Uvek uz grad-pobratim
razgovarali s predsednicom gradskog parlamenta Jelenom Crnogorac. Delegaciju iz Britanije predvodili su počasni građani Novog Sada bračni par Dajana i Piter Bekli.
Nakon što je poželela dobrodošlicu Englezima, koji, kako je rekla, neguju višedecenijsku iskrenu i prijateljsku saradnju Noriča i Novog Sada, predsednica Skupštine grada istakla je da njihovo izuzetno angažovanje dokazuje da suštinu svake saradnje čine pojedinici.
– Građani Noriča u mnogo prilika dokazali su se kao pravi prijatelji Novosađana, kako u teškim trenucima, kada smo bili pod sankcijama, tako i u onim lepim momentima – podsetila je Jelena Crnogorac. – Društvo je bilo veoma aktivno u prikupljanju humanitarne pomoći, pomoći za Školu „Milan Petrović”, ostvarena je saradnja foto-kino klubova iz dva grada, saradnja muzičkih škola, Rotari klubova, a festival „Egzit“ ugostio je umetnike iz Noriča, i obrnuto. Organizovali su i letnje kampove za srednjoškolce, upriličene su izložbe umetnika iz Novog Sada i Noriča, a novosadska „Sambamnsa“ učestvovala je i na defileu povodom izbora gradonačelnika Noriča.
Piter Bekli je u kraćem razgovoru za „Dnevnik“ pojasnio kako je došlo do saradnje dvaju gradova u kojoj je uloga Društva prijateljstva ogromna.
– Veza između dva grada traje više od 50 godina – kazao je Bekli. – Moja žena je pre 28 godina došla u Novi Sad preko razmene studenata, dovevši svoje studente. Našla je mnogo zajedničkog ovde i oboje smo se uključili u odnos gradova-pobratima. Učestvovali smo i u prvim fazama formiranja Društva prijateljstva „Norfolk/Norič – Novi Sad“, koja je dobrovoljna organizacija koja podržava zvanično bratimljenje Novog Sada i Noriča. Neizbežno je da lokalne vlasti imaju ograničene resurse za održavanje bratimljenja i ne mogu uvek da za te namene izdvoje novca koliko bi želele. U Engleskoj volonterski sektor prilično često preuzima deo uloge civilnih vlasti. Tako smo i mi na sebe preuzeli deo aktivnosti u odnosu dva grada-pobratima. Norič podržava naše aktivnosti, ali sam ne može da pomaže kao što je to radio ranije jer svi patimo od ekonomskih problema.
Na pitanje da li građani Noriča znaju za Novi Sad i kako ga percipiraju, odgovara:
– Svuda je situacija ista. Ljudi žive svoje živote na svoj način i kad ih ponekad pitamo da li znaju za Novi Sad, često dobijemo negativan odgovor. Zato smo i preuzeli smo i tu ulogu, da približimo Novi Sad građanima Noriča. Što se tiče podmlatka, teško je naći mlade članove jer mladi troše ogromno vreme pokušavajući da žive, podižu porodice. To pada na nas koji imamo vremena, ali pokušavamo da privučemo nove članove i aktivno ih uključimo u ono što radimo – zaključio je Bekli.
Kako su juče naglasili, Berklijevi su ovoga puta više u jednoj opuštenoj poseti, dok za drugi deo godine nameravaju da ponovo u Novi Sad donesu pomoć, ali i da su sada kupili beletrsitiku na engleskom jeziku, koja će biti podarena Gradskoj biblioteci, dok će donacija Školi „Milan Petrović“, prikpljena na humanitarnom božićnom koncertu, biti namenjena kupovini papira koji omogućava da se odštampani delovi nakon zagrevanja ispupče i omogućuju slabovidim osobama da znaju šta je nacrtano ili napisano.
– Sve te aktivnosti čine nas pomalo umornima, ali bez obzira na to, nastavljamo rad. Imamo iskrenu želju da nastavimo jer osećamo da nam je to postaloa navika, i to dobra navika – istakao je Bekli.
Njegova supruga Dajana prenela je pozdrave predsednika Društva Daglasa Andervuda i njegove supruge Sandre, i navela neke od aktivnosti u koje je uključeno i Društvo prijateljstva.
– Dobro se razvija saradnja KC NS-a i Noriča, gde je boravila delegacija Kulturnog centra da bi prikupila iskustva koje smo stekli priklikom kandidature Noriča za Evropsku prestonicu kulture – naglasila je Dajana Bekli. – Ugovoren je i nastup novosadskog yez trija „Maja Misti“ na noričkom yez festivalu, a nastavljamo saradnju i s MŠ „Isidor Bajić“.
Ona je iznela i detalje kako je došlo do novog poklona Gradskoj biblioteci.
– Dve učenice „Jovine“ gimnazije tražile su noviju beletristiku na engleskom jeziku, ali osim stručnih knjiga, toga nije bilo u biblioteci. Devojke su napravile kraći spisak, s pedesetak naslova, i duži, s oko 200, koje su dostavile biblioteci. Taj problem je došao do nas, videli smo da imamo novca i kupili smo što novih, što polovnih knjiga koje ćemo u petak predati Gradskoj biblioteci – kazala je Dajana Bekli.
S. Krstić