У карловачкој ДОЊОЈ ЦРКВИ у току радови на олтарској прегради: ИКОНЕ И ОПЛАТЕ ДОБИЈАЈУ НОВИ СЈАЈ
Обнова иконостаса Доње цркве у Сремским Карловцима улази у завршницу. Рестаурација икона и оплата олтарске преграде с благословом епископа сремског Василија поверена је брачном пару Пулетић, академској сликарки Драгани и дуборесцу Александру, који су већ оставили свој печат по храмовима Срема и шире.
Према речима протојереја Слободана Вујасиновића, старешине те сремскокарловачке цркве, посвећене Светим апостолима Петру и Павлу, радови су почелу у јуну и сада се ближи њихов крај.
– Завршетком рестаурације иконостаса заокружиће се радови у унутрашњости храма – каже отац Слободан и напомиње да је у prеthodnom периоду уведено грејање у цркву, а недавно су и електрификована звона. – Када се стави тачка на уређење ентеријера, посветићемо се спољашњости цркве, пре свега обнови фасаде. У prеthodnе две године обављена је хидроизолација пресецањем зидова, и по препоруци стручњака, оставили смо их да се осуше, па ћемо их, надамо се, догодине и окречити.
Прота Слободан напомиње да је приликом хидроизолатерских радова стаза око храма поплочана бехатоном, а prеthodno је постављен и заливни систем за одржавање травњака. „Сечење влаге“ и поплочавање стазе финансирала је инђијска општина са три милиона динара, а у плаћању трошкова рестаурације и конзервације иконостаса придружиће јој се и општина Рума.
Академически молер насликао иконе
Црква Светих апостола Петра и Павла, један од три православна храма у Сремским Карловцима, коначан архитектонски облик добила је између 1808. и 1857. године, али прошлост и постојање ове богомоље сежу у далеки 16. век. У то доба била је мала грађевина подно Магарчевог брега, а доказ да је постојала је рукописно Четворојеванђеље, писано 1559. године, које је припадало Доњој цркви. У историјским списима наводи се да су је порушли Турци и да је на другом месту 1718. подигнута нова. Најстарији сачуван опис храма потиче из 1733. године, а у питању је Пролог за јануар, фебруар и децембар, штампан у Москви. У списима се помиње и да је црква имала три иконостаса, од којих се други налази у сеоској цркви у Сибачу.Садашња олтарска преграда Доње цркве дело је дрворезбара Марка Вујатовића док су иконе рад „академическог молера“ Димитрија Братоглића. Међу најзначајније догађаје у прошлости Доње цркве сврстава се хиротонија Петра Првог Петровића 13. октобра 1784. године. Тај чин обавио је митрополит Мојсије Путник.
– У плану је и уређење порте – напомиње Вујасиновић. – Намеравамо преуредимо порту у хортикултурном погледу и саградимо палионицу свећа. Палионица ће бити облику капелице - параклиса, саграђена од чврстог материјала и биће посвећена Светом Петру Цетињском. Већ се јавила Црногорска влада и изразила намеру да финансира тај пројекат. Идејни пројекат је завршен, очекује се затварање финансијске конструкције. Палионица, одсносно капелица ће стилски бити у складу са црквом.
Доња црква је од постављења оца Вујасиновића за старешину храма пре безмало четири године отворена цео дан, тачније од 9 до 18 сати. Уведена су и свакодневна вечерња богослужења, која су пре тога служена уочи недеље. Вечерње се служи у 17 сати, док се суботом и вече пред празнике служи бденије у 16.30 часова.
З. Милосављевић