– Vašington prvenstveno želi da ima kredibilne partnere u regionu, što Srbija zasigurno jeste. Srbiji, pak, odgovara stabilnost u regionu i potpuno poštovanje odredbi Briselskog sporazuma, jer uložili smo velike napore u popravljanje odnosa sa kosovskim Albancima, u razvijanje trgovine, saradnje između privrednika... Ali nama je najviše cilj bezbednost našeg naroda na KiM i obezbeđivanje boljih ekonomskih uslova za njihov ostanak i opstanak na tom prostoru. Naši partneri iz SAD to dobro vide, a mi ćemo nastaviti posvećeno da radimo na razvoju Srbije, ali i celog regiona, pošto nas i veliki američki i svetski investitori i posmatraju kao region i regionalno tržište.
Miroslav Stajić
Zajedno protiv terorizma
Pogled iz SAD na terorističke udare na Evropu?
– Poznato je da SAD investiraju ogromnu energiju i novac u oblasti nacionalne bezbednosti i u borbi protiv terorizma. Sjedinjene Države igraju glavnu ulogu u borbi protiv globalnog terorizma i predvode operacije protiv tzv. Islamske države na Bliskom istoku. Naravno da je saradnja u domenu bezbednosti sa članicama Evropske unije veoma intenzivna, ali učestali napadi u zemljama Zapadne Evrope zahtevaju da se saradnja podigne na viši nivo, uz veće učešće i pomoć SAD, koje imaju ogromne obaveštajne i bezbednosne kapacitete. Sigurno je i da naš region mora biti više uključen u ovu borbu, prvenstveno kroz međusobnu saradnju i podršku SAD, koju svakako u ovom trenutku imamo.