Mirović: Prvo utvrditi spektar nadležnosti Vojvodine
Da li će Vojvodina do kraja godine dobiti zakon o finansiranju? Predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović izjavio je da se neprekidno razgovara o potrebama Vojvodine, ali nije govorio i o tome kada bi taj zakon mogao biti donet.
On je, odgovarajući na pitanje novinara, rekao da to zavisi od predlagača, Narodne skupštine i stanja u ukupnim javnim finansijama.
„Kao ekonomista, mislim da je bolje imati zakon koji precizno uređuje i daje mehanizme za višegodišnji razvoj Vojvodine nego ga nemati, kao što je sada slučaj“, rekao je Mirović.“Da li će zakon biti donet, i kada, zavisi pre svega od predlagača zakona, od Narodne skupštine, i od ukupnog stanja u javnim finansijama, koje su narušene u periodu od 2008. do 2012. godine. Sada korak po korak izlazimo iz crnog bilansa javnih finansija jer je potrebno da kroz uređene javne finansije na nacionalnom nivou predvidimo mehanizam za dodatno finansiranje potreba Vojvodine.“
On je kazao i da je pre zakona o finansiranju bitno utvrditi čitav spektar nadležnosti Vojvodine.„Ne bih da dajem rokove i da obećavam ono što nije u mojoj nadležnosti, ali očekujemo razgovor na tu temu i svakodnevno razgovaramo o potrebama koje Vojvodina ima“, kazao je on.
Finansiranje Vojvodine u prošlosti je često bilo tema, naročiti prilikom usvajanja buyeta Pokrajine, a nedavno ju je ponovo aktuelizovao predsednik Skupštine Vojvodine i lider Saveza vojvođanskih Mađara Ištvan Pastor. On je u intervju za „Novosti” izjavio do bi do kraja godine trebalo da dođu na dnevni red zakoni o nadležnostima i o finansiranju Vojvodine jer, kako je naveo, tu postoji docnja duga sedam-osam godina. Pastor je naveo da nije od presudne važnosti da li će inicijator zakona biti Pokrajinska skupština ili Republička vlada.
Zakon o finansiranju Vojvodine predviđen je Ustavom Srbije, a krajnji rok za njegovog donošenja bio je 2008. godine. Međutim, uprkos svim ranijim najavama resornih ministara u nekoliko mandata, predlog tog zakonskog akta nikada se nije našao na dnevnom redu Narodne skupštine, a svoje pravo predlaganja zakonskih rešenja nije iskoristila ni Skupština Vojvodine. U svim ranijim mandatima dalje od formiranja radnih grupa za izradu nacrta zakona o finansiranju nije se stiglo i tako nije jasno ni definisano tih sedam odsto, koliko po Ustavu pripada Vojvodini iz buyeta Republike.
Na čemu je Pastor zasnivao svoj optimizam kada je rekao da bi do kraja godine trebalo da dođu na dnevni red zakoni o nadležnostima i finansiranju Vojvodne? Na koalicionom sporazumu koji je SVM prošle godine potpisao sa Srpskom naprednom strankom, koja je, kako je to Pastor u ranijim izjavama za štampu gotovo uvek naglašavao, korektan koalicioni partner i ispunjava preuzete obaveze. Deo koalicionog sporazuma između SVM-a i SNS-a je i rok za donošenje zakona o finansiranju.
„Tu zajednički preuzetu obavezu oročili smo do kraja 2017. godine pa se nadam da ćemo u ovoj godini pristupiti tom poslu i okončati ga“, naveo je Pastor, dodavši „da je bitno da u izradi tog zakona učestvuju predstavnici pokrajinskog i republičkog nivoa vlasti.“
Podsetimo, prošle jeseni, prilikom zajedničke sednice Republičke i Pokrajinske vlade u Novom Sadu, i tadašnji premijer a sadašnji predsednik Srbije Aleksandar Vučić je najavio donošenje tog zakona, iako ga, kako je dodao, drugi nisu doneli. Tom prilikom nije precizirao rok donošenja zakona, ali je naveo da Pokrajina dobija sedam odsto rashoda iz državnog buyeta, dodavši da se Pokrajinska vlada bavi razvojnim programima i nema obaveze da isplaćuje penzije i plate u javnom sektoru.
E. Marjanov
Mnogobrojni kapitalni projekti
U međuvremenu, mnoge kapitalne projekte u Vojvodini zajedno finansiraju Republika, Pokrajina i Grad Novi Sad. Takavi primeri su „Žeželjev” most, Fruškogorski koridor, Subotičko narodno pozorište, zaobilaznica odnosno „ipsilon krak” kod Subotice, izgradnja nove zgrade RTV-a i B i C bloka Kliničkog centra Vojvodine... Za Pokrajinsku vladu, kako je najavio Igor Mirović, sada najvažnija tema je B i C blok Kliničkog centra. Tom poslu, kako je rekao, pristupiće se u drugoj polovini godine, ili najkasnije u prvoj polovini sledeće, jer je i tu došlo do značajnog napretka.
„Očekujemo u septembru, po najavama, tender za izvođača radova, tu će biti mnogo posla - očekuje nas nabavka opreme i to je sada tema za velika razmišljanja za dobru pripremu“, naveo je on. „Dao sam nalog saradnicima da stupe u kontakt s Ministarstvom zdravlja da vide šta je neophodno već sada u pripremi nabavke. Uzor nam je Niš jer je tu gotovo na kraju novi objekat, u toku je nabavka najsavremenije opreme. Želimo i mi na taj način da obezbedimo novac i da o tome više bude reči“, istakao je predsednik Pokrajinske vlade.