Увек уз град-побратим
разговарали с председницом градског парламента Јеленом Црногорац. Делегацију из Британије предводили су почасни грађани Новог Сада брачни пар Дајана и Питер Бекли.
Након што је пожелела добродошлицу Енглезима, који, како је рекла, негују вишедеценијску искрену и пријатељску сарадњу Норича и Новог Сада, председница Скупштине града истакла је да њихово изузетно ангажовање доказује да суштину сваке сарадње чине појединици.
– Грађани Норича у много прилика доказали су се као прави пријатељи Новосађана, како у тешким тренуцима, када смо били под санкцијама, тако и у оним лепим моментима – подсетила је Јелена Црногорац. – Друштво је било веома активно у прикупљању хуманитарне помоћи, помоћи за Школу „Милан Петровић”, остварена је сарадња фото-кино клубова из два града, сарадња музичких школа, Ротари клубова, а фестивал „Егзит“ угостио је уметнике из Норича, и обрнуто. Организовали су и летње кампове за средњошколце, уприличене су изложбе уметника из Новог Сада и Норича, а новосадска „Самбамнса“ учествовала је и на дефилеу поводом избора градоначелника Норича.
Питер Бекли је у краћем разговору за „Дневник“ појаснио како је дошло до сарадње двају градова у којој је улога Друштва пријатељства огромна.
– Веза између два града траје више од 50 година – казао је Бекли. – Моја жена је пре 28 година дошла у Нови Сад преко размене студената, довевши своје студенте. Нашла је много заједничког овде и обоје смо се укључили у однос градова-побратима. Учествовали смо и у првим фазама формирања Друштва пријатељства „Норфолк/Норич – Нови Сад“, која је добровољна организација која подржава званично братимљење Новог Сада и Норича. Неизбежно је да локалне власти имају ограничене ресурсе за одржавање братимљења и не могу увек да за те намене издвоје новца колико би желеле. У Енглеској волонтерски сектор прилично често преузима део улоге цивилних власти. Тако смо и ми на себе преузели део активности у односу два града-побратима. Норич подржава наше активности, али сам не може да помаже као што је то радио раније јер сви патимо од економских проблема.
На питање да ли грађани Норича знају за Нови Сад и како га перципирају, одговара:
– Свуда је ситуација иста. Људи живе своје животе на свој начин и кад их понекад питамо да ли знају за Нови Сад, често добијемо негативан одговор. Зато смо и преузели смо и ту улогу, да приближимо Нови Сад грађанима Норича. Што се тиче подмлатка, тешко је наћи младе чланове јер млади троше огромно време покушавајући да живе, подижу породице. То пада на нас који имамо времена, али покушавамо да привучемо нове чланове и активно их укључимо у оно што радимо – закључио је Бекли.
Како су јуче нагласили, Берклијеви су овога пута више у једној опуштеној посети, док за други део године намеравају да поново у Нови Сад донесу помоћ, али и да су сада купили белетрситику на енглеском језику, која ће бити подарена Градској библиотеци, док ће донација Школи „Милан Петровић“, прикпљена на хуманитарном божићном концерту, бити намењена куповини папира који омогућава да се одштампани делови након загревања испупче и омогућују слабовидим особама да знају шта је нацртано или написано.
– Све те активности чине нас помало уморнима, али без обзира на то, настављамо рад. Имамо искрену жељу да наставимо јер осећамо да нам је то посталоа навика, и то добра навика – истакао је Бекли.
Његова супруга Дајана пренела је поздраве председника Друштва Дагласа Андервуда и његове супруге Сандре, и навела неке од активности у које је укључено и Друштво пријатељства.
– Добро се развија сарадња КЦ НС-а и Норича, где је боравила делегација Културног центра да би прикупила искуства које смо стекли прикликом кандидатуре Норича за Европску престоницу културе – нагласила је Дајана Бекли. – Уговорен је и наступ новосадског yез трија „Маја Мисти“ на норичком yез фестивалу, а настављамо сарадњу и с МШ „Исидор Бајић“.
Она је изнела и детаље како је дошло до новог поклона Градској библиотеци.
– Две ученице „Јовине“ гимназије тражиле су новију белетристику на енглеском језику, али осим стручних књига, тога није било у библиотеци. Девојке су направиле краћи списак, с педесетак наслова, и дужи, с око 200, које су доставиле библиотеци. Тај проблем је дошао до нас, видели смо да имамо новца и купили смо што нових, што половних књига које ћемо у петак предати Градској библиотеци – казала је Дајана Бекли.
С. Крстић