У реновирану зграду Новкабела уселиће се Schneider Electric Hub
Компанију Schneider Елецтриц Хуб у наредној години, бар што се тиче Новог Сада, очекује важан догађај, а то је пресељење у нови простор – реновирану зграду „Новкабела“.
Како за „Дневник“ каже директор Schneider елецтриц Хуб у Србији Драгољуб Дамљановић, ради се о веома значајном пројекту и то из више разлога. Код реконструкције зграде, коришћена су најсавременија Шнајдерова решења. Применом технолошких решења и иновација, попут најсавременијих система за надзор и управљање зградама, нова зграда биће „ЦО2 неутрална”.
- Schneider Елетриц Хуб окупља више од 900 стручњака из свих области, а посебно из области енергетике и рачунарства. Комплетан тим који ради у Новом Саду , биће пресељен у нову зграду, по окончању свих радова - истиче Драгољуб Дамљановић.
Он објашњава да ће то уједно бити и модеран пословни простор, заснован на Activity басед workspace моделу, отвореног типа који омогућава најбоље услове за рад, здравије и опуштеније окружење, што опет потврђује планове компаније да учврсти пословање у Србији и настави да шири тим, у наредним годинама. Оно што је додатно занимљиво, јесте и то што ће се користити модуларно софтверско решење засновано на cloud-u Планон Workplace Едитион, подржано паметним сензорима присутности и сензорима који прате остале параметре окружења. Овај софтвер обезбеђује удобност корисника зграде - праћењем температуре, ЦО2, влажности, светлости, буке, штетних лако испарљивих органских једињења и нивоа радона. Имплементација оваквих решења помаже компанији да се оствари најефикасније коришћење простора и обезбеди безбедно, здраво и одрживо окружење за све. Коришћењем овог софтвера добијају се подаци и о искоришћености простора, какви су услови на радном месту, које су заказане резервације простора и слично.
Савремена архитектонска решења
Реновирани објекат у згради „Новкабела“ ће имати и савремена архитектонска решења, попут трослојне стаклене фасаде и атријума са високим и ниским зеленилом и јапанским вртовима, кроз које се обезбеђујују додатни извори дневне светлости, као и посебно осмишљене оазе зеленила за одмор и рад. Ентеријер канцеларијског простора подразумева већи комфор за запослене. Делом ће се простирати на галеријама, чиме ће очувати карактер ентеријера некадашње индустријске хале.
- Поред Шнајдер решења из домена енергетске ефикасности и управљања енергијом, нова зграда ће бити креирана и по принципу Town Planning реконструкције - принцип којим се пресликава планирање урбаног пејзажа на организацију пословног простора. То ће бити наш град у малом, који ће омогућити пријатну радну атмосферу, као и ефикаснију сарадњу тимова. Реконструисана са идејом да поштује принцип модерног, зеленог и одрживог, нова зграда је заправо пандан основним идејама којима се Schneider Елецтриц руководи у свом пословању. - каже наш саговорник.
Schneider Елецтриц Хуб је место на коме инжењери из области енергетике и рачунарства развијају неке од најпознатијих софтвера на свету, а Драгољуб Дамљановић наглашава да поред АДМС и АГМС софтвера, који се развијају у Србији, отварају им се и нове могућности, захваљујући томе што је Schneider Елецтриц, као систем са великим бројем бизниса, заинтересован да бројна решења развија баш овде, на нашем тржишту. Оно што се природно наставља на софтвере на којима тренутно раде су, према речима нашег саговорника, смарт метеринг и сродна грид edge решења. Ради се о софтверским решењима за прикупљање великих количина информација са мерних уређаја на граници инфраструктурне мреже, на пример електродистрибутивне мреже, као и иза мерача протока енергије, затим Грид Asset Манагемент решења за праћење и оптимално одржавање различитих ашет-а повезаних у инфраструктурну мрежу, мицрогрид решења за оптимално управљање „малим“ електроенергетским мрежама које могу бити независне или прикључене на дистрибутивну мрежу, као и многа друга савремена софтверска решења...
- Проширењем софтвера који се развијају у Србији, настављамо да улажемо у домаће тржиште са јасном намером да овде остајемо на дуге стазе. Проширење портфолија утиче и на тренд раста броја запослених у нашој компанији, што нас додатно радује - наглашава Дамљановић.
Важно је истаћи и сарадњу компаније са факултетима, која траје већ дуги низ година и настала је са циљем да се допринесе развоју теоријских и практичних знања из области програмирања и математике. У циљу промоције математике и програмирања основана је је Фондација „Центар за младе таленте“, која ове године слави јубиларних 10 година постојања. У оквиру Фондације, организује се потпуно бесплатна обука за основце и средњошколце из ових области. Настава се првобитно одржавала у учионицама Фондације, а већ школске 2016/17 уведени су и први онлине курсеви. До сада је изведено преко 5.000 часова наставе, а програме је похађало више од 6.000 полазника.
- Захваљујући програму стипендија развили смо успешну сарадњу са техничким факултетима у Новом Саду и Београду. Кроз програм стипендирања, подржавамо студенте техничких факултета, и то оне најбоље, са жељом да их додатно мотивишемо да буду проактивни и успешни током студирања. Наши стипендисти, након студирања, имају могућност да се запосле у нашој компанији. До сада је у програму стипендирања учествовало преко 700 студената, док је 300 бивших стипендиста данас запослено, код нас у Хуб-у. Верујем да је то најбољи показатељ вредности нашег програма -каже Драгољуб Дамљановић.
Schneider Елецтриц Хуб наставља да се бави истраживањем, развојем и софтверским инжењерингом у области електроенергетике. Фокусирани су на унапређење модерних инфраструктурних система, посебно из области енергетике и рачунарства. А како истичу, највећа вредност компаније јесте улагање у запослене.
Александра Брзак