ZAVRŠAVA SE „NOVOSADSKO DEČJE LETO” Od pikada do škole glume
Manifestacija „Novosadsko dečje leto 10”, koja se održava pod sloganom „Dah planete, vapi dete” danas se završava.
Pozorišna predstava za decu „Moj drug policajac” održana je u Kulturnoj stanici „Eđšeg” (Antona Čehova 4), a nakon nje i kreativna radionica „Šašavi semafor”.
Zbog pandemije, sve radionice, od 7. do 26. septembra, uspešno su i nesmetano organizovane uz poštovanje odgovarajućih preventivnih mera. Tokom tri nedelje zabavno-edukativnih i sportskih programa koji su se odvijali na više lokacija širom Novog Sada, saradnici iz insititucija, udruženja i organizacija uveli su decu u svet ekologije, glume i sporta.
Svakog utorka i četvrtka u Vojvođanskoj pikado federaciji deca su imala priliku da od profesionalaca nauče osnove tog sporta. Predsednik Vojvođanske pikado federacije i jedan od osnivača pikado kluba „Black Code” Aco Babić rekao je da već četvrtu godina zaredom Vojvođanska pikado federacija sarađuje s Dečjim kulturnim centrom.
– Taj deo programa je bio za decu od osam do 14 godina i održavao se u našem edukativnom centru – rekao je Babić. – Mi kreiramo dosta novih igara, i to je deci interesantno jer je tu uključena određena vrsta socijalizacije. Kada primetimo da neka deca nisu uključena u društvo onako kako bi trebalo, formiramo ekipe da se što pre uključe i obično se desi da oni budu najbolji i najprecizniji u pikadu.
Vojvođanska pikado federacija u sklopu svog godišnjeg programa tehničkog rada ima obavezni edukativni program, odnosno rad s decom. Ove godine, i pored pandemije, prijavilo se mnogo dece, ali manje u odnosu na prethodne godine. S obzirom na to da se radi u zatvorenom prostoru, deca su podeljena, tako da polovina bude napolju, a druga unutra, a bila su angažovana dva ili tri trenera, da bi se posvetili svakom detetu.
– Deca obično drže strelicu kao hemijsku olovku, što je pogrešno, a kada ih naučimo kako je pravilno, kako da je izbacuju, kakav stav im je potreban, položaj tela, ruke, i kada prođe ta dva sata treninga, imamo situaciju da se roditelji čude kada deca pogode sam centar – zaključio je Babić.
S druge strane, deca koja nisu bila zainteresovana za sport, mogla su uživati u drugim aktivnostima, među kojima je i škola glume. Deca različitih uzrasta mogla su se upoznati s elementima dikcije, scenskim pokretom i govorom. Pozorišni pedagog Severina Prostran Miletić kazala je da s polaznicima rade predstave prilagođene njihovom uzrastu, s mlađima bajke, a sa starijima priče o odrastanju.
– Predstava „Tinejdž stori: Istine o odrastanju”, koja govori o problemima mladih u prelaznom periodu života, komad je na kojem smo radili šest meseci, uključujući i onlajn probe – istakla je ona, i dodala da deca „žive” taj tekst i da je najbitnije da prenesu pravu poruku predstave.
Učenica Marija Dinić pohađa školu glume već četiri godine i kaže da voli to što radi.
– Bavljenje glumom mi je oduvek bilo želja i volela bih da mi to bude životni poziv – rekla je Marija. – U predstavi, čija se premijera bliži, reč je o četiri glavna lika koji se suočavaju sa svakodnevnim mladalačkim problemima i prate ih svađe s roditeljima, profesorima, kao i prve ljubavi.
Premijera predstave održaće se 2. oktobra u Arhivu muzeja Vojvodine i predstavlja krunu višemesečnog rada ove glumačke škole.
D. Dacin
T. Vučinović