Centralna manifestacija Dana sećanja na stradalnike Oluje u B.Palanci
U Bačkoj Palanci u subotu, 4. avgusta, održaće se centralna državna manifestacija Dana sećanja na sve Srbe stradale i prognane u akciji „Oluja”.
Manifestacija će se održati na prostoru Sportsko-rekreacionog centra „Tikvara”, odnosno stadionu ovdašnjeg Fudbalskog kluba „Krila Krajine”, a počeće u 20 sati. Najavljen je dolazak predstavnika državnog vrha i velikodostojnika Srpske pravoslavne crkve.
Program pod nazivom „’Oluja’ – zločin koji traje” organizuje se u spomen na više od 2.000 ubijenih i nestalih i preko 220.000 Srba koji su pre 23 godine proterani u hrvatskoj vojno-policijskoj akciji iz svojih domova na Baniji, Kordunu, u Lici i severnoj Dalmaciji.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je juče da ga proslava godišnjice „Oluje” u Hrvatskoj ni najmanje ne plaši, i dodao da će Srbi na ponosit i dostojanstven način obeležiti svoju tugu.
Naveo je da Srbi koji su tada izbegli nikada nisu krili svoje srpstvo i da su za sve to vreme, počev od 1995. godine, kada država Srbija nije bila uz njih, pokazivali veliku ljubav prema Srbiji.
– Žrtvovali su mnogo toga, ali su hteli da budu sa svojim narodom – kazao je Vučić. – Te 1995. godine nismo im kao država rekli – dobro došli, nego smo ih krili i terali. Ti ljudi zaslužuju našu ogromnu zahvalnost jer su pokazali veliku ljubav prema Srbiji.
Njihova deca su, dodao je, uzorni građani Srbije, razmišljau o svojoj deci u Srbiji, žive sa svojim narodom i s gorčinom i setom se sećaju onoga što su prošli, a da tada ni Srbija nije bila uz njih.
Komenatrisao je i posetu izraelskog predsednika Hrvatskoj, rekavši da ih je upozorio na to da ne manipulišu podacima iz Jasenovca, što, kako kaže, rade stalno.
Pošlogodišnja centralna komemoracija žrtvama „Oluje” održana je u Veterniku, a na njoj su, između ostalih, govorili predsednik Srbije Aleksandar Vučić, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik i patrijarh Srpske pravoslavne crkve Irinej.
Vučić je tom prilikom izjavio da ne postoji niko ko u sebi ima išta srpsko, a da nije tužan 4. i 5. avgusta.
Tada je istakao i da nijednu više „Oluju” srpski narod ne bi mogao preživeti, i dodao da Srbija ima snage da zaštiti svoj narod. Ukazao je na to da Srbija želi mir i saradnju sa svima po svim otvorenim pitanjima.
– Ne znam da li današnja Hrvatska ima snage da se suoči s rezultatom „Oluje'” ali zato Srbija ima snage da čitav svet svake godine podseća, kao što danas ima snage da zaštiti svoj narod i ne dozvoli progone – poručio je predsednik Srbije u Veterniku prošle godine.
Tom prilikom najavljeno je da će se taj datum svake godine obeležavati, uz podatke da je u „Oluji” uništeno 24.752 kuće, 410 zanatskih, 211 ugostiteljskih objekata, 172 zadružna doma, 56 zdravstvenih stanica. Takođe, uništeno je i oštećeno 78 pravoslavnih crkava, 920 spomenika, 181 groblje, opljačkano i oštećeno 29 muzeja...
Po podacima Dokumentaciono-informacionog centra „Veritas”, 4. avgusta 1995. godine oružane snage Republike Hrvatske, uz odobrenje i podršku NATO-a, u sadejstvu sa snagama Hrvatskog vijeća odbrane i Armije BiH, izvršile su agresiju na severnu Dalmaciju, Liku, Kordun i Baniju, odnosno na Srpsku Autonomnu Oblast Krajina, u sastavu tadašnje Republike Srpske Krajine.
Navodi se da je agresija izvršena uprkos činjenicama da je ta oblast bila pod zaštitom UN, pod nazivom sektori „Jug” i „Sever”, i da su predstavnici RSK-a dan pre u Ženevi i Beogradu prihvatili predlog Međunarodne zajednice o mirnom rešenju sukoba.
Protiv krajiških Srba (oko 230.000 žitelja s oko 30.000 vojnika) angažovano je oko 200.000 vojnika, od kojih je direktno u operaciji učestvovalo 138.500 pripadnika HV-a, MUP-a i HVO-a.
Već 5. avgusta ušli su u gotovo prazan Knin, dok je velika kolona Srba krenula ka Srbiji. Hrvatske trupe, za četiri dana akcije „Oluja” čitavu teritoriju koju je držala srpska samouprava stavili su pod svoju kontrolu. Republika Srpska Krajina prestala je da postoji.
Centar „Veritas” navodi i da je do 20. februara 2014. verifikovao 1.852 poginulih i nestalih lica, od kojih je do sada sahranjeno 930, dok se 922 lica još vode u kategoriji nestalih.
A. S. – M. DŽ.