U karlovačkoj DONJOJ CRKVI u toku radovi na oltarskoj pregradi: IKONE I OPLATE DOBIJAJU NOVI SJAJ
Obnova ikonostasa Donje crkve u Sremskim Karlovcima ulazi u završnicu. Restauracija ikona i oplata oltarske pregrade s blagoslovom episkopa sremskog Vasilija poverena je bračnom paru Puletić, akademskoj slikarki Dragani i duborescu Aleksandru, koji su već ostavili svoj pečat po hramovima Srema i šire.
Prema rečima protojereja Slobodana Vujasinovića, starešine te sremskokarlovačke crkve, posvećene Svetim apostolima Petru i Pavlu, radovi su počelu u junu i sada se bliži njihov kraj.
– Završetkom restauracije ikonostasa zaokružiće se radovi u unutrašnjosti hrama – kaže otac Slobodan i napominje da je u prethodnom periodu uvedeno grejanje u crkvu, a nedavno su i elektrifikovana zvona. – Kada se stavi tačka na uređenje enterijera, posvetićemo se spoljašnjosti crkve, pre svega obnovi fasade. U prethodne dve godine obavljena je hidroizolacija presecanjem zidova, i po preporuci stručnjaka, ostavili smo ih da se osuše, pa ćemo ih, nadamo se, dogodine i okrečiti.
Prota Slobodan napominje da je prilikom hidroizolaterskih radova staza oko hrama popločana behatonom, a prethodno je postavljen i zalivni sistem za održavanje travnjaka. „Sečenje vlage“ i popločavanje staze finansirala je inđijska opština sa tri miliona dinara, a u plaćanju troškova restauracije i konzervacije ikonostasa pridružiće joj se i opština Ruma.
Akademičeski moler naslikao ikone
Crkva Svetih apostola Petra i Pavla, jedan od tri pravoslavna hrama u Sremskim Karlovcima, konačan arhitektonski oblik dobila je između 1808. i 1857. godine, ali prošlost i postojanje ove bogomolje sežu u daleki 16. vek. U to doba bila je mala građevina podno Magarčevog brega, a dokaz da je postojala je rukopisno Četvorojevanđelje, pisano 1559. godine, koje je pripadalo Donjoj crkvi. U istorijskim spisima navodi se da su je porušli Turci i da je na drugom mestu 1718. podignuta nova. Najstariji sačuvan opis hrama potiče iz 1733. godine, a u pitanju je Prolog za januar, februar i decembar, štampan u Moskvi. U spisima se pominje i da je crkva imala tri ikonostasa, od kojih se drugi nalazi u seoskoj crkvi u Sibaču.Sadašnja oltarska pregrada Donje crkve delo je drvorezbara Marka Vujatovića dok su ikone rad „akademičeskog molera“ Dimitrija Bratoglića. Među najznačajnije događaje u prošlosti Donje crkve svrstava se hirotonija Petra Prvog Petrovića 13. oktobra 1784. godine. Taj čin obavio je mitropolit Mojsije Putnik.
– U planu je i uređenje porte – napominje Vujasinović. – Nameravamo preuredimo portu u hortikulturnom pogledu i sagradimo palionicu sveća. Palionica će biti obliku kapelice - paraklisa, sagrađena od čvrstog materijala i biće posvećena Svetom Petru Cetinjskom. Već se javila Crnogorska vlada i izrazila nameru da finansira taj projekat. Idejni projekat je završen, očekuje se zatvaranje finansijske konstrukcije. Palionica, odsnosno kapelica će stilski biti u skladu sa crkvom.
Donja crkva je od postavljenja oca Vujasinovića za starešinu hrama pre bezmalo četiri godine otvorena ceo dan, tačnije od 9 do 18 sati. Uvedena su i svakodnevna večernja bogosluženja, koja su pre toga služena uoči nedelje. Večernje se služi u 17 sati, dok se subotom i veče pred praznike služi bdenije u 16.30 časova.
Z. Milosavljević