Мировић: Прво утврдити спектар надлежности Војводине
Да ли ће Војводина до краја године добити закон о финансирању? Председник Покрајинске владе Игор Мировић изјавио је да се непрекидно разговара о потребама Војводине, али није говорио и о томе када би тај закон могао бити донет.
Он је, одговарајући на питање новинара, рекао да то зависи од предлагача, Народне скупштине и стања у укупним јавним финансијама.
„Као економиста, мислим да је боље имати закон који прецизно уређује и даје механизме за вишегодишњи развој Војводине него га немати, као што је сада случај“, рекао је Мировић.“Да ли ће закон бити донет, и када, зависи пре свега од предлагача закона, од Народне скупштине, и од укупног стања у јавним финансијама, које су нарушене у периоду од 2008. до 2012. године. Сада корак по корак излазимо из црног биланса јавних финансија јер је потребно да кроз уређене јавне финансије на националном нивоу предвидимо механизам за додатно финансирање потреба Војводине.“
Он је казао и да је пре закона о финансирању битно утврдити читав спектар надлежности Војводине.„Не бих да дајем рокове и да обећавам оно што није у мојој надлежности, али очекујемо разговор на ту тему и свакодневно разговарамо о потребама које Војводина има“, казао је он.
Финансирање Војводине у прошлости је често било тема, нарочити приликом усвајања buyеta Покрајине, а недавно ју је поново актуелизовао председник Скупштине Војводине и лидер Савеза војвођанских Мађара Иштван Пастор. Он је у интервју за „Новости” изјавио до би до краја године требало да дођу на дневни ред закони о надлежностима и о финансирању Војводине јер, како је навео, ту постоји доцња дуга седам-осам година. Пастор је навео да није од пресудне важности да ли ће иницијатор закона бити Покрајинска скупштина или Републичка влада.
Закон о финансирању Војводине предвиђен је Уставом Србије, а крајњи рок за његовог доношења био је 2008. године. Међутим, упркос свим ранијим најавама ресорних министара у неколико мандата, предлог тог законског акта никада се није нашао на дневном реду Народне скупштине, а своје право предлагања законских решења није искористила ни Скупштина Војводине. У свим ранијим мандатима даље од формирања радних група за израду нацрта закона о финансирању није се стигло и тако није јасно ни дефинисано тих седам одсто, колико по Уставу припада Војводини из buyеta Републике.
На чему је Пастор заснивао свој оптимизам када је рекао да би до краја године требало да дођу на дневни ред закони о надлежностима и финансирању Војводне? На коалиционом споразуму који је СВМ прошле године потписао са Српском напредном странком, која је, како је то Пастор у ранијим изјавама за штампу готово увек наглашавао, коректан коалициони партнер и испуњава преузете обавезе. Део коалиционог споразума између СВМ-а и СНС-а је и рок за доношење закона о финансирању.
„Ту заједнички преузету обавезу орочили смо до краја 2017. године па се надам да ћемо у овој години приступити том послу и окончати га“, навео је Пастор, додавши „да је битно да у изради тог закона учествују представници покрајинског и републичког нивоа власти.“
Подсетимо, прошле јесени, приликом заједничке седнице Републичке и Покрајинске владе у Новом Саду, и тадашњи премијер а садашњи председник Србије Александар Вучић је најавио доношење тог закона, иако га, како је додао, други нису донели. Том приликом није прецизирао рок доношења закона, али је навео да Покрајина добија седам одсто расхода из државног buyеta, додавши да се Покрајинска влада бави развојним програмима и нема обавезе да исплаћује пензије и плате у јавном сектору.
Е. Марјанов
Многобројни капитални пројекти
У међувремену, многе капиталне пројекте у Војводини заједно финансирају Република, Покрајина и Град Нови Сад. Такави примери су „Жежељев” мост, Фрушкогорски коридор, Суботичко народно позориште, заобилазница односно „ипсилон крак” код Суботице, изградња нове зграде РТВ-а и Б и Ц блока Клиничког центра Војводине... За Покрајинску владу, како је најавио Игор Мировић, сада најважнија тема је Б и Ц блок Клиничког центра. Том послу, како је рекао, приступиће се у другој половини године, или најкасније у првој половини следеће, јер је и ту дошло до значајног напретка.
„Очекујемо у септембру, по најавама, тендер за извођача радова, ту ће бити много посла - очекује нас набавка опреме и то је сада тема за велика размишљања за добру припрему“, навео је он. „Дао сам налог сарадницима да ступе у контакт с Министарством здравља да виде шта је неопходно већ сада у припреми набавке. Узор нам је Ниш јер је ту готово на крају нови објекат, у току је набавка најсавременије опреме. Желимо и ми на тај начин да обезбедимо новац и да о томе више буде речи“, истакао је председник Покрајинске владе.