U Novom Sadu obeležen Svetski dan zdrave hrane
Povodom obeležavanja Svetskog dana hrane, tim Savetovališta Doma zdravlja „Novi Sad” za mlade održao je u Računarskoj gimnaziji „Smart” predavanje o značaju pravilne ishrane.
S druge strane, đaci su pripremili zanimljive i poučne prezentacije na istu temu, a nova saznanja tokom dvočasa podelili su s drugarima iz klupe.
Članica tima Savetovališta za mlade Dragana Jerić kazala je da je ta ustanova Svetski dan hrane obeležila nizom radionica. Cilj akcije je bio da se podigne svest dece o značaju pravilne ishrane i fizičke aktivnosti.
„Osim ishrane, potrebno je da mladi obrate pažnju i na fizičku aktivnost, pre svega zbog nastanka masovnih nezaraznih bolesti poput gojaznosti, šećerne bolesti tipa dva i visokog krvnog pritiska“, objasnila je Dragana Jerić.
„Adolescenti žive brzo, što znači da neredovno jedu, da u toku dana imaju između jednog i sedam obroka, koji su bogati šećerima, mastima, solima, a siromašni vitaminima i mineralima.“
Po njenim rečima, kada se govori o fizičkoj aktivnosti, adolescenti smatraju da je dovoljno da se bavi nekim sportom. Ipak, prevideli su da je osnovni vid fizičke aktivnosti šetnja.
„Mladi kasno ležu i malo spavaju, ne izlaze da se igraju, niti idu u duge šetnje ili da voze bicikl“, naglasila je naša sagovornica, i zaključila da je porodica važna karika u zdravoj ishrani.
„Deca i adolescenti bi trebalo da se okupljaju na ručku i večeri i da se na taj način međusobno povezuju i pružaju podršku.“
Školski psiholog Ivana Ursić rekla je da su nastavnici s učenicima, u saradnji s timom iz Savetovališta, došli na ideju da se obeleži Svetski dan hrane.
„Organizovali smo javni dvočas i tim povodom deca su spremila pregršt edukativnog materijala u vidu prezentacija“, kazala je Ivana Ursić, i pojasnila da su deca učestvovala u kvizu u okviru kojeg je provereno njihovo opšte znanje o pravilnoj ishrani.
Učenici prve godine Računarske gimnazije „Smart” Milan Ićitović i Gojko Bajić bili su zaduženi da naprave zanimljivu prezentaciju za školske drugove, a odlučili su se da obrade temu „Pravilna ishrana i greške u ishrani”.
„Dok smo istraživali za prezentaciju, saznali smo mnogo novih informacija o tome na koji način nepravilna ishrana može narušiti zdravlje“, kazao je Milan, dok je Gojko dodao da ga je iznenadilo koliko mladi narušavaju zdravlje suvišnim unosom gazirnih i zaslađenih sokova, kao i čestom konzumacijom brze hrane.
Njih dvojica su se složili u tome da su predavanja poput tog uvek dobrodošla. Kako kažu, tinejyeri često nisu svesni toga da svakodnevno prave pogrešan izbor prilikom obroka i žive u zabludama koje često plasiraju društvene mreže.
Tekst i foto: S. Kovač