Tragedija kod Beočina: Tinejdžer se utopio u Dunavu
Tinejdžer se kupao u reci s drugom (16) na potezu Stare plaže kada je iznenada potonuo i nije isplivao.
Kako je reporter „Dnevnika” saznao na licu mesta, drug s kojim je stradali tinejdžer bio na kupanju, u trenutku nesreće bio je na obali, dok je E. D. ostao u vodi i u jednom trenutku počeo da tone.
Istog momenta drug je uleteo u vodu i pokušao da ga spase, kažu očevici, i dodaju da ga je u jednom trenutku čak uhvatio za ruku.
Kupači koji su se u tom tragičnom trenutku zatekli u blizini, su takođe dotrčali do obale da pokušaju da pomognu, ali je momak već nestao ispod površine vode. Nekoliko njih je odmah i zaronilo u tom delu Dunava, ali nisu mogli da pronađu nesrećnog mladića.
Stric stradalog tinejdžera kaže da je E. D. bio divno dete, koje je mu je pomagalo u poljoprivrednim poslovima. Nažalost, kobnog jučerašnjeg dana nisu otišli da rade. Živeo je s ocem i braćom u četiri kilometra udaljenom naselju Šljivik.
Na lice mesta odmah je upućen ronilački tim Žandarmerije koji traga za telom nesrećnog tinejdžera.
U Srbiji ima na stotine neuređenih kupališta, koja predstavljaju veliku opasnost, a građani nisu svesni toga koliko su divlje plaže opasne. Kobni mogu da budu nagla promena dubine, otpad u vodi, virovi, struje…
Da su divlje plaže veoma opasne potvrdio je za „Dnevnik” i Goran Radivojević iz Udruženja spasilaca na vodi Vojvodine, istakavši da divlje plaže nisu bezbedne jer nemaju ograničenu zonu za bezbedno kupanje, službe spasavanja i prve pomoći, ni obezbeđen prilaz za hitnu medicinsku pomoć, zbog čega nose veći rizik od utapanja u odnosu na javno kupalište.
Na njima nema spasilačke službe pa je samim tim smanjena mogućnost da će neko uočiti potencijalnog davljenika, kaže Goran Radivojević, i dodaje da posetioci divljih plaža sami mogu proceniti rizik kojem se izlažu.
Kako dadaje, što je mesto na kojem se kupaju nepristupačnije, to je rizik veći jer će u slučaju nezgode službe hitne pomoći imati problem da stignu do njega i na vreme pomognu.
Takođe, mesta koja su manje posećena, manje su i bezbedna, i to uglavnom važi za otvorene vode. Rizik varira u odnosu na vodostaj i promenu konfiguracije terena, ukazuje Radivojević.
Podsetimo, na početku kupališne sezone zamenik komandanta Ronilačke jedinice Žandarmerije Igor Grcić je apelovao na građane da ne koriste divlje plaže i da se na kupalištima ponašaju odgovorno: da se ne kupaju na neuređenim kupalištima, da u vodu ne ulaze nepripremljeni i pod dejstvom alkohola, a poseban apel je uputio roditeljima – da maloletnu decu ne puštaju u vodu bez nadzora.
Svake godine Ministarstvo unutrašnjih poslova poziva građane da se ponašaju odgovorno jer smo i prethodnih godina bili svedoci nemilih događaja da je određeni broj građana stradao na kupalištima.
E. D.