(FOTO) Drugi put u volonterskom kampu u Karlovcima BRITANKE PUNE ELANA UREĐUJU RIT
Na Starom Dunavu u Sremskim Karlovcima, u okviru volonterskog kampa „Wetlands conservation” ili „Sačuvajmo rit”, od 9. avgusta 16 devojaka između 15 i 18 godina iz Velike Britanije uređuje taj deo Koviljsko-petrovaradinskog rita, koji je pretrpeo znatnu štetu tokom superćelijskih oluja u julu.
Njihov zadatak je da uklone invazivno bilje i očiste prostor o kom više od deceniju brine Pokret gorana Vojvodine kroz različite aktivnosti, kako bi sačuvali i unapredili to područje i od njega napravili primamljivu eko-turističku destinaciju.
Ovo je drugi put da britanska organizacija „Girlguiding UK”, koja okuplja iskuljučivo devojke, pa čak i devojčice – izviđačice i radi na njihovom osnaživanju, uči timskom radu, liderstvu, praktičnim veštinama, samostalnosti, dovodi grupu svojih članica u Sremske Karlovce da pomognu lokalnoj zajednici. Za to zasluge pripadaju udruženju „Concordija” iz Velike Britanije, koje postoji od 1910. godine, i saradnji koju je uspostavilo pre više godina sa Pokretom gorana Vojvodine.
Prema rečima Aleksandra Šnura, koji je sa Anđelom Stokić kamp lider, devojke pre podne provode na terenu radeći i pritom veoma odgovorno pristupaju poslu, dok im je ostatak dana rezervisan za edukativne radionice, odmor, druženje i upoznavanje grada domaćina i okoline. Na radionicama uče o biljkama i pticama Koviljsko-petrovaradinskog rita i drugim prirodnim resurima Sremskih Karlovaca i Fruške gore.
Jedna od četiri liderke koje su došle sa britanskim tinejyerkama Sara Majls kaže da ova grupa, koja nosi naziv „Star 23”, nije dosad učestvovala na volonterskim kampovima, ali jeste prošla kroz druge vidove volontiranja u svojoj zemlji. Ona kaže da o Srbiji nisu znale mnogo pre dolaska. Poznato im je bilo da se srpska kultura razlikuje od njihove, kao i hrana kojom su sada, probavši je, sve oduševljene. Opčinjene su zajednicom u koju su stigle, gostoljubivošću, a naročito osobljem Ekološkog centra „Radulovački”, u kom su smeštene, zbog pomoći koju im pruža u poslu i drugim aktivnostima, pa im se čini da su deo istog tima.
Sedam devojaka prilikom susreta sa ekipom „Dnevnika” bilo je vrlo zainteresovano da iskaže svoje utiske o kampu, Sremskim Karlovcima i Srbiji, u kojoj nijedna dosada nije bila. Sve su iz različitih krajeva Midlenda i do sada se nisu dobro poznavale, ali ih je karlovački kamp međusobno zbližio.
Sedamnaestogodišnja Popi Hem iz Lestera kaže da joj je sve što je do sada videla fantastično. Posebno su je se dojmili ljudi koje je upoznala, za koje kaže da su divni. Eli Potamea (17) iz Northampšira priča da ju je u Sremske Karlovce na kamp dovela želja da se oduži izviđačkoj organizaciji za sve što joj je pružila. Drago joj je što je dobila priliku da mnogo toga sazna, a naročito što je upoznala puno ljudi. Njihovoj vršnjakinji Perl Erskin iz Voreka bila je želja da putuje i da upozna novu zemlju i kulturu. Za nekoliko dana boravka u Srbiji ustanovila je da se mnogo razlikuje od njene domovine, ali joj se veoma sviđa. Puno joj znači što volontira i što je doživela zahvalnost zajednice za ono što čini.
Kloi Lambart (16) iz Šropšira ističe da joj godi što lokalno stanovništvo primećuje i ceni njihov trud i zalaganje. Kaže da joj je drago što je došla u Srbiju i ističe da je oduševljena njenom lepotom, a naročito prirodom.
Osamnaestogodišnja Majela Rajholend iz Lestera priznaje da nije očekivala da će joj biti tako lepo u Sremskim Karlovcima i da joj pričinjava ogromno zadovoljstvo što je došla u kamp. Za ljude koje sreće i same Karlovce puna je hvale. Najdraže joj je ipak što iza sebe ona i njene drugarice izviđačice svojim radom ostavljaju vidljive rezultate.
Dolazak u Srbiju i Karlovce za Kloi Majnet (16) iz Vensburija bio je kao nešto što se dešava jednom u životu. Njena želja je bila da pomogne onima kojima je potrebno i to je postigla. Oduševljena je svime što je videla i doživela, a najviše što je isprobala srpsku kuhinju.
Nadia Tuati (15) iz Dezbera kaže da je bila zabrinuta pre dolaska, jer nije znala šta je u Karlovcima čeka, a posebno zbog posla kom nije bila vična. Međutim, čim je došla, svi strahovi su nestali. Uživa u svakom trenutku i srećna je što je u Karlovcima. Kao i svim devojkama i njoj znači što se uočava promena na prostoru na kom rade.
Boravak britanskih devojaka u Karlovcima i rad na Dunavcu završava se 19. avgusta. Posle ovog međunarodnog kampa u ritu sledi još jedan, ali nacionalni.
Z. Milosavljević