Кандић: Прича о уставном положају добар изговор за нерад
– Социјалдемократска партија Србије, која је опозициона у Скупштини Војводине, сматра да покрајински и локални избори треба да буду одржани заједно и што раније.
Изборна кампања странке Расима Љајића почиње скупом у Сремској Митровици 19. априла – најаљује у разговору за „Дневник” посланик СДПС-а у Скупштини Војводине Урош Кандић.
По његовој оцени, у прилог што ранијем расписивању покрајинских избора иде пре свега то што нема озбиљног рада ни у Покрајинској влади ни у парламенту јер све је у функцији одржавања владајуће већине.
По вашој оцени, шта су највећи проблеми Војводине?
– Проблеми с којима се сусрећу грађани Војводине су идентични онима који муче људе у осталим деловима Србије. То су економске прилике и незапосленост. С тим што би Војводина требало да буде у нешто повољнијој ситуацији јер има велике могућности за развој пољопривреде, што се не би могло рећи за све крајеве наше земље. Нажалост, сведоци смо недовољне искоришћености тог потенцијала па се дешава да бар седам-осам војвођанских општина спада у ред најнеразвијених у држави.
Како би ваша странка решила тај проблем?
– Потребно је сасвим другачије дефинисати приоритете. Више никада не сме да се понови сумња да покрајинска администрација дели кредите који се завршавају у партијским касама или да финансира пројекте који лепо звуче, али ничему не користе. Треба улагати у пољопривреду, инфраструктуру, школе, болинице... тамо где ће бити од користи свим грађанима Војводине.
Да ли је уставни положај Војводине задовољавајући?
– Често слушамо приче да су надлежности Војводине скучене и недовољне, а тренутно се не користе чак ни све могућности које пружа Устав Републике Србије. Мислим да је прича о уставном положају Покрајине добар изговор за нерад оних који је потежу.
Као посланик СДПС-а у Скупштини Војводине, како бисте оценили рад Покрајинске владе у протеклом мандату?
– Покрајинска влада се углавном бави сама собом и велики део времена проводи тражећи начин да некако изгура мандат до краја. Ту више нема ни довољно легитимитета ни довољно капацитета за решавање животних проблема грађана. То људи осете и потребно је што пре расписати покрајинске изборе.
Да ли их треба расписати заједно с локалним изборима до краја године, или треба сачекати крај пуног мандата до маја наредне године?
– СДПС је спреман за изборе, кад год они буду расписани. Наравно, као странци опозиционој у покрајинској скупштини, одговарало би нам да буду одржани што пре. Ми кампању почињемо на скупу у Сремској Митровици 19. априла, на којем ће говорити и председник странке Расим Љајић. Најбоље би било да локални и покрајински избори буду одржани истог дана јер тако избегавамо дупле трошкове и два изборна циклуса у неколико месеци.
Како оцењујете атмосферу у Скупштини Војводине?
– Покрајинска скупштина у последње време више подсећа на пијацу него на парламент. То не треба да вам каже нико са стране, довољне су речи председника Скупштине господина Иштвана Пастора са седнице када је крајем прошле године реконструисана Покрајинска влада. Озбиљног рада ту нема, све је у функцији одржавања владајуће већине.
Шта мислите који су прави разлози неприхватања традиционалних симбола Покрајине?
– Реч је о предизборном позиционирању појединих странака. Не могу да схватим да су симболи Мајске скупштине из 1848. године прихватљиви за Савез војвођанских Мађара, а нису, рецимо, за Демократску странку.
Да ли националним мањинама треба омогућити полагање пријемног испита на Универзитету у Новом Саду на матерњем језику?
– У покрајинским институцијама су у службеној употреби, осим српског, и словачки, румунски, мађарски, хрватски и русински језик. Србија је, по оценама међународних институција, најдаље од свих земаља одмакла у поштовању права националних мањина. Зато не видим због чега би било ускраћено полагање пријемног испита на Универзитету у Новом Саду на матерњем језику.
Ержебет Марјанов
Закон о финансирању сачекаће нови сазив
Добили сте Нацрт закона о финансирању Војводине, који је припремила Покрајинска влада. Како бисте оценили тај документ?
– Закон о финансирању АП Војводине мора бити усвојен у Народној скупштини Републике Србије. С обзиром на то да у његовој изради нису учествовале и странке које су у опозицији Пајтићевој влади, а чине владајућу већину на републичком нивоу, јасно је да од тога нема ништа. Мислим да ће тај закон морати да сачека нови сазив покрајинског парламента и у његовој изради би требало да учествују све посланичке групе.