Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Fabrici uručio godišnji izveštaj EK o Srbiji

29.05.2019. 16:14 16:20
Piše:
Foto: Sem Fabrici uručio je danas premijerki Srbije Ani Brnabić Godišnji izveštaj Evropske komisije o Republici Srbiji Foto: Tanjug/video

BEOGRAD:  Šef delegacije Evropske unije u Srbiji Sem Fabrici uručio je danas premijerki Srbije Ani Brnabić Godišnji izveštaj Evropske komisije o Republici Srbiji. 

Uručivanju izveštaja u Vladi Srbije prisustvovala je i ministarka za evropske integracjie Jadranka Joksimović.

Brnabić, Fabrici i Joksimović će posle sastanka održati konferenciju za medije.

 

EK očekuje angažman u oblasti vladavine prava, dijalog s Prištinom

 

BRISEL: Evropska komisija i u najnovijem, ovogodišnjem Izveštaju o napretku Srbije ponovo konstatuje da naša zemlja mora da učini mnogo više u oblasti vladavine prava, te da je, istovremeno, neophodno hitno postići pravno obavezujući sporazum o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, što je prusdno za napredak obe strane na evropskom putu. 



Srbija je umereno pripremljena i postigla je izvestan napredak u pregovorima, suština je Izveštaja EK.



Komisija je, istovremeno, istakla da srpska ekonomija i uloga Beograda u regionu nastavljaju da daju pozitivne rezulate. 



Opšta ocena Evropske komisije jeste da će brzina sprovođena refomi u oblasti vladavine prava biti presuda za dinamiku procesa pristupanj Srbije EU.



Da bi održala ravnotežu u svojim pregovorima o članstvu Srbija bi posebnu pažnju u narednom periodu trebalo da obrati na nezavisnosti pravosuđa, borbu protiv korupcije, slobodu medija, kao i rešavanju slučajeva organizovanog kriminala u samoj zemlji, ocenjuju u Briselu. 



Izveštaj EK kao i obično počinje delom koji se odnosi na političke kriterijume, pri čemu se konstatuje nedostatak prostora za adekvatnu međustranačku debatu u zemlji u cilju stvaranja širokog pro EU konsenzusa neophodnog za nastavak puta Srbije ka EU. 



Evropska komisija konstatuje i bojkot rada Parlamenta od strane nekih opozicionih partija kao i proteste koima se zahteva sloboda medija i slobodni i pošteni izbori. 



Shodno tome, vlasti u Srbiji se pozivaju da se pozabave preporukama o izborima koje su identifikovali međunarodni posmatrači. 



U oblasti javne uprave Srbija pokazuje umereni stepen pripremljenosti pri ćemu se navodi da su usvojeni ovi zakoni i postignut napredak u oblasti pružanja usluga.



Izvešataj o napretku Srbije u prethodnoj godini konstatuje da je srpski pravosudni sistem dostigao određeni nivo napretka i pripremeljenosti ali i da političku uticaj na sudstvo ostaje zabrinjavujući. 



”U toku je proces ustavne reforme, čiji je cilj usklađivanje Ustava sa evropskim standardima za pravosuđe. Nakon usvajanja ustavnih amandmana, sistem za imenovanje i ocenjivanje sudija i tužilaca treba da se revidira kako bi se omogućila imenovanja na osnovu zasluga”, navodi se u oceni EK. 



U oblasti borbe protiv korupcije Srbija beleži ograničen napredak uz konstataciju da korupcija preovladava u mnogim oblastima.



Istovremeno, Evropska komisija potvrđuje da Srbija ima određeni nivo pripremljenosti i pokazuje napredak u borbi protiv organizovanog kriminala.



Ovogodišnji izveštaj konstatuje da je zakonodavni i institucionalni okvir za poštovanje osnovnih prava u velikoj meri uspostavljen u Srbiji.



Naglašava se da su usvojene izmene i dopune zakonodavnog okvira vezanog za nacionalne manjine i da se očekuje efikanija primena zakona i politka u ovoj oblasti. 



Komisija ocenjuje da u Srbiji nije postignut dovoljan napredak u pogledu slobode izražavanja i da to predstavlja ozbiljnu zabrinutost. 



Od Srbije se očekuje i pojače mere za zaštitu prava lica koja se suočavaju sa diskriminacijom, uključujući LGBTI osobe, osobe sa invaliditetom, osobe sa HIV / AIDS-om i druge ugrožene pojedince.



Srbija je i ove godine pozitivno ocenjena za svoju ulogu u regionu i predasnost dobrim bilateralnim odnosima sa drugim zemljama iz procesa proširenja i susednim državama -članicama EU. 



”Što se tiče normalizacije odnosa sa Kosovom, Srbija je ostala uključena u dijalog i pokazala suzdržanost u svom odgovoru na uvođenje taksi. Međutim, Srbija treba da uloži značajne napore, posebno u svojim međunarodnim odnosima, da uspostavi povoljno okruženje za zaključivanje pravno obavezujućeg sporazuma sa Kosovom”, navodi se u izveštaju Komisije i dodaje da je takav sporazum hitan i presudan da bi Srbija i Kosovo mogli napredovati na svom evropsko putu. 



Komisija je zadovoljna načinom na koji Srbija nastavlja da upravlja migracionim pitanjima, ali i podseća na neophodnost poštovanja obaveze readmisije državljana trećih zemalja prema Sporazumu o readmisiji između EU i Srbije i uzdržavanja od daljeg odstupanja od vizne politike EU. 



Kada je u pitanju ekonomija Evropska komisija konstatuje određeni napredak Srbije i umerenu pripremljenost za razvoj funkcionalne tržišne ekonomije. 



”Veća fiskalna prilagođavanja tokom prethodnih godina značajno su poboljšala održivost duga. Stabilnost finansijskog sektora je sačuvana i performanse tržišta rada su poboljšane sa izuzetkom stope aktivnosti mladih, koja je opala”, navodi se u izvešataju 



Komsija konstatuje da su velike strukturne reforme javne uprave, poreske uprave i državnih preduzeća napredovale polako, a da je privatni sektor i dalje nedovoljno nerazvijen i ometan slabostima u vladavini prava i sprovođenju poštene konkurencije. 



Konstatuje se da je Srbija je postigla određeni napredak i da je umereno spremna da se nosi sa pritiskom konkurencije i tržišnim snagama unutar Unije. 



”Struktura privrede se poboljšala, a ekonomska integracija sa EU ostala je visoka”, stojiu izvešataju. 



Srbija je, prema oceni Evroske komisije nastavila da radi na usklađivanju svog zakonodavstva sa pravnim tekovinama EU. 



Ocenjuje se da zemlja ima dobar nivo pripremljenosti u nekim oblastima kao što su pravo privrednih društava, intelektualna svojina, transportna politika, nauka i istraživanje, obrazovanje i kultura i običaji. 



”U oblastima kao što su javne nabavke, statistika, spoljni odnosi, socijalna politika i zapošljavanje, monetarna politika i finansijske usluge, Srbija je umereno pripremljena. Srbija je nastavila sa dobrim napretkom u poljoprivredi i usklađivanju sa transportnim pravnim tekovinama EU, dok je u oblasti energetike zabilježen ograničen napredak. Područja politike životne sredine i klimatskih promena tek treba da dobiju adekvatnu pažnju”, navodi se u Izvešataju. 



Ovogodišnji izveštaj o napretku Srbije u procesu evrointegracija konstatuje u svom zaključku da Srbija mora prioritetno da pozabaviti pitanjima neusklađenosti sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju, posebno u vezi sa kontrolom državne pomoći, fiskalnom diskriminacijom uvezenih alkoholnih pića i ograničavanjem konkurencije u platnom sistemu zasnovanom na karticama. 



”Srbija treba da postepeno uskladi svoju spoljnu i bezbednosnu politiku sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom Evropske unije u periodu do pristupanja”, zaključuje se u izvešataju Kosmije. 

 

Piše:
Pošaljite komentar
Fabrici: Najbolje za Srbiju da Evropa ostane otvorena

Fabrici: Najbolje za Srbiju da Evropa ostane otvorena

27.05.2019. 08:32 08:35
Fabrici: Ovaj put vodi Srbiju i region u EU

Fabrici: Ovaj put vodi Srbiju i region u EU

18.05.2019. 22:04 22:05
Fabrici: Ukidanje taksi pa nastavak dijaloga

Fabrici: Ukidanje taksi pa nastavak dijaloga

10.05.2019. 10:47 10:49