Janković: Nemamo objedinjenu bazu podataka o diskriminaciji
BEOGRAD: U Srbiji još ne postoji objedinjena baza podataka o diskriminaciji, iako institucija Poverenika za zaštitu ravnopravnosti daje godinama preporuke da se ona izradi, izjavila je danas poverenica Brankica Janković.
Janković kaže da Poverenik u okviru redovnog godišnjeg izveštaja o stanju u oblasti ravnopravnosti daje preporuke i navodi da postoji potreba da se vodi evidencija na centralnom nivou.
"Takva baza podataka ne postoji i to otežava praćenje diskriminacije i merenje efekata mera koje se sprovode u cilju njenog smanjenja", navela je Janković na konferenciji "Jačanje ljudskih prava i suzbijanje diskriminacije osetljivih grupa kroz podršku implementaciji antidiskriminacionog pravnog okvira".
Janković je navela da podaci na osnovu broja pritužbi pokazuju da je diskriminacija najprisutnija na tržištu rada.
"Ne treba da imamo nijedan slučaj diskriminacije, ali to je teško postići. Ne postoji država u kojoj se ne krše ljudska prava, ali diskriminaciju treba da svedemo na najmanju moguću meru", kaže poverenica.
Na konferenciji Poverenika za zaštitu ravnopravnosti predstavljeni su rezultati projekta "Jacanje ljudskih prava i suzbijanje diskriminacije osetljivih grupa kroz podršku implementacije antidiskriminacionog pravnog okvira" koji je namenjen utvrđivanju indikatora diskriminacije u Srbiji za tri društvene grupe: žene, osobe sa fizičkim invaliditetom i stariji.
Poverenica Brankica Janković istakla je da je projekat obezbedio dobar alat za efikasniju borbu protiv diskriminacije, što je potvrdila i zamenica ambasadora Velike Britanije Trejsi Galager.
Galager je rekla da je unapređenje ljudskih prva i suzbijanje diskriminacije složen i dugotrajan zadatak, ali da želi da veruje da je ostvaren napredak u toj oblasti, bez ozbira na prepreke.
Rezultati projekta su ukazali na to da su osobe sa invaliditetom u najvećoj meri susreću sa diskriminacijom na tržištu rada, ali je diskriminacija česta i na osnovu pola i uzrasta.
Diskriminacija osoba sa invaliditetom je, kako su pokazali rezultati, dodatno izražena u odnosu na pružanje prilike da učestvuju u intervjuima za posao. Oni su čak sedam puta ređe pozivani na intervjue za posao u odnosu na ostale osobe, pokazali su rezultati projekta.
Diskriminacija je isto tako prisutna u oblasti obrazovanja, života u zajednici i zdravstvu, te upravo ove oblasti treba da budu prioriteti u borbi protiv ove izuzetno loše pojave.
Projekat su podržale javne ličnosti iz sveta sporta, kulture i umetnosti: Aja Jung, Vlasta Velisavljević, Mirjana Karanović, Tihomir Stanić, Tamara Grujić, Borislava Perić, Tanja Petrović i Bojan Perić.