Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Stefaneum izdat na 30 godina Pokretu Konzervativne Srbije

04.02.2020. 10:44 10:54
Piše:
Izvor: Stefaneum

Posle bezmalo dve decenije otkako je u njoj prestala da funkcioniše Svetska srpska zajednica, a u međuvremenu propali svi planovi da joj se da nekakva namena, zgrada Stefanuem, sva je prilika, od ove godine postaće mesto u kojem će stolovati kultura i obrazovanje.

Kako saznajemo od predsednika Pokreta Konzervativne Srbije (PKS) i novoosnovane Fondacije „Stefanum“ Dejana Novakovića, to reprezentativno zdanje, sagrađeno 1903. za potrebe smeštaja manastirskih pitomaca, pomenuti Pokret zakupio je na 30 godina od Patrijaršije Srpske pravoslavne crkve u nameri da u njemu realizuje svoj projekat pod nazivom „Akademija“. Realizaciji programskih sadržaja koje projekat „Akademija“ predviđa, prethodiće obnova zgrade, budući da je posle dvadesetak godina nekorišćenja, u vrlo lošem stanju. Obavljaće se korak po korak prema uslovima nadležnih Zavoda za zaštitu spomenika kultre i u dogovru sa SPC, u čijem je Stefaneum vlasništvu, a težnja zakupca je da joj se vrati, koliko je to moguće, prvobiti izgled, jer je u međuvremenu adaptacijama za potrebe nekadašnjih korisnika, izgubila autentičnost.

– Da bismo mogli utvrditi tačno stanje u kojem je, prvo smo morali da  je očistimo – kaže Dejan Novaković za „Dnevnik“. – Načinili smo foto-dokumentaciju svakog delića zgrade na 700 strana i predali nadležnim ustanovama za zaštitu spomenika kulture i Crkvi, na osnovu čega treba da se napravi kompletan plan sanacije. I ta procedura, ali i sama obnova, trajaće dugo, no, kako se koji sprat bude završavao, otvaraćemo ga za javnost. S pojedinim delovima zgrade to se može uraditi brže, kao što je slučaj sa suterenom, koji spremamo za info-centar. Ako sve bude kako treba, već u maju će info-centar početi da funkcioniše i on će poslužiti svim turistima i građanima da se upoznaju s tim šta planiramo i šta posetioce čeka u Karlovcima.

Po Novakovićevim rečima, u Stefaneumu će biti osposobljene četiri galerije, i jedna 4D gelerija, šest učionica, veliki info-centar. Kako kaže, biće to zaista hram kulture i isključivo za to namenjen, bez ikakvih komercijalnih sadržaja.


Od nemila do nedraga

Stefaneum je 2007. dospeo u ruke prvobitnom vlasniku, Srpskoj pravoslavnoj crkvi, iz kojih je otrgnut još u Drugom svetskom ratu. Učinile su to ustaše i tokom Drugog svetskog rata njime je upravljao Zavod za kolonizaciju iz Zagreba, koji je upisan i kao vlasnik. Zgrada je nacionalizovana 1959. godine, a Savezni centar za mehanizaciju, koji ju je dobio nacionalizacijom, prodaje je početkom devedesetih godina Svetskoj srpskoj zajednici sa sedištem u Ženevi, koja u njoj otvara Institut srpskog naroda – instituciju koja se bavila organizovanjem kulturnih i društvenih programa.            

Institut je funkcionisao do 2001, posle čega Crkva ulazi u posed zgrade, zbog čega Svetska srpska zajednica pokreće tužbu protiv SPC, ali je ona 2007. pravosnažnom presudom Okružnog privrednog suda u Novom Sadu odbijena i Stefaneum je konačno vraćen Patrijaršiji SPC. Nakon toga su kovani mnogi planovi za budućnost i namenu tog zdanja. Osnovna ideja bila je da bude u funkciji prosvete jer je zbog toga i sagrađena. Razmišljalo se o muzikološkom institutu, restauratorsko-konzervatorskoj ili informatičkoj školi, čak se išlo dotle da se Rusima ponudi da tu otvore odsek Duhovne akademije.


– „Akademija“ podrazumeva i 12 programa iz oblasti kulture, informacija, novih tehnologija, koji treba da spoje prošlost, sadašnjost i budućnost – ističe Novaković. – Jedan od programa će biti restauratorstvo, zatim freskoslikarstvo, škola jezika, muzike, programerstva, robotike... Želimo da sačuvamo nasleđe, ali i omogućimo budućnost ovom gradu. Mislimo da su Karlovci zapostavljeni u svakom pogledu i da je šteta da takva ambijentalna celina koja je pod zaštitom države propada i zato smo odlučili da Stefaneum obnovimo, svesni svih izazova koje taj posao nosi sa sobom – pre svega mislim na to da sve što smo zamislili nećemo moći da realizujemo brzinom kojom smo planirali. Spremni smo na to, ne žurimo nikud. Zamislili smo to kao svoje životne projekte. Za sve što budemo radili, oslanjaćemo se na lokalnu zajednicu jer to će ostati ovde.  U pozadini celokupnog projekta stoji ideja o pribiližavanju matice i dijaspore, čiji predstavnci u suštini i čine Pokret Konzervativne Srbije, kao udruženje građana. PKS, napominje Novaković, nije nikakav pokret koji se bavi podelama, već naprotiv, želi da objedini ljude svih narodnosti i nacionalnosti, koji znaju odakle su potekli i kuda idu.

– Cilj nam je da Stefaneum podignemo na pijedestal i da on bude primer kako se na delu nešto menja, a ne na rečima. Imamo zgradu od 2.500 kvadratnih metara, u koju mora da se uloži više od tri miliona evra da bi zaista postala to što treba da postane, na šta smo mi spremni – da turiste upoznamo ne samo sa zgradom Vladimira Nikolića nego i s istorijatom, ljudima koji su uložili sve svoje znanje da Karlovci budu onakvi kakvi jesu i vrednostima koje umaju za srpski, ali i ruski narod – naglašava Novaković.

foto1: Đ. Radivojević

foto2: Privatna arhiva

Autor:
Pošaljite komentar
Nova namena Stefaneumu i Svetosavskom domu

Nova namena Stefaneumu i Svetosavskom domu

05.05.2018. 10:00 10:00