ЗАВРШАВА СЕ „НОВОСАДСКО ДЕЧЈЕ ЛЕТО” Од пикада до школе глуме
Манифестација „Новосадско дечје лето 10”, која се одржава под слоганом „Дах планете, вапи дете” данас се завршава.
Позоришна представа за децу „Мој друг полицајац” одржана је у Културној станици „Еђшег” (Антона Чехова 4), а након ње и креативна радионица „Шашави семафор”.
Због пандемије, све радионице, од 7. до 26. септембра, успешно су и несметано организоване уз поштовање одговарајућих превентивних мера. Током три недеље забавно-едукативних и спортских програма који су се одвијали на више локација широм Новог Сада, сарадници из инсититуција, удружења и организација увели су децу у свет екологије, глуме и спорта.
Сваког уторка и четвртка у Војвођанској пикадо федерацији деца су имала прилику да од професионалаца науче основе тог спорта. Председник Војвођанске пикадо федерације и један од оснивача пикадо клуба „Блацк Цоде” Ацо Бабић рекао је да већ четврту година заредом Војвођанска пикадо федерација сарађује с Дечјим културним центром.
– Тај део програма је био за децу од осам до 14 година и одржавао се у нашем едукативном центру – рекао је Бабић. – Ми креирамо доста нових игара, и то је деци интересантно јер је ту укључена одређена врста социјализације. Када приметимо да нека деца нису укључена у друштво онако како би требало, формирамо екипе да се што пре укључе и обично се деси да они буду најбољи и најпрецизнији у пикаду.
Војвођанска пикадо федерација у склопу свог годишњег програма техничког рада има обавезни едукативни програм, односно рад с децом. Ове године, и поред пандемије, пријавило се много деце, али мање у односу на prеthodnе године. С обзиром на то да се ради у затвореном простору, деца су подељена, тако да половина буде напољу, а друга унутра, а била су ангажована два или три тренера, да би се посветили сваком детету.
– Деца обично држе стрелицу као хемијску оловку, што је погрешно, а када их научимо како је правилно, како да је избацују, какав став им је потребан, положај тела, руке, и када прође та два сата тренинга, имамо ситуацију да се родитељи чуде када деца погоде сам центар – закључио је Бабић.
С друге стране, деца која нису била заинтересована за спорт, могла су уживати у другим активностима, међу којима је и школа глуме. Деца различитих узраста могла су се упознати с елементима дикције, сценским покретом и говором. Позоришни педагог Северина Простран Милетић казала је да с полазницима раде представе прилагођене њиховом узрасту, с млађима бајке, а са старијима приче о одрастању.
– Представа „Тинејџ стори: Истине о одрастању”, која говори о проблемима младих у прелазном периоду живота, комад је на којем смо радили шест месеци, укључујући и онлајн пробе – истакла је она, и додала да деца „живе” тај текст и да је најбитније да пренесу праву поруку представе.
Ученица Марија Динић похађа школу глуме већ четири године и каже да воли то што ради.
– Бављење глумом ми је одувек било жеља и волела бих да ми то буде животни позив – рекла је Марија. – У представи, чија се премијера ближи, реч је о четири главна лика који се суочавају са свакодневним младалачким проблемима и прате их свађе с родитељима, професорима, као и прве љубави.
Премијера представе одржаће се 2. октобра у Архиву музеја Војводине и представља круну вишемесечног рада ове глумачке школе.
Д. Дацин
Т. Вучиновић