U renoviranu zgradu Novkabela useliće se Schneider Electric Hub
Kompaniju Schneider Electric Hub u narednoj godini, bar što se tiče Novog Sada, očekuje važan događaj, a to je preseljenje u novi prostor – renoviranu zgradu „Novkabela“.
Kako za „Dnevnik“ kaže direktor Schneider electric Hub u Srbiji Dragoljub Damljanović, radi se o veoma značajnom projektu i to iz više razloga. Kod rekonstrukcije zgrade, korišćena su najsavremenija Šnajderova rešenja. Primenom tehnoloških rešenja i inovacija, poput najsavremenijih sistema za nadzor i upravljanje zgradama, nova zgrada biće „CO2 neutralna”.
- Schneider Eletric Hub okuplja više od 900 stručnjaka iz svih oblasti, a posebno iz oblasti energetike i računarstva. Kompletan tim koji radi u Novom Sadu , biće preseljen u novu zgradu, po okončanju svih radova - ističe Dragoljub Damljanović.
On objašnjava da će to ujedno biti i moderan poslovni prostor, zasnovan na Activity based workspace modelu, otvorenog tipa koji omogućava najbolje uslove za rad, zdravije i opuštenije okruženje, što opet potvrđuje planove kompanije da učvrsti poslovanje u Srbiji i nastavi da širi tim, u narednim godinama. Ono što je dodatno zanimljivo, jeste i to što će se koristiti modularno softversko rešenje zasnovano na cloud-u Planon Workplace Edition, podržano pametnim senzorima prisutnosti i senzorima koji prate ostale parametre okruženja. Ovaj softver obezbeđuje udobnost korisnika zgrade - praćenjem temperature, CO2, vlažnosti, svetlosti, buke, štetnih lako isparljivih organskih jedinjenja i nivoa radona. Implementacija ovakvih rešenja pomaže kompaniji da se ostvari najefikasnije korišćenje prostora i obezbedi bezbedno, zdravo i održivo okruženje za sve. Korišćenjem ovog softvera dobijaju se podaci i o iskorišćenosti prostora, kakvi su uslovi na radnom mestu, koje su zakazane rezervacije prostora i slično.
Savremena arhitektonska rešenja
Renovirani objekat u zgradi „Novkabela“ će imati i savremena arhitektonska rešenja, poput troslojne staklene fasade i atrijuma sa visokim i niskim zelenilom i japanskim vrtovima, kroz koje se obezbeđujuju dodatni izvori dnevne svetlosti, kao i posebno osmišljene oaze zelenila za odmor i rad. Enterijer kancelarijskog prostora podrazumeva veći komfor za zaposlene. Delom će se prostirati na galerijama, čime će očuvati karakter enterijera nekadašnje industrijske hale.
- Pored Šnajder rešenja iz domena energetske efikasnosti i upravljanja energijom, nova zgrada će biti kreirana i po principu Town Planning rekonstrukcije - princip kojim se preslikava planiranje urbanog pejzaža na organizaciju poslovnog prostora. To će biti naš grad u malom, koji će omogućiti prijatnu radnu atmosferu, kao i efikasniju saradnju timova. Rekonstruisana sa idejom da poštuje princip modernog, zelenog i održivog, nova zgrada je zapravo pandan osnovnim idejama kojima se Schneider Electric rukovodi u svom poslovanju. - kaže naš sagovornik.
Schneider Electric Hub je mesto na kome inženjeri iz oblasti energetike i računarstva razvijaju neke od najpoznatijih softvera na svetu, a Dragoljub Damljanović naglašava da pored ADMS i AGMS softvera, koji se razvijaju u Srbiji, otvaraju im se i nove mogućnosti, zahvaljujući tome što je Schneider Electric, kao sistem sa velikim brojem biznisa, zainteresovan da brojna rešenja razvija baš ovde, na našem tržištu. Ono što se prirodno nastavlja na softvere na kojima trenutno rade su, prema rečima našeg sagovornika, smart metering i srodna grid edge rešenja. Radi se o softverskim rešenjima za prikupljanje velikih količina informacija sa mernih uređaja na granici infrastrukturne mreže, na primer elektrodistributivne mreže, kao i iza merača protoka energije, zatim Grid Asset Management rešenja za praćenje i optimalno održavanje različitih ašet-a povezanih u infrastrukturnu mrežu, microgrid rešenja za optimalno upravljanje „malim“ elektroenergetskim mrežama koje mogu biti nezavisne ili priključene na distributivnu mrežu, kao i mnoga druga savremena softverska rešenja...
- Proširenjem softvera koji se razvijaju u Srbiji, nastavljamo da ulažemo u domaće tržište sa jasnom namerom da ovde ostajemo na duge staze. Proširenje portfolija utiče i na trend rasta broja zaposlenih u našoj kompaniji, što nas dodatno raduje - naglašava Damljanović.
Važno je istaći i saradnju kompanije sa fakultetima, koja traje već dugi niz godina i nastala je sa ciljem da se doprinese razvoju teorijskih i praktičnih znanja iz oblasti programiranja i matematike. U cilju promocije matematike i programiranja osnovana je je Fondacija „Centar za mlade talente“, koja ove godine slavi jubilarnih 10 godina postojanja. U okviru Fondacije, organizuje se potpuno besplatna obuka za osnovce i srednjoškolce iz ovih oblasti. Nastava se prvobitno održavala u učionicama Fondacije, a već školske 2016/17 uvedeni su i prvi online kursevi. Do sada je izvedeno preko 5.000 časova nastave, a programe je pohađalo više od 6.000 polaznika.
- Zahvaljujući programu stipendija razvili smo uspešnu saradnju sa tehničkim fakultetima u Novom Sadu i Beogradu. Kroz program stipendiranja, podržavamo studente tehničkih fakulteta, i to one najbolje, sa željom da ih dodatno motivišemo da budu proaktivni i uspešni tokom studiranja. Naši stipendisti, nakon studiranja, imaju mogućnost da se zaposle u našoj kompaniji. Do sada je u programu stipendiranja učestvovalo preko 700 studenata, dok je 300 bivših stipendista danas zaposleno, kod nas u Hub-u. Verujem da je to najbolji pokazatelj vrednosti našeg programa -kaže Dragoljub Damljanović.
Schneider Electric Hub nastavlja da se bavi istraživanjem, razvojem i softverskim inženjeringom u oblasti elektroenergetike. Fokusirani su na unapređenje modernih infrastrukturnih sistema, posebno iz oblasti energetike i računarstva. A kako ističu, najveća vrednost kompanije jeste ulaganje u zaposlene.
Aleksandra Brzak