Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Kandić: Priča o ustavnom položaju dobar izgovor za nerad

12.04.2015. 21:42 21:21
Piše:

– Socijaldemokratska partija Srbije, koja je opoziciona u Skupštini Vojvodine, smatra da pokrajinski i lokalni izbori treba da budu održani zajedno i što ranije.

Izborna kampanja stranke Rasima Ljajića počinje skupom u Sremskoj Mitrovici 19. aprila – najaljuje u razgovoru za „Dnevnik” poslanik SDPS-a u Skupštini Vojvodine Uroš Kandić.

Po njegovoj oceni, u prilog što ranijem raspisivanju pokrajinskih izbora ide pre svega to što nema ozbiljnog rada ni u Pokrajinskoj vladi ni u parlamentu jer sve je u funkciji održavanja vladajuće većine.

Po vašoj oceni, šta su najveći problemi Vojvodine?

– Problemi s kojima se susreću građani Vojvodine su identični onima koji muče ljude u ostalim delovima Srbije. To su ekonomske prilike i nezaposlenost. S tim što bi Vojvodina trebalo da bude u nešto povoljnijoj situaciji jer ima velike mogućnosti za razvoj poljoprivrede, što se ne bi moglo reći za sve krajeve naše zemlje. Nažalost, svedoci smo nedovoljne iskorišćenosti tog potencijala pa se dešava da bar sedam-osam vojvođanskih opština spada u red najnerazvijenih u državi.

Kako bi vaša stranka rešila taj problem?

– Potrebno je sasvim drugačije definisati prioritete. Više nikada ne sme da se ponovi sumnja da pokrajinska administracija deli kredite koji se završavaju u partijskim kasama ili da finansira projekte koji lepo zvuče, ali ničemu ne koriste. Treba ulagati u poljoprivredu, infrastrukturu, škole, bolinice... tamo gde će biti od koristi svim građanima Vojvodine.

Da li je ustavni položaj Vojvodine zadovoljavajući?

– Često slušamo priče da su nadležnosti Vojvodine skučene i nedovoljne, a trenutno se ne koriste čak ni sve mogućnosti koje pruža Ustav Republike Srbije. Mislim da je priča o ustavnom položaju Pokrajine dobar izgovor za nerad onih koji je potežu.

Kao poslanik SDPS-a u Skupštini Vojvodine, kako biste ocenili rad Pokrajinske vlade u proteklom mandatu?

– Pokrajinska vlada se uglavnom bavi sama sobom i veliki deo vremena provodi tražeći način da nekako izgura mandat do kraja. Tu više nema ni dovoljno legitimiteta ni dovoljno kapaciteta za rešavanje životnih problema građana. To ljudi osete i potrebno je što pre raspisati pokrajinske izbore.

Da li ih treba raspisati zajedno s lokalnim izborima do kraja godine, ili treba sačekati kraj punog mandata do maja naredne godine?

– SDPS je spreman za izbore, kad god oni budu raspisani. Naravno, kao stranci opozicionoj u pokrajinskoj skupštini, odgovaralo bi nam da budu održani što pre. Mi kampanju počinjemo na skupu u Sremskoj Mitrovici 19. aprila, na kojem će govoriti i predsednik stranke Rasim Ljajić. Najbolje bi bilo da lokalni i pokrajinski izbori budu održani istog dana jer tako izbegavamo duple troškove i dva izborna ciklusa u nekoliko meseci.

Kako ocenjujete atmosferu u Skupštini Vojvodine?

– Pokrajinska skupština u poslednje vreme više podseća na pijacu nego na parlament. To ne treba da vam kaže niko sa strane, dovoljne su reči predsednika Skupštine gospodina Ištvana Pastora sa sednice kada je krajem prošle godine rekonstruisana Pokrajinska vlada. Ozbiljnog rada tu nema, sve je u funkciji održavanja vladajuće većine.

Šta mislite koji su pravi razlozi neprihvatanja tradicionalnih simbola Pokrajine?

– Reč je o predizbornom pozicioniranju pojedinih stranaka. Ne mogu da shvatim da su simboli Majske skupštine iz 1848. godine prihvatljivi za Savez vojvođanskih Mađara, a nisu, recimo, za Demokratsku stranku.

Da li nacionalnim manjinama treba omogućiti polaganje prijemnog ispita na Univerzitetu u Novom Sadu na maternjem jeziku?

– U pokrajinskim institucijama su u službenoj upotrebi, osim srpskog, i slovački, rumunski, mađarski, hrvatski i rusinski jezik. Srbija je, po ocenama međunarodnih institucija, najdalje od svih zemalja odmakla u poštovanju prava nacionalnih manjina. Zato ne vidim zbog čega bi bilo uskraćeno polaganje prijemnog ispita na Univerzitetu u Novom Sadu na maternjem jeziku.

Eržebet Marjanov

Zakon o finansiranju sačekaće novi saziv

Dobili ste Nacrt zakona o finansiranju Vojvodine, koji je pripremila Pokrajinska vlada. Kako biste ocenili taj dokument?

– Zakon o finansiranju AP Vojvodine mora biti usvojen u Narodnoj skupštini Republike Srbije. S obzirom na to da u njegovoj izradi nisu učestvovale i stranke koje su u opoziciji Pajtićevoj vladi, a čine vladajuću većinu na republičkom nivou, jasno je da od toga nema ništa. Mislim da će taj zakon morati da sačeka novi saziv pokrajinskog parlamenta i u njegovoj izradi bi trebalo da učestvuju sve poslaničke grupe. 

Piše:
Pošaljite komentar