Da li i Novom Sadu treba srpsko-ruski humanitarni centar?
Za utorak, 8. maj, sazvana je 21. sednica Skupštine Vojvodine s osam tačaka dnevnog reda, među kojima je i inicijativa poslaničke grupe Srpske radikalne stranke o otvaranju srpsko-ruskog humanitarnog centra u Novom Sadu.
Ukoliko bi takvu inicijativu podržali poslanici pokrajinskog parlamenta, Srbija bi, posle Niša, dobila i drugi centar tog tipa.
Inicijativa je ušla u skupštinsku proceduru na osnovu Poslovnika vojvođanskog parlamenta. Naime, po članu 133 Poslovnika, „predlog za donošenje odluke, preporuke, zaključaka i drugih akata može podneti nadležni odbor, poslanička grupa, Pokrajinska vlada, skupština lokalne samouprave s teritorije AP Vojvodine, najmanje 15.000 birača s prebivalištem na teritoriji AP Vojvodine”. Poslanička grupa SRS-a za inicijativu o otvaranju srpsko-ruskog humanitarnog centra u Novom Sadu prikupila je više od 30.000 potpisa građana Vojvodine i na osnovu toga je donela svoj predlog zaključaka koji je 7. februara predala Skupštini.
Prostorni plan i sporazum
Na sednici Skupštine Vojvodine su na dnevnom redu i predlozi pokrajinskih skupštinskih odluka o donošenju prostornog plana područja posebne namene zaštićenih prirodnih dobara „Okanj bara” i „Rusanda”, kao i o izmeni Pokrajinske skupštinske odluke o osnivanju Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode. Pred poslanicima je i Predlog sporazuma između vlade Arhangeljske oblasti u Ruskoj Federaciji i AP Vojvodine o trgovinskoj, naučno-tehnološkoj, socijalnoj i humanitarnoj saradnji s Predlogom zaključaka. Poslanici će razmatrati i izveštaje o upravljanju javnom svojinom Vojvodine za 2017. godinu i o prošlogodišnjem radu, finansijskom poslovanju i završnom računu Fonda za pružanje pomoći izbeglicama, prognanim i raseljenim licima. Sednica Skupštine Vojvodine počinje u 10 sati.
„Srpska radikalna stranka je mišljenja da je Autonomnoj Pokrajini Vojvodini potreban jedan ozbiljan i savremen centar za hitne intervencije u slučaju vanrednih okolnosti – požara, poplava, elementarnih nepogoda, po uzoru na onaj koji već postoji u Nišu“, izjavio je tada novinarima šef poslaničke grupe SRS-a Đurađ Jakšić. „Ukoliko bude političke volje u Skupštini Vojvodine, učinili bismo prvi korak ka realizaciji ideje da Vojvodina dobije jedan takav centar u saradnji s bratskom Ruskom Federacijom.“
Sudbina predloga zaključaka radikala zavisi od toga da li će ga podržati vladajuća koalacija koju čine SNS, SVM i SPS s koalicionim partnerom JS-om. O toj inicijativi nismo uspeli da dobijemo komentar od SNS-a, koji je stožer vladajuće koalicije, ali podsećamo na stav predsednika Pokrajinske vlade Igora Mirovića, visokog funkcionera SNS-a, koji je početkom marta na pitanje novinara ocenio da je inicijativa politikantska jer je centar u Nišu sasvim dovoljan. Taj centar, rekao je Mirović, tehnički je sposoban da u slučaju kriznih situacija pomogne i u Vojvodini.
E. Marjanov