overcast clouds
17°C
21.09.2024.
Нови Сад
eur
117.062
usd
104.8191
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Стефанеум издат на 30 година Покрету Конзервативне Србије

04.02.2020. 10:44 10:54
Пише:
Извор: Стефанеум

После безмало две деценије откако је у њој престала да функционише Светска српска заједница, а у међувремену пропали сви планови да јој се да некаква намена, зграда Стефануем, сва је прилика, од ове године постаће место у којем ће столовати култура и образовање.

Како сазнајемо од председника Покрета Конзервативне Србије (ПКС) и новоосноване Фондације „Стефанум“ Дејана Новаковића, то репрезентативно здање, саграђено 1903. за потребе смештаја манастирских питомаца, поменути Покрет закупио је на 30 година од Патријаршије Српске православне цркве у намери да у њему реализује свој пројекат под називом „Академија“. Реализацији програмских садржаја које пројекат „Академија“ предвиђа, prеthodićе обнова зграде, будући да је после двадесетак година некоришћења, у врло лошем стању. Обављаће се корак по корак према условима надлежних Завода за заштиту споменика култре и у договру са СПЦ, у чијем је Стефанеум власништву, а тежња закупца је да јој се врати, колико је то могуће, првобити изглед, јер је у међувремену адаптацијама за потребе некадашњих корисника, изгубила аутентичност.

– Да бисмо могли утврдити тачно стање у којем је, прво смо морали да  је очистимо – каже Дејан Новаковић за „Дневник“. – Начинили смо фото-документацију сваког делића зграде на 700 страна и предали надлежним установама за заштиту споменика културе и Цркви, на основу чега треба да се направи комплетан план санације. И та процедура, али и сама обнова, трајаће дуго, но, како се који спрат буде завршавао, отвараћемо га за јавност. С појединим деловима зграде то се може урадити брже, као што је случај са сутереном, који спремамо за инфо-центар. Ако све буде како треба, већ у мају ће инфо-центар почети да функционише и он ће послужити свим туристима и грађанима да се упознају с тим шта планирамо и шта посетиоце чека у Карловцима.

По Новаковићевим речима, у Стефанеуму ће бити оспособљене четири галерије, и једна 4Д гелерија, шест учионица, велики инфо-центар. Како каже, биће то заиста храм културе и искључиво за то намењен, без икаквих комерцијалних садржаја.


Од немила до недрага

Стефанеум је 2007. доспео у руке првобитном власнику, Српској православној цркви, из којих је отргнут још у Другом светском рату. Учиниле су то усташе и током Другог светског рата њиме је управљао Завод за колонизацију из Загреба, који је уписан и као власник. Зграда је национализована 1959. године, а Савезни центар за механизацију, који ју је добио национализацијом, продаје је почетком деведесетих година Светској српској заједници са седиштем у Женеви, која у њој отвара Институт српског народа – институцију која се бавила организовањем културних и друштвених програма.            

Институт је функционисао до 2001, после чега Црква улази у посед зграде, због чега Светска српска заједница покреће тужбу против СПЦ, али је она 2007. правоснажном пресудом Окружног привредног суда у Новом Саду одбијена и Стефанеум је коначно враћен Патријаршији СПЦ. Након тога су ковани многи планови за будућност и намену тог здања. Основна идеја била је да буде у функцији просвете јер је због тога и саграђена. Размишљало се о музиколошком институту, рестаураторско-конзерваторској или информатичкој школи, чак се ишло дотле да се Русима понуди да ту отворе одсек Духовне академије.


– „Академија“ подразумева и 12 програма из области културе, информација, нових технологија, који треба да споје прошлост, садашњост и будућност – истиче Новаковић. – Један од програма ће бити рестаураторство, затим фрескосликарство, школа језика, музике, програмерства, роботике... Желимо да сачувамо наслеђе, али и омогућимо будућност овом граду. Мислимо да су Карловци запостављени у сваком погледу и да је штета да таква амбијентална целина која је под заштитом државе пропада и зато смо одлучили да Стефанеум обновимо, свесни свих изазова које тај посао носи са собом – пре свега мислим на то да све што смо замислили нећемо моћи да реализујемо брзином којом смо планирали. Спремни смо на то, не журимо никуд. Замислили смо то као своје животне пројекте. За све што будемо радили, ослањаћемо се на локалну заједницу јер то ће остати овде.  У позадини целокупног пројекта стоји идеја о прибилижавању матице и дијаспоре, чији представнци у суштини и чине Покрет Конзервативне Србије, као удружење грађана. ПКС, напомиње Новаковић, није никакав покрет који се бави поделама, већ напротив, жели да обједини људе свих народности и националности, који знају одакле су потекли и куда иду.

– Циљ нам је да Стефанеум подигнемо на пиједестал и да он буде пример како се на делу нешто мења, а не на речима. Имамо зграду од 2.500 квадратних метара, у коју мора да се уложи више од три милиона евра да би заиста постала то што треба да постане, на шта смо ми спремни – да туристе упознамо не само са зградом Владимира Николића него и с историјатом, људима који су уложили све своје знање да Карловци буду онакви какви јесу и вредностима које умају за српски, али и руски народ – наглашава Новаковић.

фото1: Ђ. Радивојевић

фото2: Приватна архива

Аутор:
Пошаљите коментар
Нова намена Стефанеуму и Светосавском дому

Нова намена Стефанеуму и Светосавском дому

05.05.2018. 10:00 10:00