Brnabić: Nezaposlenost u Srbiji prvi put ispod 10 odsto
RAŠKA: U prostorijama Omladinskog kluba za mlade u Raškoj danas je otvorena "Samousluga za mlade" čiji je cilj da nezaposlenim mladim osobama koje nisu u procesu školovanja na jednom mestu pruži sve informacije o dostupnim mogućnostima za njihovo aktiviranje.
Događaju je prisustvovala premijerka Srbije Ana Brnabić koja je rekla da je aktuelna vlada uradila puno na smanjenju nezaposlenosti u Srbiji, ali da ima još da se radi.
Nezaposlenost u našoj zemlji je 2012. godine bila više od 25 odsto, a sada je 9,5 odsto, precizirala je Brnabić i dodala da je prvi put nezaposlenost u Srbiji, od kada se meri, ispod deset odsto."To je veliki uspeh", istakla je premijerka, ali i dodala da je i dalje veliki problem nezapslenost mladih jer od ukupnog broja nezaposlenih u Srbiji više od 20 odsto su mladi.
Navela je da je to opet mnogo bolje nego što je bilo 2012. godine, ali da ne možemo biti zadovoljni.Zbog toga je, istakla je, vlada napravila čitav set mera koji se odnosi isključivo na mlade.Brnabić je navela da će sutra prisustvovati konferenciji o preduzetništvu i lansiranju nacionalnog takmičenja "Startuj legalno 2020" na kojoj će biti reči o svim podsticajima za mlade, ostvarenim rezultatima i daljim planovima.
Navela je da je potrebno uraditi mnogo više kako bi bila smanjena nezaposlenost mladih i kako mladi ne bi odlazili u inostranstvo.Brnabić je, između ostalog, navela da su od ove godine uvedene posebne poreske podsticaje za firme koje zapošljavaju mlade.
"Od ove godine, ukoliko kompanije zaposle nekog ko do tada nije imao posao, a to se pre svega odnosi na mlade, 2021. godine te kompanije će biti oslobođene 70 odsto plaćanja poreza na zaradu, u 2022. godini 65 odsto, a u 2023. godini 60 odsto", pojasnila je Brnabić.Premijerka je rekla da će vlada dati više nego ikada za zapošljavanje mladih kao podsticaj da otvore svoje kompanije.
Pomenula je i dualno obrazovanje koje, istakla je, za sada daje jako dobre rezultate.U školama koje učestvuju u programu dualnog obrazovanja čak 80 odsto učenika, nakon školovanja, ostaje kod poslodavca kod koga su bili na praksi.
"Usvojili smo Zakon o dualnom obrazovanju u visokoškolskim ustanovama i očekujem da će zaposlenost nakon obrazovanja biti mnogo veća u Srbiji, kao i da će biti mnogo bolja komunikcija i odnosi između naše prosvete i privrede", dodala je Brnabić.Navela je da je njena poseta Raški rezultat sastanka koji je imala na inicijativu Krovne organizacije mladih Srbije (KOMS) u Novom Sadu, u decembru prošle godine.
"Razgovarali smo o problemima mladih, šta vlada radi za njih, šta ne radimo dovoljno dobro. Bilo je tu dosta konstruktivnih kritika", rekla je premijerka i podsetila da joj je tom prilikom upućen poziv da poseti Rašku i vidi dobar primer kako lokalna samouprava treba da radi sa mladima.
Ona je u Raškoj obišla i kontrolnu zgradu i postrojenje u fabrici za preradu otpadnih voda.
Premijerka Ana Brnabić izjavila je danas da je vlada usvojila Predlog zakona o adresnom registru i izrazila nadu da će to rešenje biti usvojeno u parlamentu, na vanrednoj sednici, pre prolećnih izbora.Brnabić je u Raškoj podsetila da je vlada u prethodnom periodu sa RGZ-om i lokalnim samoupravama uradila elaborate za sve opštine i gradove što je za rezultat imalo 66.480 novih ulica.
"Kada smo otvorili pitanje da šaljemo ljudima dokumente na kućnu adresu videli smo da 50 odsto građana nema adekvatnu adresu. Tada smo uradili elaborate, ali to govori i koliko je Srbija bila zapuštena", rekla je Brnabić.Ona je izrazila zadovoljstvo zato što su građani vrlo brzo prihvatili elektronsku upravu, a zahvalila je i lokalnim samoupravama što su pokazale da su spremne da se menjaju.
"Mi smo i u okviru Kancelarije za informacione tehnologije i e-upravu otvorili kontakt centar za elektronske usluge kao što je e-beba, e-recept ili prijava i plaćanje poreza i imovine elektronski kako bismo pomogli lokalnim samoupravama, kao i za ukidanje pečata i oni to obilato koriste", rekla je ona.
Podsetila je da je od 1. juna 2017. godine uveden sistem razmene podataka između državnih organa i objasnila da od tada građani "ne izigravaju kurire državi"."Mi smo do sada imali preko 6,5 miliona informacija koje su automatski razmenjene. Preko 6,5 miliona papira nisu građani skupljali i donosili javnoj upravi", objasnila je Brnabić.
Brnabić je poručila da će građani sve više osećati koliko je država njima na usluzi.
RAŠKA: Premijerka Srbije Ana Brnabić obišla je danas kontrolnu zgradu i postrojenje u fabrici za preradu otpadnih voda u Raški, gde je poručila da vlada nastavlja sa projektima i ulaganjima u unapređenje životne sredine.Brnabić je istakla da vlada sistemski planira projekte zaštite i unapređenja životne sredine što pokazuje i projekat izgradnje postrojenja za preradu otpadnih voda u Raški.
Taj projekat, kako je pojasnila, finansiran je iz predpristupnih fondova EU, IPA 2013. godine. Vredan je više od šest miliona evra.Brnabić je zahvalila partnerima iz EU na finansiranju važnog projekta, te dodala da je sufinansiranje Srbije bilo 10 odsto u oblasti infrastrukturnih radova i 18 odsto u opremi.
"Nastavljamo sa projektima unapređenja i zaštite životne sredine, a jedan od fokusa je prečišćavanje i prerada otpadnih voda, kako bismo sačuvali naše reke za generacije koje dolaze", rekla je Brnabić.Ona je podsetila da je u razvojnom programu "Srbija 2025" planirano oko milijardu evra za investicije samo u kanalizacione mreže i sisteme za predadu otpadnih voda, što, kaže, potvrđuje sistemski pristup.
Kao još jednu važnu stvar, Brnabić je rekla da je u decembru vlada usvojila poziciju za pregovaračko poglavlje 27, koje se tiče zaštite životne sredine, i uputila je u Brisel.To poglavlje biće apsolutno najskuplje u celom našem predpristupnom procesu, podvukla je Brnabić.
"Nivo problema sa kojima se suočavamo, jer je Srbija bila zemlja koja je prethodnih godina imala mnogo prioritetnijih stvari, za sam život ljudi, najbolje pokazuje činjenica da je do sada Srbiji samo oko 10 odsto otpadnih voda imalo tretman", ukazala je Brnabić.
U tom smislu, navela je da joj je drago što je završeno prvo u nizu postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda u Raški i dodala da bi do kraja marta trebalo da bude završeno i postrojenje u Kruševcu u koje je uloženo 14 miliona evra.
Dodala je da je u decembru počela izgradnja postrojenja u Vranju, u koje se ulaže 12 miliona evra, te da su sledeći koraci i najveći projekti - priprema projektno-tehničke dokumentacije za postrojenje u Nišu, koje će koštati 60 miliona, Kragujevac, gde je završena studija izvodljivosti za postrojenje vredno 55 miliona evra, Čačak, vredan 22 miliona evra i najveće postrojenje u Beogradu, gde se završavaju pregovori o finansiranju.
"Idemo ozbiljno u ovaj posao, koji je veliki i kojim se nismo bavili generacijama, decenijama. Danas je Srbjia ekonomski i finansijski stabilnija, sposobna da se bavi problemom zaštite i unapređenja živnotne sredine", navela je Brnabić.
To su, kaže, stvari koje će suštinski promeniti Srbiju."To su skupe stvari, za koje je potrebna jača ekonomija i mi to danas imamo", dodala je Brnabić.
Dodala je da joj je drago što je poseta Raški i obilazak postrojenja za preradu otpadnih voda usledilo danas, kada je zaštita životne sredine aktuelna tema, te da se i danas pokazuje da se planira i radi u oblasti životne sredine i da će Srbija i u tom polju biti bolja u narednim godinama.
Postrojenje u Raški, sa premijerkom, obišli su i ministar zaštite životne sredine Goran Trivan, šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici i predsednik opštine Ignjat Rakitić.
Trivan je izrazio zadovoljstvo zbog uspešno završenog projekta kojim će biti obezbeđena čista pijaća voda i savremeni sanitarni uslovi za preko 16.000 građana u ovom području, i očuvanje vodotokova dragocenih srpskih reka Raške, Zapadne Morave i Ibra.
Ministar je ukazao da izgradnja postrojenja za preradu otpadnih voda u Raškoj predstavlja još jednu potvrdu značaja borbe za zdraviju i čistiju Srbiju, potvrdu podrške i pomoći Evropske unije Srbiji u postizanju evropskih ekoloških standarda, i rada Vlade koja je velikim brojem sistema za prečišćavanje otpadnih voda u investicionom planu potvrdila koliko veliki značaj pridaje ovom pitanju.
Trivan je najavio pomoć Ministarstva zaštite životne sredine, odnosno Vlade Republike Srbije u realizaciji još dva kapitalna investiciona projekta za izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda za područje Kopaonika i Jošaničke banje, što će dodatno doprineti unapređenju stanja životne sredine građana u ovom delu Srbije.
Ovo nije samo ideja, dodao je, mi već radimo na tome, ali u toku je i izgradnja još 20 postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda širom naše zemlje, naglasio je Trivan.
Fabrici je, izražavajući zadovoljstvo zbog efikasno i uspešno završenog zajedničkog projekta, istakao da problemi zagađenja životne sredine nisu specifičnost samo Srbije, već je to globalno urgentno pitanje, zbog čega je Evropa ustanovila zeleni dogovor koji će uskoro biti i zakonodavno formulisan, i uložiće blizu jedan trilion evra s ciljem da Evropa do 2050. godine bude neutralna po pitanju emisije ugljenika.
Fabrici je dodao da Evropska unija sličan zeleni dogovor izrađuje i za region čitavog Balkana, i izrazio očekivanje da će Srbija dati svoj doprinos u postizanju zajedničkih zelenih ciljeva.
Izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda bila je prioritet rukovodstva Opštine Raška, jer donosi dobrobit građanima Raške, i bolji kvalitet života, naglasio je predsednik opštine Raška Ignjat Raktić, ali ono ujedno predstavlja podsticaj našim sugrađanima da ostaju na svojim ognjištima boreći se zajednički za boljitak i napredak, saopštilo je resorno ministarstvo.