Turistički vodiči otkrivaju: Ovako se nekad prevozilo
– Novi Sad je kao Slobodan kraljevski grad počeo svoj razvoj nakon elibertacije, 1. februara 1748. godine, kada je u gradu živelo nešto više od 4.000 stanovnika, a vremenom grad raste i razvija se sve do Bune 1849. godine, kada je od preko 20.000 stanovnika ostalo svega par hiljada – tako priču o razvoju saobraćaja u Novom Sadu započinje turistički vodič Kristina Jekić i dodaje da se nakon Bune broj stanovnika povećava, kao i da niču nova naselja.
– Prvi podatak o jednoprežnim fijakerima u gradu potiče iz 1847. godine, a tek posle dve decenije, 1868. godine, Anton Karl iz Nađsentmikloša dobija dozvolu Magistrata da svojim fijakerima prevozi putnike po gradu – otkriva naša sagovornica. – Od tada broj fijakera na novosadskim ulicama konstantno raste, pa je 18 godina kasnije izdato 70 dozvola za jednoprežne i 15 dozvola za dvoprežne fijakere.
Kako Kristina Jekić navodi, prevoz fijakerom bio je jako značajan, pa je početkom 20. veka donet i Pravilnik koji se bavio kočijašima, fijakerima i saonicama, po kome kočijaš nije mogao biti mlađi od 16 godina, morao je biti trezven, imati iskustvo u upravljanju zapregom i dobro poznavati grad, dok su kočije i saonice su morale biti uredne, zimi su konji morali oko vrata imati zvonce i praporce, a u gustoj magli moglo se voziti samo sa upaljenim fenjerima.
– Za dolazak u grad koristila se železnica, a glavna je bila „Pešta – Zemun“, dok su bočne su bile od Novog Sada prema Somboru, Senti i Titelu – objašnjava naša sagovornica. – Svi vozovi su stizali u grad ujutru, a već u ranim popodnevnim časovima su se vraćali nazad. Takođe, bio je razvijen i brodski saobraćaj, pa je „Mađarska lađa“ između Vukovara i Novog Sada je stizala u grad oko 8, a u 13 časova se vraćala nazad za Vukovar, dok su veliki brodovi iz Pasave i Galaca u Novi Sad stizali nizvodno i uzvodno naizmenično, svakog drugog dana.
Krajem osamdesetih godina 19. veka pokreće se inicijativa za uspostavljanje efikasnog javnog prevoza, priča naša sagovornica. Grupa građana iz Temišvara je ponudila Gradu izgradnju pruge kojom bi saobraćali tramvaji sa konjskom vučom, ali je komisija od 10 članova odustala od ponude, tako da u Novom Sadu nisu postojali tramvaji sa konjskom vučom, već omnibusi – dvoprežna kola za šest i više putnika, koji su uvedeni u saobraćaj 1901. godine.
– Gradnja pruge za za električni tramvaj za liniju A „Centar – Futoški put“ i liniju B „Centar – Temerinska ulica“, čiju gradnju je odobrilo Ministarstvo trgovine Austro-Ugarske u januaru 1909. godine, se otegla, pa je električni tramvaj predat Gradu 30. septembra 1911. godine – priča Jekić. – Uz saglasnost Ministrastva trgovine Ugarske, staranje i dalji razvoj novosadskog tramvajskog saobraćaja 1912. godine preuzima „Novosadsko električno d.d." koje je bilo dužno da za pokretanje putničkih kola koristi električnu energiju, a za vuču tereta konjsku. Trebalo je da obezbedi i table za označavanje pravca kretanja, a tramvaji nisu smeli prevoziti pijane i osobe „prljave spoljašnosti“. Ubrzo nakon uspostavljanja električnog tramvajskog saobraćaja, došlo je do prvih primedbi, pošto su smatrani opasnim po stanovništvo, jer su se vrlo često dešavale nesreće zbog kretanja taljiga i pešaka po pruzi.
Fijaker, znak otmenosti
– Voziti se fijakerom na železničku ili brodsku stanicu ili doći odande pred kuću fijakerom bilo je za stare Novosađane znak otmenosti, kao što je bilo otmeno i unajmiti nosača da nosi prtljag za sitne novce – rekla je Kristina Jekić. – Fijakeri su i nakon 1911. godine bili omiljeno prevozno sredstvo ne samo Novosađana, već i ljudi sa strane.
Tridesetih godina 20. veka postojalo je 88 javnih fijakera i 125 ličnih, a osnovano je i Udruženje fijakerista koji su imali svoju slavu – Svetog Iliju. Tog dana su svečano obučeni, sa svojim suprugama odlazili u kafanu „Maroš“ gde je nakon redovne godišnje skupštine priređivana zabava kojoj su prisustvovali i brojni zvaničnici.
Prema rečima naše sagovornice, pruga je rekonstruisana između dva svetska rata, a nakon velikih oštećenja tokom Drugog svetskog rata, tramvajski prevoz je delimično obnovljen, a potom i ukinut 1958. godine. Kada je 1929. godine postao centar Dunavske banovine, Novi Sad počinje ubrzano da se razvija, pa Municipalni odbor grada donosi odluku o kupovini tri autobusa, te je takav način saobraćaja uspostavljen 9. novembra 1931. godine.
– Prva linija saobraćala je od aerodroma Jugovićevo do Rokove crkve u Petrovaradinu, a kako se autobusi sve više koriste, uspostavljaju se nove linije i kupuju nova vozila – objašnjava Kristina Jekić. – Autobusi su na početku bili mali, sa najviše 24 mesta za putnike, ali kako raste broj građana koji koriste javni prevoz počinju da se stvaraju gužve, te u vozila ulazi i dvostruko veći broj putnika od dozvoljenog, zbog čega je čak i policija reagovala kako bi sprečila nerede nastale zbog velike navale na vozila.
Prvo taksi stajalište kod “Carice Jelisavete”
Svega pet godina nakon što se pojavio prvi automobil u Novom Sadu, od 1910. godine Varoško artersko kupatilo je imalo svoj automobil sa kondukterom Imreom Lednickim.
– Prvo taksi stajalište bilo je ispred hotela „Carica Jelisaveta“ gde su bila parkirana dva „opela“ koja su retko saobraćala, a sa pojavom jeftinijih automobila kao što su „reno“ i „citroen“ cena vožnje postaje pristupačnija, pa pred Prvi svetski rat taksi vozila imaju više posla – kazala je Jekić. – Ubrzo nastaje i prvo Udruženje taksista koje je vrlo brzo ukinuto. Međutim od tridesetih godina, uprkos još uvek visokoj ceni prevoza, broj taksista raste.
Gradsko saobraćajno preduzeće zvanično je osnovano 3. avgusta 1946. godine i raspolagalo je sa šest autobusa i šest kamiona za razne potrebe, pa i za prevoz putnika od aerodroma do Petrovaradina. Tokom pedesetih i početkom šezdesetih godina 20. veka Novim Sadom su saobraćali i spratni autobusi, popularni „londonci“.
U saradnji sa novosadskim turističkim vodičima, list „Dnevnik“ će svake nedelje objavljivati priče i zanimljive anegdote o istoriji i arhitekturi grada, znamenitim ljudima, gastronomiji, kao i skrivenim ili zaboravljenim predelima koji krase Srpsku Atinu i okolna mesta.
D. Andulajević