Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Udruženje „Mesto za mene” pomaže samohranim majkama

16.09.2020. 12:52 12:59
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

– Samohrane majke su veoma ranjiva kategorija našeg društva jer su žene osetljive tokom trudnoće, ali i pri samom porođaju, kao i tokom prve godine. To je jedna vrlo lepa, ali teška životna faza, a u takvim situacijama nemati ikoga da se pobrine za tebe je veoma teško – ističe za „Dnevnik” predsednica Udruženja građana „Mesto za mene” Vesna Radeka.

To novosadsko udruženje od 2004. godine pod imenom „Izaberi život” pomaže ženama koje su neplanirano ostale u drugom stanju, a koje su, bez podrške partnera ili svoje porodice, ipak odlučile da rode dete. Pre nekoliko meseci su promenili ime u „Mesto za mene”, no, kako kaže Vesna Radeka, zadaci udruženja ostali su isti i podrazumevaju besplatno savetovanje za žene i brojne humanitarne akcije pomoću kojih pomažu ženama da napune frižider, plate račune, kupe pelene, pričuvaju decu i drugo. Iza pomenutog udruženja stoje četiri žene koje su se za potrebe savetovanja u kriznim situacijama specijalizovale i edukovale, kako u Srbiji, tako i u inostranstvu.

– Počeli smo da delujemo kao savetovalište, ali vremenom smo uvidele da naše reči ohrabrenja treba da prate i dela, koja su počela darivanjem polovne garderobe, a onda i obezbeđivanjem pelena, mleka i drugih stvari za bebe – navodi Vesna Radeka. – Najvažniji od svega je osećaj kod žena da nisu same, da imaju kome da se obrate kada im nešto nedostaje, kada nemaju osnovne stvari za život ili kada im se nešto pokvari u kući. Tada se mi angažujemo da nađemo osobu koja im može pomoći.

Nakon 16 godina rada, Vesna Radeka ističe da su s mnogim ženama ostale u divnim odnosima te da je nekoliko puta bila i kuma na venčanjima. Osim toga, članice njihovog udruženja su često zadužene za doček mame i bebe nakon izlaska iz porodilišta, kada se trude da cvećem, balonima, osmehom i zagrljajem barem malo nadomeste podršku i ljubav koju u tom trenutku nemaju od svojih najbližih. Ipak, nekada ni to nije dovoljno jer se dešava da žene kojima pomažu nemaju gde da žive ili žive u veoma lošim uslovima, zbog čega je Udruženje „Mesto za mene” pre pet godina pokrenulo projekat koji podrazumeva smeštaj za trudnice i majke s bebama.

– S projektom smeštaja smo počeli sasvim slučajno jer smo imali klijentkinju koja nije imala kud pa smo onda mi pokušali da nađemo stan za nju jer je, osim bebe na putu, imala i malu devojčicu – napominje Vesna Radeka. – Stan iznajmljujemo uvek za dve žene s decom, zbog kapaciteta stana koji nađemo, a tokom ovih pet godina primili smo deset žena, od kojih se neka zadržala nekoliko meseci, dok su neke žene ostale i duže od godinu. Jednom nedeljno im odnosimo namirnice, a pomažemo im ponekad i u traženju posla, obuka ili u doškolovanju da bismo im pomogli da izađu iz tog kruga nemoći.

Zbog sve većeg broja žena kojima je pomoć potrebna, kao i zbog poteškoća sa zakupodavcima pri izdavanju stanova, članice tog udruženja su započele projekat kojim planiraju da otvore mali materinski dom. Za tu ideju kupljen je plac u Rumenki, a u planu je izgradnja kuće dovoljne za šest žena s decom. Vesna Radeka ističe da im je želja da materinski dom „Gnezdo za mame” funkcioniše u porodičnoj atmosferi, i dodaje da bi veći broj podsećao na instituciju. Ona navodi da bi materinski domovi mogli biti važan deo nacionalne strategije za podsticaj rađanja, i dodaje da postoji veliki problem u svesti naroda o životu nerođenog deteta.

– Naše udruženje je osnovano zato što je u Srbiji uobičajen stav da je abortus brzo, jeftino i lako rešenje u slučaju neplanirane trudnoće i da posledica nema, što uopšte nije istina – naglašava Vesna Radeka. – Žene se javljaju našem udruženju i nakon abortusa, iznenađene koliko pate i koliko im je teško zbog odluke koju su donele. Većina njih su već majke, i imale su priliku da vide ultrazvuk bebe u, recimo, 9. nedelji trudnoće. One imaju svest da je ipak u pitanju bilo okončanje života, ali su im se razlozi za abortus tada činili dovoljno dobrim razlozima, a niko ih nije upozorio na to da je mnogim ženama iskustvo abortusa psihološki i emotivno veoma teško iskustvo. Nedovoljno se u našem društvu razgovara o tim temama, i svakako je vreme da to počnemo jer mnogi stručnjaci tvrde da se godišnje izvede oko 150.000 abortusa, što je veoma velik broj jer se nama rodi oko 65.000 beba.

Kupljen je plac u Rumenki, a u planu je izgradnja kuće dovoljne za šest žena s decom

Savetnica Udruženja Vesna Nikolić za „Dnevnik” navodi da su najčešći problemi klijentkinja koje im se jave „pokidani” odnosi, dok Vesna Radeka dodaje da je tokom rada u tim okolnostima uvidela šta znači imati stabilnu porodicu i kakvu vrednost ima dobar odnos u porodici.

Počeli smo da delujemo kao savetovalište, ali vremenom smo uvidele da naše reči ohrabrenja treba da prate i dela, koja su počela darivanjem polovne garderobe, a onda i obezbeđivanjem pelena, mleka i drugih stvari za bebe (Vesna Radeka )

Kako pomoći ili potražiti pomoć?

Žene kojima je potrebna neka vrsta pomoći ili podrške koje nudi Udruženje „Mesto za mene” mogu se javiti na broj 064/2660-201, ili pronaħi dodatne informacije na istoimenom sajtu ili „Fejsbuk” profilu Udruženja. Isto tako mogu da postupe i sugrađani koji žele da na neki način pomognu samohranim majkama. Osim toga, Udruženje je pokrenulo i kampanju „Napuni flašicu, navijaj za život!”, čija zamisao je da se novčićima prikupljenim iz flašice koju sugrađani mogu dobiti u Udruženju (Kisačka 5/5), kupe pelene, hrana i kozmetika za bebe, kao i osnovne namirnice.


– Ako devojka ostane u drugom stanju, ona često, razmišljajući o tome da li da nastavi trudnoću ili da je prekine, razmišlja o kvalitetu veze u kojoj je i tome pridaje veoma velik značaj jer, ako vide da veza ne funkcioniše, manju šansu daju i detetu koje treba da se rodi, što ne bi trebalo da bude tako – kaže Vesna Nikolić. – Žene koje dođu u već podmakloj trudnoći, a koje su odlučile da rode, često imaju problema u odnosima sa svojom primarnom porodicom ili sa supružnikom, partnerom. Imali smo klijentkinje kojima je porodica sve te kod njih nije bilo pitanje da li će roditi, to se podrazumeva, iako nemaju najbolje uslove za život.

K. Ivković Ivandekić

Foto: Privatna arhiva

Piše:
Pošaljite komentar
Besplatna psihološka savetovališta za samohrane roditelje i decu

Besplatna psihološka savetovališta za samohrane roditelje i decu

06.09.2019. 11:50 11:54